Osijek - Dinamo: Gradski vrt ponovno začaran za Dinamo

Vedran Stilin • ponedjeljak, 03.04.2006.

U 25. kolu Lige za prvaka Osijek je na domaćem terenu dočekao zagrebački Dinamo koji se već ove sezone poskliznuo u Gradskom vrtu izgubivši u drugom kolu 1:0. Upravo zbog te činjenice igrači Josipa Kužea su danas imali namjeru uzeti sva tri boda kako bi zaustavili mini-krizu rezultata, a isto tako osvetiti se Osijeku…

Osim što je najbolja hrvatska momčad gostovala u gradu na Dravi, za osječki klub ovo je bio važan dan jer su prije 18 godina dobili svoju najvjerniju publiku - Kohortu. Oni su i danas glasnim navijanjem davali dodatni poticaj svojim nogometašima da ne posustanu pred moćnim Dinamom, a sami igrači su im na najbolji način čestitali punoljetnost.

Slika 2 od 3.

Kušnje po osječku obranu krenule su već u trećoj minuti kada Ćorluka skače najviše na ubačaj Buljata iz kornera međutim lopta je završila u rukama, kasnije će se ispostaviti, najboljeg pojedinca susreta Skendera. Samo pet minuta kasnije Modrić dalekometnim udarcem okušava sreću koja je ovaj puta bila na strani Osijeka. Napadi gostiju ostavili su prostora domaćinu koji iz jedne kontre pokušavaju povesti udarcem Dinjara, ali je vratar Turina bio spreman. Inače, Turina se upravo u osijekovom dresu nametnuo Zagrepčanima koji su ga poslali na posudbu u Gradski vrt prije nekoliko sezona, nakon čega je odličnim obranama zaslužio novu priliku u Dinamu.

U 11. minuti Skender je ponovno na kušnji. Ovaj puta Buljat je zaprijetio iz slobodnog udarca. Igrala se 18. minuta kada istok osječkog stadiona prekriva veliko K i godina 1988. To je bio znak da cijeli stadion zaplješće onima zbog kojih se nogomet i igra. Nešto kasnije mladi Barišić iskosa vjerojatno pokušava nabaciti u sredinu međutim lopta mu odlazi preko noge čime ju je putanja odvela ravno ispod grede Turine. Dinamov vratar nekako je uspio iščupati tu loptu te je izbiti u korner.

Kraj prvog poluvremena donio je pravu opsadu domaćeg gola u kojoj prvo Bošnjak puca za novu obranu Skendera da bi u nastavku napada odbijenu loptu pokupio Etto čiji udarac s gol-linije izbacuje Dedaj. Opasnost nije bila otklonjena sve dok Modrić iskosa nije promašio cijeli gol. Nakon toga Buljat ubacuje s lijeve strane, a u gužvi lopta iznenađuje Da Silvu koji se ne snalazi glavom te lopta odlazi preko gola za 0:0 nakon prvih 45 minuta.

Slika 1 od 2.

Drugi dio ne donosi bitniji preokret u igri jer je gost iz Zagreba i dalje nastojao doći do željenog vodstva dok se vidno inferiorniji domaćin bazirao na veliku požrtvovnost u svojoj polovici te čekanje prilika iz kontre i polukontre. U 54. minuti vidjeli smo najljepši potez susreta kojega su i domaći navijači nagradili velikim pljeskom. Neoprezni Milardović gubi loptu do koje stiže Bošnjak čiji centaršut na prsa prima Etto te okrenut leđima škaricama pokušava dovesti Dinamo u vodstvo. Srećom po Osijeka, lopta je otišla tik pored desne vratnice.

Pet minuta kasnije bivši igrač osječkog Metalca Chago nalazi se sam na drugoj stativi, ali iz velike blizine pogađa samo vanjski dio stative domaćeg gola. Nakon toga svoj udarac okušao je i Mamić te Bošnjak dok je Dinjar pokušao ugroziti Turinu. Gostu su gotovo u 78. minuti došli do rezultatskog deficita nakon jedne greške njihove obrane. Milas se sjurio po desnoj strani te iz teške pozicije pokušao bezuspješno svladati Turinu. Lopta se u istom napadu još odbila do Vitajića čiji udarac netko u obrani blokira.

Dinamo je postajao sve nervozniji, posebno nakon što im je sudac Šupraha opravdano poništio gol postignut iz očitog zaleđa. Nervoza je dovela do blažeg incidenta pri samom završetku utakmice kada Anderson ne povlači nogu pred istrčalim vratarom Skenderom zbog čega svi osijekovi igrači staju u obranu svog čuvara mreže. To je dovelo do sitnog naguravanja, a epilog cijele situacije bilo je žuti za milijunskog Brazilca.

Završilo je s početnih 0:0 čime više može biti zadovoljan domaćin koji se još nije u pravom svjetlu pokazao u Ligi za prvaka dok već okrunjeni Dinamo mora vidjeti koji kotačić ne valja u njihovom pogonu jer velika prednost ispred Rijeke se lagano topi.