Prijateljska utakmica, 01.03.2006., Basel, stadion St Jakob Park, gledatelja: 12.000
Suci: Markus Nobs, Cuhat, Kappeli (svi Švicarska)

Bernard Jurišić • srijeda, 01.03.2006.

Hrvatska nogometna reprezentacija ostvarila je vrijednu pobjedu na početku priprema za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj. Prvo poluvrijeme obilježile su obrambene pogreške naših igrača, dok je drugi dio izgledao puno bolje. Kranjčarovi izabranici pokazali su i znanje i karakter, vrativši se u igru protiv velikog protivnika, jedne od najboljih svjetskih reprezentacija trenutno...

Luis Gonzalez
60'
16
Pablo Aimar
68'
7
Diego Milito
75'

Jose Pekerman

Hrvatska je ostvarila još jednu veliku pobjedu, koja će značajno odjeknuti u nogometnom svijetu ove večeri, koja je posvećena prijateljskim utakmicama. Po prvi put pobijedili smo Argentinu, u trećem našem međusobnom okršaju.

Slika 2 od 3.

Vezane vijesti

Uoči početka, Robert Kovač morao je odustati zbog ozljede. Na njegovo mjesto premješten je Tudor, uz neočekivan debi Modrića u sredini terena.

Počelo je žestoko, uraganski. Već nakon 6 minuta semafor je pokazivao 1:2.

Povela je Hrvatska. Kranjčar je ubacio loptu u srce šesnaesterca iz slobodnog udarca, argentisnki vratar Abbondanzieri ispušta loptu iz ruku, a Ivan Klasnić spremno je dočekuje i sprema u mrežu za 1:0.

Odmah po polasku s centra, Argentinci izjednačuju. Olako je poklonjena lopta brzonogom Messiju, koji strelovito ulazi u šesnaesterac i puca, a na drugoj vratnici loptu dočekuje Tevez za 1:1.

U 6. minuti nova greška naše obrane. Tomas poklanja loptu Messiju u našoj polovici, ovaj dolazi do šesnaesterca i precizno cilja lijevom nogom mrežu nemoćnog Pletikose za 1:2.

Konce igre nakon toga preuzimaju Argentinci. Vrlo su lako dolazili do našeg šesnaesterca, no nisu uspijevali konkretizirati opasnosti koje su kreirali Messi, Riquelme i Tevez. U 15. minuti Babić ulazi u šesnaesterac, Pršo ubacuje u sredinu za Klasnića, no netko ispred njega u posljednji tren odbija loptu.

Slika 1 od 2.

Novi veliki kiks naše obrane na tvrdom i brzom travnjaku, propustio je kazniti indisponirani Crespo. Igrala se 31. minuta, Babić "poklanja" loptu napadaču Chelsea koji kreće sam prema Pletikosi. Zaobišao je i njega, ali mu je lopta pobjegla i nije stigao pucati. Stigao ju je vratiti pred prazna vrata, ali ispred Messija naša je obrana reagirala.

Ni tu nije bio kraj pogreškama. U 37. minuti Šimić gubi loptu ispred našeg šesnaesterca, Riquelme kreće naprijed i traži Teveza na drugoj strani kaznenog prostora, srećom, lopta mu bježi uslijed brzog travnjaka.

Prvi dio zatvara pokušaj Kranjčara s oko 25 metara, kad se na trenutak našao sam, no nije bio precizan.

U drugo poluvrijeme izlazi neka nova Hrvatska. Od prve minute postavili smo se autoritativno i agresivno i uzeli konce igre u svoje ruke. Prvi je zaprijetio Tudor glavnom nakon kornera, no Abbondanzieri hvata.

No, izjednačenje stiže u 52. minuti. Pršo je protutnjao pored Coloccinija na lijevoj strani i ubacio u sredinu, gdje čeka Darijo Srna i glavom prisebno šalje loptu u suprotni kut za 2:2.

Argentinci su izgubili tečnost koju su imali u prvom dijelu, a naša sredin dobivala je bitku protiv zvučnih protivničkih imena. Probuđeni Kranjčar u 62. minuti prijeti direktno iz kornera, a u 67. odlično upošljava Pršu, koji kreće sam prema argentinskom vrataru, no daje si predug for.

Krajem utakmice Argentinci su vratili inicijativu, no bez pravih opasnosti po Pletikosu. U 80. minuti Kranjčar još jednom prijeti direktno iz kornera, vrlo dobri debitant Modrić vraća u peterac, no obrana Argentine panično raščišćava.

U posljednjoj minuti Srna ubacuje duboku loptu na drugu vratnicu gdje skače Pršo, no Argentinci opet čiste. A onda - pobjeda.

Slika 3 od 4.

Igrala druga i posljednja minuta sudačke nadokande. Ivan Leko izvodi korner negdje na bijelu točko, tamo skače Dario Šimić i glavom, ramenom i leđima šalje loptu u suprotni kut Abbondanzierija za 3:2 i veliko slavlje i na travnjaku i na tribinama St. Jakob Parka.

Hrvatska je tako na najbolji mogući način otvorila završni dio priprema za Svjetsko prvenstvu, skinuvši skalp jednoj od reprezentacija koje će u Njemačkoj biti jedan od glavnih favorita za naslov prvaka svijeta.