Zimski sportovi

Bystoel senzacionalni pobjednik!

Petar Plevnik • nedjelja, 12.02.2006.

Lars Bystoel novi je olimpijski pobjednik na maloj skakaonici. Norvežanin je skokovima od 101.5 i 103.5 metara s bodom prednosti slavio ispred Finca Mattija Hautamaekija, dok je broncu osvojio još jedan Norvežanin, Roar Ljoekelsoey...

Ono što smo danima najavljivali danas se i dogodilo u Pragelatu. Rasplet neizvjesnog natjecanja je u prvi plan izbacio 27-godišnjaka iz Osla, koji je tek ove sezone, u Innsbrucku, po prvi puta došao do pobjede u Svjetskom kupu. Iako je nakon prve serije skokom od 101.5 metra bio tek šesti, 103.5 metra u drugoj seriji bila su dovoljna za zlato.

A kada je Bystoel, kao šestoplasirani iz prve serije, u drugoj seriji doskočio na respektabilnih 103.5 metra, malo tko je mislio da će Norvežanin uopće doći do medalje a kamoli do zlata, budući da su nakon njega skakali još Hautamaeki, Ljoekelsoey, Kuettel, Morgenstern, Ahonen i senzacionalni vodeći nakon prve serije, Rus Dmitrij Vassiliev.

Slika 1 od 2.

Međutim, kako nitko od posljednje četvorice nije bio uvjerljiv, Bystoel je više nego zasluženo došao do zlata, dok su Hautamaekiju 103.5, a Ljoekelsoeyu 102.5 metra bili dovoljni za srebro, odnosno broncu.

Posebno je razočaran ostao Ahonen, koji se nadao zlatu ili barem medalji koja mu nedostaje u karijeri, no skok od 100 metara u drugoj seriji bio mu je dostatan tek za šesto mjesto.

Vassiliev je pak propustio priliku karijere, doskočivši na 100.5 metara, no zbog nesigurnosti prilikom doskoka suci su mu bitno smanjili ocjene, zbog čega je na kraju završio tek kao 10.

A unatoč tome što je u drugoj seriji izveo skok dana od 104.5 metra, Michael Uhrmann vjerojatno će poželjeti da mu to nije uspjelo, budući da je na kraju osvojio ono "najgore", četvrto mjesto i to sa samo 0,1 bodom zaostatka za "brončanim" Ljoekelsoeyom.

A ako se po jutru dan poznaje, ni ovo neće biti dobre Olimpijske igre za Austrijance. Iako su Morgenstern i Kofler svrstavani među glavne favorite za medalju, na kraju su se morali zadovoljiti devetim, odnosno 11. mjestom. Razočarao je i Janda, koji je završio tek na 13. mjestu.

I za kraj, očigledno da se dvostruki olimpijski pobjednik, Simon Ammann, nije uspio oporaviti od jučerašnjeg pada, tako da je skokom od 92.5 metra natjecanje završio već nakon prve serije, kao 38.