NBA: Miami "korak do" prstena

Bojan Poturica • ponedjeljak, 19.06.2006.

Miami Heat je jednu pobjedu udaljen od naslova NBA prvaka. Momčad Pata Rileya predvođena fantastičnim Dwayneom Wadeom pobijedila je Dallas Maverickse u petom susretu finala 101:100 nakon produžetka...

Miami Heat - Dallas Mavericks 101:100p. (3-2)
Košarkaši Miami Heata pobijedili su Dallas Maverickse u petoj utakmici NBA finala te su tako postali tek druga momčad nakon Detroit Pistonsa 2004. koja je uspjela pobijediti sve tri domaće utakmice u nizu otkako je uveden format finala 2-3-2. Miami je slavio 101:100 nakon produžetka te su jednu pobjedu udaljeni od naslova prvaka.

Dwayne Wade je odigrao još jednu utakmicu za pamćenje te je postigao 43 koša, od čega čak 17 u posljednjoj četvrtini. Wade je šutirao 25 slobodnih bacanja, a ključna su bila ona 1.9 sekundi prije kraja. Wade je pogodio prvo te je izjednačio na 100:100,a Josh Howard je napravio veliku pogrešku te je iskoristio posljednji time-out Mavsa. Nakon što je Wade zabio i drugo slobodno bacanje, Dallas je bio prisiljen izvoditi loptu ispod svog koša umjesto sa sredine terena da je Howard sačuvao minutu odmora. Devin Harris je stoga šutirao sa svoje polovice i taj šut nije imao nikakve šanse.

Shaquille O'Neal je upisao 18 koševa uz 12 skokova, dok je James Posey dodao deset koševa i šest skokova uz vrlo dobru obranu na Dirku Nowitzkog koji je postigao "samo" 20 koševa uz šut 8-19 iz igre. Jason Terry je vodio Miami s 35 koševa, dok je Howard dodao 25 poena i deset skokova.

Miami će priliku za osvajanje naslova imati u sljedećem susretu koji se igra u Dallasu, a želi li Dallas osvojiti prsten, morat će pobijediti posljednje dvije utakmice i time postati prva momčad u povijesti kojoj je pošlo za rukom pobijediti sve četiri domaće utakmice u finalu.