NBA: Neponovljivi Kobe Bryant, Bullsi izjednačili protiv Heata

Bojan Poturica, Branimir Korać • nedjelja, 30.04.2006.

Kobe Bryant je nevjerojatnom igrom u završnici četvrtog susreta protiv Phoenix Suna donio pobjedu Lakersima i vodstvo 3-1 u seriji. Chicago Bullsi i Washington Wizardsi na Istoku su izjednačili protiv Miami Heata odnosno Cleveland Cavaliersa, dok je Sacramento isto učinio protiv aktualnih prvaka Spursa...

Chicago Bulls - Miami Heat 93:87 (2-2)
Chicago Bullsi se ne planiraju predati. Nakon što su odigrali vrlo dobro dvije utakmice u Miamiju, ali nisu uspjeli izvući pobjedu niti u jednom, dvije utakmice u "vjetrovitom gradu" ponudile su dvije pobjede čime je serija izjednačena na 2-2.

Scottie Pippen je na NBA.com-u izabrao Bullse kao najveće iznenađenje prve runde te je prognozirao da će proći Miami nakon šest utakmica, a jasno je da momčad Pata Rileya neće imati nimalo lagan posao protiv "bikova". Shaquille O'Neal (16 koševa, 8 skokova) je ponovno imao dosta problema s prekršajima, a Bullsi su to iskoristili te su nekoliko puta imali i po 13 koševa prednosti. Na kraju je Miami uspio doći do vodstva 83:82 nakon trice Dereka Andersona, ali tu je priči bio kraj.

Ben Gordon (23 koša, 5 skokova), Andreas Nocioni (24 koša, 7 skokova, 3 ukradene lopte) i Kirk Hinrich (21 koš, 9 asistencija) su vodili Bullse, Antoine Walker (21 koš, 5 skokova) i Dwayne Wade (20 koševa, 10 asistencija, 6 skokova, 3 ukradene lopte) su odigrali najbolje kod Miamija.

Peta utakmica na rasporedu je u Miamiju u utorak.

Los Angeles Lakers - Phoenix Suns 99:98p. (3-1)
Los Angeles Lakersi na korak su do prolaska u drugi krug doigravanja. Lakersi su nakon produžetka pobijedili favorizirane Phoenix Sunse u četvrtom susretu te sad vode 3-1 i jednu pobjedu su udaljeni od prolaska u drugi krug.

Phoenix je imao velike šanse, ali nije ih iskoristio, a onda im je sudbinu zapečatio, a tko drugi nego - Kobe Bryant. Bryant je odigrao samo devet minuta prvog poluvremena zbog tri osobne pogreške, ali Sunsi to nisu znali iskoristiti te su Lakersi bili u egalu (41:41). Kobe je pak opalio samo 14 šuteva te je završio s 24 koša, ali je pogodio sve što je bilo potrebno.

Sunsi su imali 90:85, a onda je Smush Parker pogodio tricu za 90:88 4.9 sekunde prije kraja, a nakon toga je Parker izbio loptu Steveu Nashu. Lopta je stigla do Kobea koji je položio za produžetak. Sunsi su i u dodatnih pet minuta prokockali veliku prednost. 50 sekundi prije kraja Nash pogađa za 98:95. Potom promašuju Odom, pa s druge strane Bell, a Kobe 11.7 sekundi prije kraja smanjuje prednost Phoenix na samo "pola koša". Potom Walton uspijeva izboriti podbacivanje s Nashom koji opet radi veliku grešku nakon što ulazi u trojicu igrača. Podbacivanje je na centru, Walton odbija do Kobea koji s desnog kuta reketa postiže pobjednički pogodak s pet metara udaljenosti.

Kobe je osim koševa upisao osam asistencija, a odlično je odigrao Lamar Odom koji je završio na 25 koševa, osam skokova i pet asistencija. Kwame Brown je dodao 12 koševa i deset skokova. "Igrao sam mnogo utakmica u playoffu i nikad nijedna nije bila poput ove. Leđa su nam bila prikopana uza zid, no jednostavno smo se borili i stigli do ove pobjede. Sazreli smo 10 do 15 godina u ovom susretu", izjavio je Kobe.

