"Talijanska gripa" u Njemačkoj, Zenit dobio Marseille

Marin Vuković • četvrtak, 09.03.2006.

Prvi susreti osmine finala Kupa Uefe donijeli su nekoliko neočekivanih rezultata, te nastavak niza neuspjeha njemačkih momčadi u utakmicama protiv talijanskih protivnika. Oba njemačka predstavnika očekuje težak posao u uzvratu, a isto se može reći i za Marseille, kojega je na Velodromeu iznenadio ruski Zenit...

Ptičja gripa možda se širi Europom, no Njemačkom je zavladala "talijanska gripa". Nakon uvjerljivog poraza (4:1) njemačke reprezentacije u prijateljskoj utakmici protiv Italije, te jučerašnje eliminacije Bayerna i Werdera od strane Milana, odnosno Juventusa, danas je i četvrta njemačka momčad poklekla u susretu s talijanskim protivnikom.

Slika 3 od 4.

Slabašni Palermo, tek desetoplasirana momčad Serie A, uspio je na svom stadionu s 1:0 svladati moćni Schalke, četvrtu momčad Bundeslige. Nije to nedostižna prednost, no mnogi će vam nogometaši priznati da je 1:0 vrlo neugodan zaostatak za uzvratnu utakmicu. Jedini pogodak za Palermo postigao je Franco Brienza već u 15. minuti susreta, a domaći su imali još nekoliko izglednih prilika i Schalke može biti sretan što je tek jedna lopta odsjela u mreži Franka Rosta. Gosti su igrali bez Kevina Kuranyja, a najbliže pogotku bili su u drugom dijelu kada je Christian Poulsen pogodio vratnicu.

Niti Hamburg nije imao više sreće i nastavio je lošu njemačku seriju. Doduše, nisu izgubili od Talijana, no porazom od Rapida u Bukureštu zasigurno su jedna od većih iznenađenja večeri. Rapid je slavio s neugodnih 2:0, pa će Hamburg morati pružiti jednu od boljih ovosezonskih igara kako bi nadoknadili ili prestigli ovu veliku prednost.

Slika 2 od 3.

U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena Daniel Niculae je doveo Rumunje u vodstvo od 1:0, a prednost je udvostručio Mugurel Buga samo dvije minue prije kraja susreta. Obje momčadi završile su utakmicu s po deset igrača na travnjaku, jer je u 67. minuti zbog drugog žutog kartona utakmicu morao napustiti igrač Hamburga Nigel De Jong, dok je kod Rapida isključen Vasile Maftei, ali tek u trećoj minuti sudačke nadoknade, kada su domaći već ostvarili opipljivu prednost.

Drugo veliko iznenađenje večeri priredio je ruski Zenit pobjedom na Vélodromeu nad favoriziranim Marseilleom, trenutno petoplasiranom momčadi francuske lige. Andrej Aršavin je "krivac" za jedini pogodak koji je ruskoj momčadi donio veliku prednost pred uzvrat u Petrovgradu. Svladao je Fabiena Bartheza u 51. minuti i stavio svoj potpis na možda i najveće iznenađenje dosad odigranih utakmica osmine finala. Naš Ivica Križanović odigrao je u dresu Zenita cijelu utakmicu.

Slika 1 od 2.

Niti drugi francuski predstavnik u osmini finala nije bio bolje sreće. Švicarski Basel je svladao Strasbourg s 2:0 čime su jednom nogom već zakoračili u četvrtfinale. Već u osmoj minuti susreta Švicarci su poveli sjajnim pogotkom Matiasa Delgada iz slobodnog udarca. Održavali su tu prednost tijekom cijele utakmice, unatoč francuskoj inicijativi, a zatim je samo minutu prije kraja susreta hrvatski Švicarac Zdravko Kuzmanović postavio konačnih 2:0, glavom pretvorivši asistenciju Delgada u pogodak. Od ostatka hrvatske kolonije koja "nastanjuje" Basel u početnih 11 zaigrali su još Boris Smiljanić i Mladen Petrić.

Da Talijani ne bi imali savršen rezultat u europskim kupovima pobrinula se Roma, koja je poražena na gostovanju u Engleskoj, kod Middlesbrougha. Mark Viduka i društvo na Stadio Olimpico putuju s prednošću od jednog pogotka, a njega je postigao Aiyegbeni Yakubu s bijele točke. Prethodno je vratar Rome Gianluca Curci prekršajem u šesnaestercu zaustavio danas odličnog Gaizku Mendietu. Bez Tottija, Montelle, Nonde i De Rossija možda je minimalan poraz i najbolje što je Roma mogla izvući iz ovog susreta.

Identičnim rezultatom Lille je na svom stadionu svladao Sevillu, i to zahvaljujući pogrešci gostujućeg vratara koji je krivo procijenio let lopte nakon udarca iz kuta kojeg je izveo Geoffrey Dernis u 24. minuti. Lopta je izravno iz kornera odsjela pod gredom španjolskog gola.

Susret Udinesea i Levskog završio je bez pogodaka, 0:0, baš kao i susret Steaue i Betisa u Bukureštu. Betis je početnu inicijativu mogao pretvoriti u pogotke i riješiti dvojbe oko plasmana u četvrtfinale, no mreže su ostale netaknute.