Carlsberg kup, 01.02.2006., Hong Kong, Nacionalni stadion, gledatelja: 15.000
Suci: Masaki Iemoto (Japan), Y.Y. Cheung (Hong Kong), S.C. Lui (Hong Kong)
Ivan Bošnjak 72'
Hrvatska

Popravljen dojam u Hong Kongu

Bernard Jurišić • srijeda, 01.02.2006.

Puno bolje izgledala je hrvatska nogometna reprezentacija u drugoj utakmici Carlsberg Cupa u Hong Kongu. Domaćinima su kao zahvala za pozivnicu u mreži ostavljena četiri pogotka, uz puno tečniju i bolju igru od polufinalne protiv Južne Koreje...

Yiu-Lun Chan
41'
13
Kin-Fung Cheung
62'
2
Chi-Ho Lee
71'
12
Kwok-Keung Sham
75'
11
Chun-Bong Law
81'
26
Kai-Cheuk Lai
84'
Zlatko Kranjčar

Hrvatska je popravila dojam iz polufinala Carlsberg Cupa i pobjedom nad domaćinom Hong Kongom 4:0 osvojila treće mjesto na turniru. Protiv reprezentacije koja objektivno spada u četvrti razred svjetskog nogometa, "šarolika" hrvatska momčad prikazala je dobar nogomet, iako je propuštena prigoda da se barem još četiri lopte nađu u mreži prilično dobrog domaćeg vratara Fana.

Naši su dominirali gotovo svih 90 minuta, lako dolazili u prigode protiv taktički inferiornijih domaćih igrača, ali ih dosta lako i propuštali.

Slika 1 od 2.

Nakon petnaestak minuta zagrijavanja, odmah stiže vodstvo Hrvatske. Kranjčar odlično izvodi "skraćeni korner", oštrom loptom tjera domaćeg vratara na kratko odbijanje, Liu nespretno zahvaća loptu i vraća je pred gol-liniju, gdje je dočekuje debitant Dario Knežević i nakon 15 minuta svoje reprezentativne karijere postiže svoj prvi pogodak za 0:1.

Slijedi serija propuštenih prigoda, koju u 22. minuti otvara Bošnjak udarcem glavom na ubačaj Da Silve, no vratar Fan dobro reagira na crti. Dvije minute kasnije Da Silva iz kornera ostavlja loptu na udarac Kranjčaru, čija lopta prolazi i vratara, ali s gol-linije pogodak spašava Lo. Već u sljedećem napadu Da Silva se oslobađa pratnje u šesnaestercu i puca, no u zadnji tren netko iz domaće obrane blokira.

Prvi udarac prema nezaposlenom Didulici uputio je Wai Man Lee u 27. minuti, no slabo cilja. Na drugoj strani Benko se oslobađa za udarac s 18 metara, no lopta je zakačila Ambassu i otišla u korner.

Iz tog kornera rodio se drugi pogodak. Da Silva prebacuje loptu na suprotnu stranu šesnaesterca, gdje je volejem dočekuje raspoloženi Jerko Leko i uz malu pomoć Poona pogađa za 0:2.

U posljednjoj minuti prvog dijela Da Silva je mogao povećati prednost. Krenuo je sam prema Fanu, no dao si je predug for i domaći vratar uspio ga je zaustaviti.

Drugo poluvrijeme otvara Leon Benko s dva gotovo nevjerojatna promašaja, na temu "vjerovali ili ne". Najprije na odličan ubačaj Da Silve sam ispred Fana pogađa hongkonškog vratara u nogu, a potom na asistenciju Leke promašuje prazna vrata, sa samo nekoliko metara udaljenosti.

Domaćine je malo trgnuo ulazak Yiu Lun Chana, koji je malo povezao sredinu i podijelio nekoliko zanimljivih lopti. Sam je u 54. minuti priredio najopasniju prijetnju našim vratima opasnim udarcem s 18 metara, no Turina je loptu izvadio ispod grede.

Sredinom drugog dijela slijedi novi period dominacije naših. U 61. minuti Leko daje dobru loptu za Bošnjaka, ovaj vraća Da Silvi na udarac, no Fan je opet spreman. Minutu kasnije Leko i Kranjčar odigravaju dvostruko dodavanje, Leko zaobilazi i vratara Fana, no kad je trebao gurnuti loptu u praznu mrežu ona ga je pogodila - u ruku.

Ipak, treći pogodak stigao je samo dvije minute kasnije. Kranjčar proigrava Bošnjaka na desnoj strani, ovaj kreće sam prema Fanu i vidi usamljenog Da Silvu u sredini, kojem nije bilo teško ubaciti loptu u mrežu za 0:3 i svoj prvijenac u hrvatskom dresu.

U 70. minuti Bošnjak snažno puca s desne strane, vratar kratko odbija loptu, a Vugrinec ne stiže na "otpadak". U reprizi akcije dvije minute kasnije, Leko snažno prolazi kroz sredinu i u pravi trenutak proigrava Bošnjaka, koji oštrim udarcem pogađa bliži kut domaćih vratiju za 0:4.

Do kraja se utakmica "razvodnila", prigodu su dobili mnogi igrači, a u 76. minuti Turina je još jednom dobro reagirao nakon kornera domaćih i udarca Liua. Bošnjak je u 89. minuti mogao i povećati pobjedu, no zakomplicirao je stvar kad se našao oči u oči s vratarom Hong Konga.