Nash je vodio Sunse s 22 koša i 11 asistencija, Diaw je dodao 21 koš, osam skokova i sedam asistencija, dok je Shawn Marion (20 koševa, 12 skokova) također bio vrlo dobar. Ipak, Sunsi su sasvim sigurno u velikom šoku o čemu svjedoči i izjava Mariona: "Dvaput smo mislili da smo dobili utakmicu."

Lakersi će u utorak u Phoenixu imati prvu priliku za prolazak u drugi krug u kojima će ih vrlo vjerojatno čekati gradski rivali Los Angeles Clippersi koji protiv Denvera imaju vodstvo 3-1 i sljedeću utakmicu igraju u Staples Centeru.

Washington Wizards - Cleveland Cavaliers 106:96 (2-2)
Washington Wizardsi poravnali su u seriji na 2-2. U vrlo dobrom četvrtom susretu jednostavno su imali više raspoloženih igrača i to im je donijelo i pobjedu.

Slika 2 od 3.

Počelo je odlično po Cleveland, posebice po raspoloženog LeBrona Jamesa koji je u prvih devet minuta susreta već ubacio 18 poena uz sjajan šut 6/7, 4/4 za tricu. Nastavilo se dominacijom Cavsa sve do poluvremena, a u određenim trenucima Cleveland je imao i 13 poena prednosti. Razlog - odlično poluvrijeme s jedne strane Jamesa (25 poena) i katastrofalno s druge strane Gilberta Arenasa (1/9 šut iz igre).

U trećoj četvrtini Wizardsi bolje zatvaraju Jamesa u napadu koji u tih 12 minuta ostaje bez ijednog poena. Razigrao se Arenas, imao dobru pratnju u Jamisonu i Butleru i uoči posljednjih 12 minuta momčadi su ušle poravnate. U posljednjoj četvrtini Wizardsi brzo stvaraju prednost i tek povremeno Murray i James prijete i vraćaju Cavse. No, sve je to bilo tek sporadično i premalo za probuđenog domaćina koji s lakoćom završava susret.

Gilbert Arenas utakmicu je završio na 34 poena (8/20) uz pet skokova i šest dodavanja, Antawn Jamison dodao je 22 poena (8/18), deset skokova i pet asistencija, Butler 21 poen (8/18) i šest skokova te Jared Jeffries 11 skokova. Kod Cavsa LeBron James 38 poena (13/23), šest skokova i pet dodavanja i Ronald Murray 19 poena (7/13). Donyell Marshall dodao je 11 skokova. Ponovno su zakazali Hughes i Ilgauskas i tu je jedan od razloga poraza uz, naravno, čak 23 izgubljene lopte u odnosu na 11 Washingtonovih.

Sacramento Kings - San Antonio Spurs 102:84 (2-2)
Nakon što je San Antonio s lakoćom pregazio Sacramento u prvoj utakmici, malo tko je vjerovao da Kingsi mogu ovu seriju učiniti zanimljivom. Međutim, u preostala tri dvoboja momčad iz Kalifornije bila je bolji suparnik - Spursi su uz puno sreće dobili drugi susret, Kingsi su uzvratili na sličan način u trećoj utakmici, da bi sinoć odigrali sjajnu utakmicu i rastavili aktualne prvake sa 102:84.

Slika 1 od 2.

Igrač utakmice bio je Bonzi Wells koji je uz 25 poena imao ogromnih 17 skokova, bio je neuhvatljiv za obranu Spursa koja je odigrala na neuobičajeno niskoj razini. Brad Miller pogodio je sve što je zamislio za 19 poena, Bibby se pridružio sa 16, dok je Ron Artest opet zaustavio Ginobilija koji je postigao 11 koševa u dvije utakmice u Sacramentu.

Spursima nisu pomogla 22 poena Tonyja Parkera kako ni 17 Tima Duncana, od početka susreta zapravo nisu bili 'u utakmici'. Kako je rekao Gregg Popovich: "Potukli su nas u svakom elementu igre. Bili su agresivni, pokazali su puno strasti, a mi nismo parirali."

I Tim Duncan svjestan je da su Spursi malo pokazali: "Obrambeno, nismo bili jako dobri, a k tome, oni su šutirali odlično. Bonzi je bio nevjerojatan, a Brad je pogodio svaki šut koji je ispalio." Serija se sada seli u San Antonio, u utorak navečer Spursi će u "toplini doma svoga" pokušati vratiti seriju na svoj kolosijek...