Panathinaikos pao

Branimir Korać • četvrtak, 23.02.2006.

Odličnom obranom i velikom borbenošću Cibona je u Domu Dražena Petrovića svladala veliki Panathinaikos 72:70. Od samog početka utakmice Cibona je kontrolirala rezultat i u neizvjesnoj završnici, uz pomoć zbunjenog Lakoviča u posljednjem napadu, uzela vrijednu pobjedu...

Vrlo dobra Cibona i blijedi Panathinaikos, to je bilo ono čemu smo se nadali kada smo razmišljali o pobjedi "cibosa" u ovom susretu. Na kraju je tako i bilo i Cibona je na najbolji mogući način otvorila nastup u euroligaškom Topu 16.

Slika 1 od 1.

Zagrepčani su počeli utakmicu nervozno, nisu najbolje reagirali na agresivnu obranu Grka i Panathinaikos prvi dolazi do prednosti. No, do sredine prve četvrtine Scoonie Penn puni koš Panathinaikosa i vraća Cibonu u igru.

U drugih deset minuta Panathinaikos je u problemima obzirom da Cibona podiže agresivnost u obrani i s nekoliko krađa i smirenih napada sredinom druge četvrtine ima 37:28. Sasvim lijepa prednost topi se nakon serije poena Lakoviča i trice Spanoulisa koji Panathinaikos dovode do poravnanja 37:37. Ipak do poluvremena Cibona zadržava prisebnost i ne dopušta Grcima da na krilima poravnanja otiđu do prednosti. Na odmor se odlazi s vodstvom Cibone 41:40.

I u trećoj četvrtini Cibonina igra ima glavu i rep i vrlo brzo Cibona stvara prednost. U tome joj pomaže Alvertis s nekoliko promašaja na otvorenoj trici, a s druge strane Penn, Marcelić i Davison podižu na plus deset, 57:47. Uoči posljednjih deset minuta Cibona je na odličnih plus sedam, 61:47.

Sve do pet minuta prije kraja igra ser vrlo nervozno i čvrsto, s puno pogrešaka, a nakon Markotinog zakucavanja za 67:58 nastaje "crna rupa" Cibone u napadu i Panathinaikos dolazi do svojih "pet minuta".

Slika 2 od 2.

Chatzivrettas u tom razdoblju igra odlično i ubacuje sedam poena u seriji Panathinaikosa za 70:67, vodstvo 50 sekundi do kraja susreta. Tada kreće prava triler završnica u kojoj je s(p)retnija Cibona.

Prvo Penn akrobatski pogađa za 70:69 i iznuđuje osobnu pogrešku, a s linije slobodnih bacanja ubacuje za 70:70. Grci gube loptu i rade prekršaj na Kusu koji ubacuje tek jedno bacanje za 71:70. Grci imaju ponovno priliku za dugačak napad, ali Spanoulis nerezonski šutira i promašuje tricu. Diamantidis radi brzi prekršaj na Marceliću koji je kao i Kus samo jednom precizan i Cibona ima devet sekundi prije kraja 72:70. Lakovič uzima loptu, nije svjestan koliko je do kraja i pritisnut agresivnom obranom Davisona ne uspijeva šutirati prije isteka vremena.

Cibona dolazi do velike i vrijedne pobjede na startu drugog kruga Eurolige. Ova pobjeda Ciboni daje realne šanse čak i za prolaz u četvrtfinale Eurolige. Pobjede u Zagrebu protiv Benettona i Efes Pilsena nisu nemoguća misija, a u gostima kod Benettona i Efesa trebala bi se tražiti još jedna pobjeda za potvrdu prolaza. No, daleko je to još, tek je odrađen jedan susret - i to na najbolji mogući način.

Večeras su Cibonu predvodili Scoonie Penn s 23 poena (6/15), sedam skokova i 11 izborenih prekršaja dok je Davor Kus dodao 13 poena (3/8). Kod Panathinaikosa Jaka Lakovič 18 poena (6/12), Nikos Chatzivrettas 14 poena (6/6) i Mike Batiste 11 skokova.