Rijeka - Hajduk: Iskustvom sačuvana prednost

Bernard Jurišić • srijeda, 05.04.2006.

Rijeka će drugu sezonu zaredom igrati u finalu Kupa. Dobrom predstavom, gotovo bismo rekli rutinskom, sačuvali su prednost koju su donijeli iz Splita i pogotkom Novakovića u 23. minuti po treći put ove sezone pobijedili Hajduk s 1:0.

Slika 1 od 1.

Hajduk je utakmicu počeo iznenađujuće oprezno, s obzirom na činjenicu da je za prolaz morao postići pogodak. Do 19. minute gosti uopće nisu zapucali na riječka vrata, a usamljeni Erceg nije bio dovoljan da bi opasnije prijetio Žiliću.

Utakmicu otvara asistencija Vugrinca za Novakovića u 15. minuti, no prvi dvoboj riječkog napadača i splitskog vratara dobiva Pletikosa. Nakon kornera, Linić puca glavom, no Pletikosa lako hvata.

Hajduk prvi put prijeti u 19. minuti, kada nakon Blatnjakovog kornera Kranjčar puca u bliži kut, ali riječki vratar hvata.

Rijeka svoju splitsku prednost učvršćuje u 23. minuti. Rendulić odličnom loptom s lijevog boka pronalazi usamljenog Novakovića u srcu šesnaesterca, ovaj sjajno reagira i pogađa mrežu nemoćnog Pletikose za 1:0.

Nakon toga, domaćini su znalački primirili utakmicu, a Hajdukovci nisu ni jednom opasnije zaprijetili u prvom dijelu. Tek u 42. minuti Erceg je Kranjčarovu loptu poslao prema Žiliću, a skliska lopta umalo je prevarila domaćeg vratara.

U drugi dio Hajduk ulazi znatno agresivnije, a nevidljivog Hrgovića Bonačić je zamijenio mladim napadačem Jelavićem. Prvu prijetnju kreira Bartulović u 48. minuti, snažnim udarcem s ruba šesnaesterca, no Žilić je spreman.

Slika 2 od 2.

Igra se potom potupo preselila pred riječka vrata, ali Riječani su gotovo profitirali pogrešnim ispucavanjem Pletikose u 52. minuti. Sharbini ipak nije stigao reagirati, lopta se od njega odbila Pletikosi u naručaj.

Uslijedilo je desetak minuta potpune dominacije Hajduka, koji nije pronašao način za gurnuli loptu iza Žilićevih leđa.

U 54. minuti Blatnjak ubacuje, a Jelavić puca glavom, Žilić brani. U 56. minuti Miladin slabo zahvaća loptu koju je namijenio pucati, ona dolazi do usamljenog Kranjčara na drugoj strani kaznenog prostora, no nije ju uspio dobro primriti i riječka obrana stiže blokirati.

58. minuta donosi Marčićev prodor i ubačaj pred vrata, Jelavić u padu na prvoj vratnici pokušava pucali, ali Knežević ga dobro zatvara. Tri minute kasnije, Kranjčar se priprema na udarac s dvadesetak metara, ali u ključnom trenutku netko iz riječke obrane mu je zasmetao.

Uz silan pritisak Hajduka, prigoda utakmice dogodila se na suprotnoj strani. Vugrinec sjajno proigrava Rubila, koji izlazi oči u oči s Pletikosom, no umjesto laganog pogotka, reprezentativni vratar spašava Hajduk konačne presude.

Hajduku se nova nesreća događa u 75. minuti. Samo minutu nakon ulaska u igru, Grgurović se sam ozlijedio i morao napustiti travnjak. Kako je on bio posljednja izmjena koju je Bonačić mogao napraviti, Hajduk je utakmicu završio s desetoricom igrača.

S igračem manje, Munhoz u 77. minuti kreira opasnost pred Žilićem, no pred vratima nije bilo nikoga da pospremi njegov ubačaj u riječku mrežu.

Posljednju prigodu i opet stopostotnu, propušta Rendulić u 79. minuti, kad je izbio sam pred Pletikosu, ali brzopletim i lošim udarcem propušta prigodu staviti točku na i.

Rijeka je tako osigurala novu borbu za trofej, a Hajduk se oprostio od posljednje prigode da ovu sezonu popravi osvajanjem Kupa. Nakon ovog poraza, splitski klub će se konačno morati suočiti s gomilom promašaja koji su se ove sezone do današnje utakmice uglavnom gurali pod tepih.