Italija razbila Njemačku, Slovaci šokirali Francuze

Petar Plevnik • srijeda, 01.03.2006.

Diljem Europe i svijeta igrane su prijateljske utakmice. Od mnoštva večerašnjih prijateljskih susreta, "strši" visoka pobjeda Italije nad Njemačkom od 4:1, te iznenađenje koje su priredili Slovaci, svladaviši Francuze na Stade de Franceu...

Uoči najzvučnijeg današnjeg susreta, onog u Firenci, između Talijana i Nijemaca, domaćini Svjetskog prvenstva nadali su se kako će konačno prekinuti post od pet godina u kojem nisu svladali nijednu od "velikih" reprezentacija. Ne samo da Talijani nisu bili gostoljubivi domaćini, već su momčadi Jürgena Klinsmanna, zadali nove brige, "podarivši" im četiri komada u mreži Lehmanna. Muke po Njemačkoj počele su već u četvrtoj minuti, kada je nakon slobodnjaka Del Piera i udarca Cannavara, najspretniji bio Gilardino, pospremivši odbijanac iza Lehmanna, za vodstvo Azzurra. Samo tri minute kasnije, novi šok za Nijemce. Deisler je poklonio loptu Camoranesiju, što kažnjava Gilardino i postiže svoj drugi pogodak večeri. Do kraja prvog dijela još je De Rossi u 39. minuti, na asistenciju Camoranesija, glavom zabio za 3:0.

Agonija Nijemac nastavila se i u drugom dijelu, točnije u 57. minuti, kada je ponovno Camoranesi nadskočio sve u njemačkom 16-ercu, asistiravši Del Pieru za ogromnih 4:0. Da se Nijemci ipak ne bi potpuno obrukali pobrinuo se stoper Chelsea Robert Huth, počasnim pogotkom u 82. minuti, za konačnih 4:1 za Italiju i nove brige Jürgena Klinsmanna.

Gostovanje Slovaka na Stade de Franceu trebao je poslužiti Francuzima kao miran početak priprema za Svjetsko prvenstvo. Umjesto uvjerljive pobjede, Slovaci su došli do iznenađujuće 2:1 pobjede, nanijevši Tricolorima prvi poraz od kada na francuskoj klupi sjedi Raymond Domenech.

Unatoč terenskoj nadmoći, Francuzi nikako nisu uspijevali slomiti otpor Slovaka, za koje je u svom debitantskom nastupu na golu briljirao golman Ružomberoka, Hajduk. Kako to već obično biva, u jeku domaćih napada, gosti su došli do iznenađujućeg vodstva preko Nemetha u 62. minuti. Nakon slovačkog vodstva, Francuzi su još više zapeli ne bi li došli do izjednačenja, a kad već nisu mogli iz igre, do njega su došli iz 11-erca, kojeg je u pogodak pretvorio Wiltord. I kad su Francuzi krenuli po pobjedu, novi šok priredio im je Valachović, sjajnim pogotkom iz slobodnjaka, u 80. minuti, za pobjedu Slovaka i koncert zvižduka na Stade de Franceu.

A do iznenađenja je umalo došlo i u susretu između Engleske i Urugvaja, odigranom na Anfieldu. U jeku engleskih napada, Urugvajci su u 26. minuti došli u vodstvo. Nakon jednog kornera, lopta se odbila do Pousa, koji sa preko 20 metara, fantastičnim udarcem, loptu neobranjivo šalje iza leđa nemoćnog Robinsona. Do kraja poluvremena, Englezi još jače kreću prema golu Carinija, no do odmora rezultat se nije mijenjao.

I u drugom dijelu ista slika, nastavlja se opsada urugvajskog gola. Pritisak Engleza konačno se isplatio u 75. minuti, kada je Joe Cole u 16-ercu Urugvaja pronašao zamjenu za Rooneya, Petera Croucha, a napadač Liverpoola glavom šalje loptu iza rezervnog vratara Viere, za poravnanje i svoj prvi gol u dresu Gordog Albiona. Za svoj silan trud Englezi su konačnu nagradu dobili u trećoj minuti sudačke nadoknade, kada je Joe Cole doveo Englesku do minimalne ali više nego zaslužene pobjede.

