Maribor dovršio senzaciju, ostali favoriti idu dalje

Tomislav Globan • subota, 22.07.2006.

Uzvratnim utakmicama 3. kola Intertoto kupa završena je ovogodišnja borba za prolaz u Europu na "mala vrata". Najveći favoriti su uglavnom opravdali svoj status i plasirali se u 2. pretkolo Kupa UEFA, a za jedinu pravu senzaciju pobrinuli se se Slovenci....

25. travnja ove godine španjolski je Villarreal bio na jedan pogodak od finala Lige prvaka. Samo tri mjeseca kasnije, španjolska momčad pojačana Piresom i Nihatom u mariborskom je Ljudskom vrtu pred 10.000 oduševljenih navijača neslavno završila svoj europski put već na prvoj stepenici. I to kako - posramljena, dočekavši kraj sa osam igrača na terenu. Iako su Mariborčani uoči uzvrata imali veliki kapital pobjede na El Madrigalu od 2:1, Španjolci su po mnogima ipak bili favoriti za prolaz. Kakvu momčad imaju - i s pravom. Međutim, nogomet je zanimljiva igra. Na terenu ne pobjeđuju uvijek euri i dolari, već zajedništvo, taktička disciplina, požrtvovnost, momčadski duh i - nešto sreće. Po svemu tome slovenska je momčad apsolutno nadmašila Villarreal i nadoknadila objektivan nedostatak kvalitete.

0:0 je, usprkos stalne dominacije Španjolaca, na semaforu stajalo sve do 86. minute kada je goste lijepim pogotkom u vodstvo doveo Nihat Kahveci. Prije toga, u 80. minuti, drugi je žuti karton zbog grubog prekršaja zaslužio Alessio Tacchinardi. Ubrzo nakon pogotka - novi crveni karton. Ovoga puta Gonzalu Rodríguezu zbog nesportskog ponašanja. Potop žute podmornice dovršili su Zajc pogotkom iz kontre jedan na jedan u 89. minuti te Diego Forlán crvenim kartonom, ukupno trećim za goste, čime su i definitivno potvrdili da će ova skupa momčad na čelu s velikim fantazistom Riquelmeom europski nogomet ove sezone gledati samo na televiziji.

Devetoplasirana momčad ciparskog prvenstva - Ethnikos iz maloga gradića Achne, kobna za Osječane, učinila je gotovo nevjerojatan uspjeh i probila se u Kup UEFA izbacivši favoriziranu izraelsku ekipu Maccabi iz Petach-Tikve. Uspjeh Ciprana je tim veći ako uzmemo u obzir da domaće utakmice nisu mogli igrati na svom stadionu koji ne zadovoljava UEFA-ine kriterije i da su u natjecanje krenuli od samoga početka, još 17. lipnja. Samo za usporedbu, prvu su utakmicu odigrali dan prije utakmice naše reprezentacije s Japanom na Svjetskom prvenstvu! S gostovanja u Izraelu donijeli su veliku prednost od 2:0, no već nakon prvih 45 minuta te prednosti više nije bilo. Maccabi je pogotcima Rubila Sarsoura i Galdeire poveo s 0:2. Izraelska momčad je poznata po boljim rezultatima u gostima, što je prije već osjetio Sliškovićev Zrinjski i prošle godine Partizan, pa se činilo da će u tom stilu nastaviti i u drugom poluvremenu. Međutim, u posljednjih 15 minuta Ciprani pogotcima Pelića i Poyiatzisa izjednačuju rezultat i vode svoju momčad do povijesnog uspjeha. Pogodak utjehe za Maccabi postigao je Soufo u samoj završnici susreta.

Dramatično je bilo i u Dnjepropetrovsku gdje je gostovao francuski Olympique iz Marseillea. Ovi klubovi susreli su se posljednji put prije dvije godine u 3. kolu Kupa UEFA i tada je jedan jedini pogodak odveo Francuze u osminu finala. Ovoga puta bila je potrebna čak 161 minuta igre kako bismo konačno vidjeli pogodak. Kada se već činilo da će se mreže tresti tek pri izvođenju jedanaesteraca, Senegalac Mamadou Niang i Nigerijac Wilson Oruma u razmaku od samo pet minuta tresu mrežu Dnipra i stavljaju Ukrajince u "nemoguću misiju" postizanja tri pogotka u posljednjih 15 minuta. No, samo dvije minute poslije, Serhiy Nazarenko vraća tračak nade, a kada je u 87. minuti Andriy Rusol izjednačio na 2:2 činilo se kako Francuzima nema spasa i da neće izdržati dnjeparski tsunami. Međutim, Olympique je pokazao da je preiskusna ekipa kako bi dopustila potpuni preokret, odoljeli su završnom pritisku Dnipra i zasluženo izborili Kup UEFA.

Drugi francuski predstavnik u ovom natjecanju - Auxerre, rutinski je odradio uzvrat u Rumunjskoj kod Farula, a isto vrijedi i za engleski Newcastle United koji je na krilima dvostrukog strijelca - Nigerijca Shole Ameobija i Turčina Emrea lako protutnjio kroz norveški Lillestrom. Francuzi i Englezi tako će ove sezone u eurokupovima biti zastupljeni s čak osam klubova.

Većih problema nije imao ni austrijski Ried kod moldavskog Tiraspola, kao ni berlinska Hertha na gostovanju u Moskvi kod istoimenog kluba. Pantelić u 24. i Bastürk u 88. minuti osigurali su prolaz Nijemcima u utakmici u kojoj ruska momčad, iako u punoj natjecateljskoj spremi, nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti Herthi koja je od prve minute dokazala da je jednostavno bolja momčad.

Od ostalih rezultata izdvajamo i prolaz danskog Odensea na gol u gostima kod škotskog Hiberniana, Gentov oproštaj od europskih snova protiv Grasshoppera te očekivane pobjede nizozemskog Twentea i turskog Kayserispora protiv ipak slabijih protivnika švedskog Kalmara, odnosno grčke Larisse.