NBA: Toni razigrao Buckse, Dirk spasio Mavse

Tomislav Pacak, Bruno Blumenschein • nedjelja, 30.04.2006.

Pistonsi mogu spremiti metlu za neku drugu priliku - Milwaukee Bucksi razbili su sinoć najbolju momčad regularne sezone, pokazavši da se neće samo "složiti" pred Detroitom. Važnu ulogu u briljantnoj igri "srndaća" imao je povratnik u momčad Toni Kukoč koji je još jednom pokazao kako je play-off iskustvo neprocjenjivo. Drugdje, Mavsi i Clippersi su na korak do ukupne pobjede, dok su Netsi izjednačili protiv Pacersa...

Indiana Pacers - New Jersey Nets 88:97 (2-2)
Kraj četvrte utakmice između Indiane i New Jersey je donio do činjenice kako je vraćena prednost domaćeg terena na stranu New Jerseya. Ponovno je najzaslužniji za takav ishod i pobjedu 97:88 najzaslužniji Vince Carter sa 28 poena (9/15 šut), a kod Indiane Jermaine O'Neal nije uspio ponoviti vrhunsku predstavu iz treće utakmice kada je postigao 37 poena već je danas ubacio samo 22 i dodao sedam poena, što nije bilo dovoljno za treću pobjedu u seriji.

Slika 1 od 2.

Izjavu Cartera kako se "moraju pregrupirati i vratiti u četvrtoj utakmici" cijela momčad Netsa je shvatila ozbiljno i već nakon tri četvrtine imala kapitalnu prednost od 76:57. Međutim, kako play-off utakmica nije isto što i utakmica regularne sezone pokazala je posljednja četvrtina. Richard Jefferson i trener New Jerseya, Lawrence Frank dobivaju dvije tehničke pokreške, a nesportsku osobnu dobiva Jason Collins i Indiana dobiva priliku koju i koristi za seriju 13:3.

Da to ne bude sve pobrinuli su se Jackson i Johnson, koji ubacuju dvije trice za dolazak na samo pet poena zaostatka dvije minute prije kraja, 86:91. Tada im ponestaje snage, O'Neal dobiva šestu osobnu pogrešku, a kako nije bilo ozlijeđenog Predraga Stojakovića., Netsi uspjevaju privesti utakmicu kraju. Zoran Planinić ponovno nije ulazio u igru.

Utakmica broj pet je na rasporedu u utorak, a serija se vraća u New Jersey.

Milwaukee Bucks - Detroit Pistons 124:104 (1-2)
Bucksi su u prvoj domaćoj utakmici pokazali da ipak neće biti "kanta za napucavanje" najboljoj momčadi regularne sezone, Milwaukee je sa 124:104 razbio Pistonse i smanjio zaostatak u seriji na 2-1. Vrlo važnu ulogu u trijumfu "srndaća" imao je Toni Kukoč koji se vratio u momčad nakon što je susrete u Detroitu propustio zbog ozlijeđenih leđa.

Kukočevo iskustvo itekako je pomoglo Milwaukeeja, Toni je bio u svom elementu u drugoj četvrtini kada je Milwaukee pobjegao gostima. Kukoč je ubacio tri trice iz četiri pokušaja, ukupno je zabio 10 poena u 21 minuti, a tome dodao i šest asistencija te dva skoka. Pri kraju druge četvrtine, "konobar" je imao ključnu ukradenu loptu i asistenciju za Michaela Redda koji postavlja 59:50, zbog čega je Flip Saunders morao zvati time-out.

Trener Detroita priznao je da je Kukoč odigrao važnu ulogu: "Pogodio je nekoliko velikih lopti kada je ušao u igru. Pogodio je nekoliko trica, i ima sposobnost dodavati loptu i tako razvući obranu. Znali smo da se vraća nakon ozljede leđa pa smo probali na njega ići u napadu, ali nismo ni u tome baš uspjeli."

Bucksi su definitivno razmontirali Pistonse u trećoj četvrtini, pa je posljednja bila samo formalnost. "Srndaći" su šutirali iz igre gotovo nevjerojatnih 60 posto, a o dobrom napadu govori i podatak o čak 34 asistencije. Veliku ulogu odigrala je klupa koja je zabila 47 poena, uz 75 posto šuta.

