Varteks - Hajduk: Varaždinci naplatili dug

Marko Breljak • subota, 01.04.2006.

Nakon dvije i pol godine Varteks je prekinuo negativnu tradiciju i konačno pobijedio Splićane. Bila je to sjajna predstava varaždinskih nogometaša, koji su od prve do posljednje sekunde utakmice bili dominantnima i znatno bolja momčad. Konačan rezultat 2:0 ne održava pravo stanje stvari na terenu, jer da je Varteks pobijedio s četiri ili pet golova u mreži gostiju, ne bi bilo nezasluženo.

Prvi pogodak Varteksa odrađen je kao po «tekućoj vrpci». Šafarić je kratko dodao do Pokrivača, ovaj odigrao odlično dodavanje i vratio kapetanu loptu. Izbacili su cijelu obranu Hajduka, a Šafarić se ušetao u kazneni prostor, uposlio Ipšu, koji s nekoliko metara pogađa mrežu Pletikose.

Bio je to prvenstveni prvijenac za braniča Varteksa, a zanimljivo, samo devet minuta kasnije, Ipša je još jednom strijelac. Akcija je ovog puta krenula s desne strane, Jertec ubacuje oštar i precizan centaršut, a Ipša u kaznenom prostoru glavom podiže prednost Varteksa.

Hajduk je bio u «mišjoj rupi», nisu gosti napravili niti jednu opasniju situaciju, a na drugoj strani je Varteks, preciznije Benko, dvaput pogodio okvir gola. Prvo je u 26. minuti, nakon prodora i dodavanja Jolića, oštro pucao i nogom pogodio vratnicu, a lopta se potom odbila od Pletikose i otišla van gola. Sedam minuta kasnije, Benko iz jedne naizgled bezopasne situacije upućuje «bombu» prema golu Pletikose, a od ruke vratara Splićana lopta ponovno odlazi u vratnicu.

Varteks je prednost do poluvremena mirno sačuvao, a nakon sučevog zvižduka gledatelji su ih pozdravili velikim i zasluženim pljeskom.

Ovu utakmicu došlo je pogledati čak i preko pet tisuća gledatelja što je rekord gledanosti ove sezone, a publika je svoje «miljenike» bodrila i u drugom poluvremenu. Bonačić je pokušao s dvije izmjene, Režić-Jelavić i Marčić-Hrgović, a obojicu novih igrača, Bonačić je «gurnuo» u špicu napada. Niti to nije donijelo mnogo učinka, a Varteks je mogao «unakaziti» slavni splitski sastav.

Domaći su igrali odličan nogomet, možda i najbolji u ovoj odličnoj sezoni, a Benko, Pavličić, Jolić, mogli su i povećati ovu veliku prednost. S druge strane su gosti bili u potpunosti anemični i nisu uspjeli kreirati niti jednu ozbiljniju prigodu.

Nakon utakmice, ovacije varaždinskih tribina i veliki pljesak za mladu momčad Zlatka Dalića, koja je sada čvrsto «zasjela» na treće mjesto tablice i pred Hajdukom ima sedam bodova prednosti. Ovo je četvrta uzastopna pobjeda Varteksa u prvenstvu, četvrta bez primljenog pogotka, što svakako izgleda impresivno. Varteks očekuje u srijedu teško iskušenje u polufinalu kupa, kao i Hajduk, koji će imati teško «vađenje» u Rijeci.

Zlatko Dalić, trener Varteksa: "Moram biti zadovoljan nakon ovakve utakmice, a mogli smo i znatno uvjerljivije pobijediti, da nije bilo malo sebičnosti. No nikome ništa ne zamjeram, igrači su potpuno nadigrali Hajduk, a u toj želji su promašivali poneke prigode. Ovo je velika pobjeda za nas, prekinuli smo neugodnu tradiciju, a sada smo čvrsto na trećem mjestu."

Nikola Šafarić: "Moram čestitati svim svojim suigračima na sjajnoj utakmici danas. Mislim da smo odigrali pravu utakmicu, da smo pokazali da smo pravi i presretan sam zbog toga."

Luka Bonačić, trener Hajduka: "Varteks je danas zasluženo pobijedio, bili su znatno bolji od mojih igrača, šetali se pored nas. Ne mogu si to objasniti, no to ne umanjuje vrijednost pobjede Varteksa. Preostaje nam potpuna mobilizacija za Rijeku i kup, a tek nakon toga ćemo raditi analize."

Stipe Pletikosa, Hajduk: "Varteks je danas bio bolji od nas, a mislim da nema mjesta katastrofi. Moramo se pripremiti za srijedu, za kup utakmicu i pokušati se izvaditi za ovu utakmicu."