Gvatemala, SP: Hrvatska - Rusija 2:4

Karlo Dževerlija • nedjelja, 19.11.2000.

Susretom protiv Rusije naša malonogometna reprezentacija započela je natjecanje na Svjetskom malonogometnom prvenstvu u Gvatemali. U Gvatemala Cityu naši su u prvom susretu u C skupini doživjeli 4:2 poraz od aktuelnih svjetskih prvaka. Od samog početka u pristupu naših vidjelo se da ozbiljno ne računamo na bodove iz ove utakmice već da nam je jedini cilj ne osramotiti se. Utakmica se odvijala upravo po tom scenariju, Rusi su dominirali, naši su se prvenstveno orjentirali na obranu i kontre...

GVATEMALA CITY
Suci: Camanho Sergio Ricardo (BRA), Moosavi Seyed Sadreddin (IRN)

Strijelci: 1:0 Markin(24), 2:0 Eremenko(32), 3:0 Agafonov(33), 3:1 Martić (37), 3:2 Dervišagić(38), 4:2 Alekberov(40).

Rusija:Denisov, Eremenko, Agafonov, Verižnjikov (C), Alekberov, Mališev, Markin Šučko, Kupetckov, Beli, Čugunov, Samokin, Ionov, Tkačuk. TRENER: Bonadrev
Hrvatska: Papeš, Čarapina, Dervišagić, Gričar, Martić (C), Alebić, Eklić, Malvasija, Grdović, Delpont, Butigan, Čuljak, Jukić. TRENER: Brnčić

Na samom početku, u 15 sekundi, odličnu priliku imao je Grdović no njegov udarac završio je pokraj vrata. Nakon toga sve konce prvog poluvremena drže Rusi, a naš vratar Butigan predstavlja posljednju, neprelaznu prepreku - skinuo je naizgled nemoguće. Butigan se zaista istakao, pa zahvaljujući njemu Rusi nadmoć u polju ne naplaćuju. Niti jednu od mnoštva izglednih prilika Rusi ne koriste pa se na odmor odlazi rezultatom 0:0.

Već je prvo poluvrijeme pokazalo razliku u kvaliteti, iskustvu i količini respekta između naše dvije postave. Prva postava na čelu s kapetanom Martićem te Grdovićem, drži kakvu takvu ravnotežu. Rusi pritišću, a naša druga postava konačno popušta - Markin je nadmoć Svjetskih prvaka naplatio golom u 24 minuti. Rusi su i nakon vodstva opasni, igraju agilno. Naši ne mjenjaju pristup, obrana povremneno škripi. U četiri smo navrata dobro prošli, zahvaljujući raspoloženom Butiganu - nedugo nakon primljenog pogotka paradom odbija opasan udarac, zatim u 8. minuti skida sjajan udarac Tkačuka, u 11. udarac Mališeva, u 12 stvar se ponavlja sa još jednom izglednom šansom Rusa. U napadu smo i dalje bezidejni, pa stiže kazna. Jednu odbijenu loptu u polju prihvaća Eremenko i sjajnim udarcem pokraj Malvazije postavlja 2:0. Minutu nakon toga, Agafonov, nakon izrađene akcijom iz slobodnog udarca, dobrim udarcem postavlja 3:0. Uslijedilo je otvaranje naših i pokušaji da se barem ublaži poraz. Jedan od pokušaja urodio je plodom, udarac Grdovića skreće vratar Denisov, a loptu glavom u mrežu posprema Martić. Ostalo je 2 minute do kraja kraja kad su naši, neočekivano, iz sjajne solo akcije Delponta i konačnicom Dervišagića došli do 3:2. Budi se nada da možemo do boda, no nakon udarca sa 10 metara (6. akumulirani prekršaj) Alekčev postavlja konačnih 4:2.

U prva dva susreta Gvatemala je poražena od Portugala 6:3, dok je Brazil sjajnim nastupom deklasirao Kazahstan sa 12:1. Našima ostaje da protiv Australije i Kostarike traže plasman među prve dvije ekipe u skupnini C. Sljedeći naš susret je u utorak protiv Australije, a očekuje se da će do tada iz Detroita pristići Tomičić.