Prvijenac Roberta Kovača, Roma ušla u povijest

Branimir Korać • nedjelja, 26.02.2006.

Robert Kovač postigao je svoj prvi pogodak u dresu Juventusa i to u pobjedi nad Lecceom 3:1. Pobjede su upisali i prvi Juventusovi pratitelji Milan i Inter tako da je razmak i dalje deset bodova, dok je Roma slavila u gradskom derbiju...

Juventus je bez problema zadržao deset bodova prednosti nad pratnjom. Na Delle Alpiju je gostovao Lecce i upisao poraz 3:1. Prvijenac u dresu Torineza upisao je Robert Kovač koji je zabio drugi gol nakon ubacivanja Mutua. Prvi su do vodstva došli gosti koji u desetoj minuti pogotkom Delvecchija vode 1:0. Delvecchio je odlično reagirao na ubačaj Vučinića i svladao Buffona. Izjednačenje je došlo u 18. minuti kada Mutu pronalazi Emersona, a ovaj s lakoćom pogađa za 1:1. Početkom drugog dijela gosti ostaju bez isključenog Camoranija, a konačnu potvrdu pobjede donosi Del Piero pogotkom iz jedanaesterca u 88. minuti. Robert Kovač odlično je zamijenio Fabija Cannavara u zadnjoj liniji.

Pogotkom u sudačkoj nadoknadi Cariella Ascoli je svladao Messinu 1:0. Saša Bjelanović odigrao je vrlo dobru utakmicu, a nakon prekršaja nad njim domaćini su sredinom drugog dijela tražili i jedanaesterac. Iz igre je izašao u 80. minuti kada ga je zamijenio Igor Budan.

U ludoj završnici u Cagliariju, istoimeni domaćin i Chievo remizirali su 2:2. Cagliari je poveo u 34. minuti pogotkom Suaza i vodstvo držao sve do 85. minute. Tada Tribocchi poravnava na 1:1, a u prvoj minuti sudačke nadoknade Chievo dolazi na prag pobjede pogotkom Pellissiera. Ipak, u 94. minuti Gobbi iz velike gužve poravnava na 2:2.

Inter je i bez Adriana bio prejak za Udinese. Na San Siru slavio je 3:1. Domaćin je u vodstvo došao u 16. minuti kada Cruz realizira jedanaesterac koji je izborio Martins. Strpljivi Urugvajac podiže na 2:0 u 47. minuti kada glavom pretvara u pogodak ubačaj Pizzara. Priču završava Obafemi Martins pogotkom za 3:0 u 60. minuti. Od 69. minute Inter igra bez isključenog Samuela što Udinese koristi i smanjuje na 3:1 preko Iaquinte.

Empoli i Treviso remizirali su 1:1. Treviso je poveo pogotkom Filippinija u 53. minuti, a bod Empoliju donio je Rigano u 90. minuti.

Milan je s Darijem Šimićem na klupi slavio u Palermu 2:0. Na vrućem gostovanju u vodstvo ih je doveo Pippo Inzaghi u 72. minuti nakon dodavanja Vogela, a pobjedu je potvrdio Andrij Ševčenko u 83. minuti iz jedanaesterca koji je sam izborio. Na vratima Milana nije bilo ozljeđenog Dide kojeg je vrlo dobro zamijenio Australac Željko Kalac. Posljednjih pet minuta Milan je igrao bez isključenog Jaapa Stama.

Igor Tudor igrao je prvih 45 minuta u pobjedi Siene nad Sampdorijom 1:0. Susret je odlučen u 85. minuti pogotkom Vergassole.

Elitni večernji termin bio je rezerviran za rimski derbi, u kojem je Roma, nominalni gost, došla do očekivanih 2:0 protiv Lazija. Igrači Rome potvrdili su odličnu formu pogocima Taddeija u 31. i Aquilanija u 63. minuti, potvrdivši da mogu i bez ozlijeđenog Francesca Tottija. Ovo im je bila 11. uzastopna prvenstvena pobjeda, što je novi rekord Serie A.

Roma je 11. pobjedom u nizu preskočila privremeno četvrtoplasiranu Fiorentinu, koja je svoj dio posla obavila jučer protiv Parme. Uz to, ova momčad Rome ušla je u povijest Serie A kao jedina momčad koja je ikad ostvarila 9 pobjeda u nizu. Fantastičan doseg momčadi Luciana Spalettija.

Serie A, rezultati 27. kola:
Palermo - Milan 0:2, Siena - Sampdoria 1:0, Cagliari - Chievo 2:2, Ascoli - Messina 1:0, Empoli - Treviso 1:1, Juventus - Lecce 3:1, Inter - Udinese 3:1, Lazio - Roma 0:2.