Takva igra najbolje je odgovarala Reddu koji je zabio 40 poena, a na svoje je došao i razigravač T.J. Ford koji je imao 15 asistencija, najviše u karijeri. Mo Williams je s klupe zabio 20 poena, Bucksi su jednostavno bili sjajno raspoloženi sinoć. Kod Pistonsa se najviše istaknuo Billups s 26 poena, Rasheed Wallace dodao je 18, no bilo je teško nadoknaditi lošu šutersku večer Richarda Hamiltona (10 poena, šut 4-14). Četvrta utakmica je u ponedjeljak, Bucksi će tražiti sličnu igru ne bi li izjednačili seriju, no nema dvojbe da će Detroit biti puno spremniji...

Memphis Grizzlies - Dallas Mavericks 89:94p. (0-3)
Memphis Grizzliesi još uvijek su bez pobjede u doigravanju. Nakon jučerašnjeg gostovanja Dallasa u trećoj utakmici prve runde doigravanja, Memphis ima 0-11 u playoffu. Mavericksi su slavili 94:89 nakon produžetka.

Slika 2 od 3.

Dirk Nowitzki ponovno je bio pokretačka snaga Dallasa. Nijemac je postiga 36 koševa uz devet skokova i pet asistencija, a njegova trica izborila je dodatnih pet minuta. Nijemac je za to vrijeme postigao šest koševa. Jason Terry je postigao 22 koša, dok je Josh Howard dodao 16 koševa i šest skokova. "Ovo je jedna od najposebnijih pobjeda u mojoj trenerskoj karijeri. Imali smo sve razloge da odustanemo, ali smo se nastavili boriti i pobijedili", rekao je trener Mavsa Avery Johnson.

"Ovo je jedan od najtežih poraza u mojoj karijeri. Jako mi je teško i bolno sad", izjavio je najbolji igrač Memphisa Pau Gasol (16 koševa, 7 skokova). Bivši "cibos" Chucky Atkins (20 koševa) vodio je Grizzliese u ovom susretu, dok je Eddie Jones dodao 14 koševa, šest skokova i pet asistencija. "Odigrali smo bolje no u prve dvije utakmice, po u posljednjih pet minuta oni su pobjedu željeli više nego mi. Sav trud koji smo uložili u prvom dijelu utakmice je propao jer se u posljednjih pet minuta utakmica riješava", izjavio je trener Grizzliesa Mike Fratello.

Priliku za "metlu" Mavericksi će imati u ponedjeljak.

Denver Nuggets - Los Angeles Clippers 86:100 (1-3)
Clippersi više nisu najlošija momčad NBA lige, a nakon sinoćnje izvedbe protiv Nuggetsa, smiješi im se i jedan od najvećih uspjeha u povijesti kluba - prolaz u drugu rundu doigravanja. Nakon 13 godina bez pobjede na gostovanju u doigravanju, Clippersi su sinoć dobili četvrtu utakmicu u Denveru 100:86 i tako poveli 3-1 u seriji.

Corey Maggette (19 koševa, 6 skokova) i Shaun Livingston (16 koševa, 6 skokova, 6 asistencija) su vodili Clipperse do pobjede, a osim njih još su petorica igrača upisala dvoznamenkasti broj koševa. Iako su Nuggetsi šutirali 42% iz igre, najviše u dosadašnjem dijelu serije, to nije bilo ni približno dovoljno da dobiju Clipperse koji su šutirali preko 48%.

"Nismo napravili ništa drukčije osim što smo startali odlično. Lopta je dobro kružila. Sretan sam. No ne smijemo se opustiti. Moramo pobijediti sljedeću i osigurati drugu rundu", rekao je Elton Brand (11 koševa, 10 skokova). S obzirom da Lakersi vode 2-1 protiv Sunsa, postoje dobre šanse da u drugom krugu vidimo gradski dvoboj Los Angelesa.

Kod Nuggetsa su najbolje odigrali Carmelo Anthony (17 koševa, 11 skokova) i Andre Miller (14 koševa, 9 skokova). U ponedjeljak se igra peta utakmica.