Uvjerljive pobjede favorita

Branimir Korać • četvrtak, 12.01.2006.

Posljednji susreti desetog kola Eurolige donijeli su malo uzbuđenja i niz uvjerljivih pobjeda. U jedinom susretu koji je ponudio dozu zanimljivosti Ülker je u gostima bio uspješniji od Pau Ortheza.

Perasovićeva Tau Ceramica u Vitoriji je ugostila Union Olimpiju i lako slavila 91:63. Tau je utakmicu otvorio s 8:1 i već tada se moglo naslutiti kako se u Španjolskoj ne sprema ništa dobroga za Slovence. Što je susret više odmicao, prednost je bila sve izraženija. Na poluvremenu je domaćin već vodio 47:20 i gostima je u drugom dijelu preostalo tek pokušati smanjiti zaostatak i upisati pristojan poraz.

Slika 2 od 3.

Iako nisu imali veliku minutažu, najzapaženiji kod domaćina bili su Casey Jacobsen s 18 poena (7/9) i Tiago Splitter sa 17 poena (8/9) i osam skokova. Roko leni Ukić zaigrao je 24 minute i ubacio deset poena (4/7) uz šest asistencija i dva skoka. Kod Olimpije Szymon Szewczyk 13 poena (4/8) i Dragiša Drobnjak 11 poena (4/8) i šest skokova. Od naših igrača kod Ljubljančana igrao je tek Vedran Morović koji je za 21 minutu ubacio deset poena (4/7) i dva skoka.

Prvih desetak minuta susreta u Kaunasu ponudilo je vrlo lošu košarku u kojoj su se Žalgiris i AEK prikazali u vrlo lošem svijetlu. Do odmora Žalgiris podiže nivo igre i stvara rezultatasku prednost. U drugom dijelu gosti nisu nešto drastično podigli svoju igru i Žalgiris na kraju uvjerljivo slavio 87:70.

Kod Litavaca najbolji su bili Reggie Freeman s 20 poena (6/13), Darjuš Lavrinovič sa 14 poena (6/11), devet skokova i pet blokada te Tanoka Beard 12 poena (3/10) i 13 skokova. Kod AEK-a Lionel Chalmers 22 poena (6/14) i pet ukradenih lopti te Mihalis Pelekanos 16 poena (7/13). Slaven Rimac za 28 minuta ubacio je 11 poena (4/11) i dodao dva skoka.

Jedini susret koji je ponudio malo veću neizvjesnost igran je u Pauu. Pau Orthez poražen je na svom parketu od Ülkera 95:85. Ülker je odigrao najbolju utakmicu sezone dok je Pau Orthez upisao poraz koji mu je "poništio" veliku pobjedu iz Madrida s gostovanja kod Reala od prošlog tjedna.

Slika 1 od 1.

Kod Turaka raspoloženi su bili Ibrahim Kutluay s 22 poena (5/11), osam skokova i pet asistencija te Mirsad Türkcan s 15 poena i devet skokova. U sastavu domaćina Loonie Cooper 17 poena (6/13) i Brooks Sales 14 poena (6/14) i deset skokova.

Panathinaikos je rutinski svladao Montepaschi 89:79. Atenjani su cijelim tijekom susreta dominirali, a gosti su tek u završnici uspjeli ublažiti poraz.

Najbolji kod Panathinaikosa bili su Mike Batiste sa 17 poena (6/6) i šest skokova i Vasilis Spanoulis sa 16 poena (6/10). Kod gostiju Luigi Datome 17 poena (6/8) i osam skokova i Justin Hamilton s 15 poena (6/8).