Zimski sportovi

Sjajni Raich do pobjede i u Adelbodenu

Branimir Korać • subota, 07.01.2006.

Možda najbolji veleslalom u Svjetskom kupu, definitivno jedan od najtežih, onaj u Adelbodenu, pripao je trenutno nedodirljivom u ovoj disciplini Austrijancu Benjaminu Raichu. Fredrik Nyberrg nije uspio donijeti Švedskoj prvu pobjedu u Adelbodenu još od vladavine Ingemara Stenmarka...

Benjamin Raich i u Adelbodenu je pokazao da mu u ovom trenutku nema ravnog u veleslalomu. Unatoč velikoj pogrešci koja ga je izbacila sa stzaze i uzela mu najmanje sekundu u drugoj vožnji, Raich je na kraju slavio s velikih 49 stotinki prednosti nad drugoplasiranim Fredrikom Nybergom iz Švedske. Na prolaznim vremenima imao je više od sekunde prednosti nad Nybergom da bi na samom ulasku u ciljnu strminu napravio veliku pogrešku i umalo završio utrku. No, uspio se vratiti i ipak slaviti.

Nyberg je zauzeo drugo mjesto također sjajnom drugom vožnjom. Da nije popustio u donjem dijelu staze, vjerojatno bi došao do pobjede, ali na završnoj strmini nije bio dovoljno brz i Raich je uzeo pobjedu. Tridesetšestogodišnji Šveđanin bio bi prvi Šveđanin koji je slavio u Adelbodenu nakon pet uzastopnih pobjeda legendarnog i teško ponovljivog Ingemara Stenmarka.

Vezane vijesti

Treću poziciju podijelili su Kalle Palander i Stephan Görgl. Palander posebno može biti zadovoljan ovim plasmanom nakon što je nanizao dosta slabijih rezultata na početku ove sezone. Görgl mu se pridružio na pobjedničkom postolju zahvaljujući sjajnoj vožnji u završnici gdje je u posljednjem dijelu staze imao najbolju putanju i najbrže vrijeme.

U drugoj vožnji najbolje je odvezao Francuz Joel Chenal koji je ubilježio i najveći skok. Utrku je na kraju završio na diobi osmog mjesta, a nakon prve vožnje bio je tek 22. Njemu se pridružio još jedan skijaš s visokim startnim brojem Austrijanac Patrick Bechter, a isto vrijeme kao i ovaj dvojac ostvario je i Davide Simoncelli.

Veliko razočaranje su Amerikanci i Švicarci. Najbolji Amerikanac je Ted Ligety na 13. mjestu, Bode Miller je 14., Schlopy 15, a Knight 18. Daron Rahlves izletio je kao i prošle godine na ulazu u ciljnu strminu. Švicarci Cuche i Berthod podijelili su tek 21. poziciju.