A ako se po jutru dan poznaje, čini se da bi za reprezentaciju Irske mogli uslijediti bolji dani. U svojoj prvoj utakmici na klupi Zelenih, Steve Staunton doveo je Irce do iznenađujuće visoke, 3:0, pobjede nad Švedskom. Irce je na Lansdowne Roadu u vodstvo doveo Duff u 35. minuti, da bi Robbie Keane povećao vodstvo u 43. minuti. Za potvrdu pobjede i konačnih 3:0 pobrinuo se Miller u 70. minuti.

Još jedna otočka reprezentacija koja neće vidjeti Svjetsko prvenstvo, Škotska, nije bila te sreće. Gosti iz Švicarske bili su prejaki, svladavši domaćine sa 3:1, nastavivši tako svoj niz impresivnih rezultata. Do nove pobjede Švicarci su došli pogocima Barnette u 21., Gygaxa u 42. i Cabanasa u 69. minuti, dok je za Škote jedini strijelac bio Kenny Miller u 55. minuti susreta.

U susretu između Turske i Čehe, odigranom u Izmiru, Česi su do pred sam kraj utakmice izgledali kao sigurni pobjednici, budući da su pogocima Poborskog u 21. i Štajnera u 63. minuti, kontrolirali susret. Tako je bilo sve do 89. minute, kada "rezervist" Ümit najprije smanjuje na 2:1, da bi u trećoj minuti sudačke nadoknade još jednim pogotkom postavio konačnih 2:2.

Afrički viceprvak, Obala Bjelokosti, još je jednom dokazao kako će u Njemačkoj svima biti itekako neugodan protivnik. Ovaj puta se u to uvjerila Španjolska, slavivši tešku 3:2 pobjedu u Valladolidu. Iako su Slonovi dva puta bili u vodstvu, najprije preko Keite u 13. minuti, a zatim i preko Kaloua u 47. minuti, Španjolci su se pogocima Ville u 23. i Reyesa u 73. minuti, dvaput vraćali u susret, da bi pobjedu Furiji osigurao Juanito u 85. minuti.

Od dvoboja neeuropskih reprezentacija, treba još izdvojiti pobjedu Irana, našeg Branka Ivankovića, nad također sudionikom Svjetskog prvenstva, Kostarikom, od 3:2. Domaćine je u vodstvo doveo Ali Karimi, u 10. minuti, a već šest minuta kasnije, legendarni kapetan Ali Daei, udvostručio je iransko vodstvo. Sjajnu igru Irana u prvom je dijelu zaključio Hashemian, pogotkom za 3:0 u 34. minuti. Kostarikanci su neposredno prije odmora smanjili preko Hernandeza, da bi za konačnih 3:2 zabio Daniel Fonseca u 60. minuti.

Prijateljski susreti, 01.03.2006.: Izrael - Danska 0:2, Senegal - Norveška 2:1, Rusija - Brazil 0:1, Turska - Češka 2:2, Tunis -SiCG 0:1, Italija - Njemačka 4:1, Poljska - SAD 1:0 (nt), Austrija - Kanada 0:2, Engleska - Urugvaj 2:1, Nizozemska - Ekvador 1:0, Irska - Švedska 3:0, Wales - Paragvaj 0:0, S.Irska - Estonija 1:0, Francuska - Slovačka 1:2, Škotska - Švicarska 1:3, Španjolska - Obala Bjelokosti 3:2, Makedonija - Bugarska 0:1, Albanija - Litva 1:2, Iran - Kostarika 3:2, Portugal - S.Arabija 3:0 (nt), J.Koreja - Angola 1:0