Cibona pobjegla Zadru

Bernard Jurišić, Branimir Korać, Bruno Blumenschein • utorak, 18.04.2006.

Cibona je pobijedila Zadar 76:71 u 4. kolu Lige za prvaka i tako stekla veliku prednost za nastavak prvenstva. Nakon izjednačenih 40 minuta, pobjedu "vukovima" donio je Marcelić najprije tricom za 74:71, sedam sekundi prije kraja, te polaganjem za konačan rezultat...

U nervoznoj utakmici slabe kvalitete odskakao je Todor Gečevski s 20 poena i 16 skokova, a brojem poena istaknuo se i Josip Sesar koji je ubacio 24 poena, ali uz neuvjerljivu igru i dosta promašaja. Kod Cibone najraspoloženiji bio je Davor Kus s 15 poena, a Jurica Žuža dodao je deset poena koliko je ubacio i indisponirani Penn.

Slika 2 od 3.

Brojke govore kako je Zadar prve poene iz igre ubacio tek u petoj minuti. Prvu četvrtinu obje momčadi završile su s manje od 20 posto šuta iz igre, a u prvom poluvremenu bilo je čak 30 prekršaja. Nešto kvalitetnije igralo se u drugih 20 minuta, ali niti to nije bila košarka na visokom nivou.

Početak utakmice je obilježio nešto sporiji ulazak u utakmicu Cibone, vjerojatno zahvaljujući i čudnoj petorci s Andrićem i Perinčićem na centarskim pozicijama. Scoonie Penn je još jednom pokazao da mu nije isto igrati Euroligu i utakmice hrvatskog prvenstva. Nisu to ista kretanja, želja za igrom, a primjetio je to i trener Anzulović, koji je Penna i Rančića pred kraj četvrtine zamijenio dosta pokretljivijim Kusom i Brownom.

S druge strane, trener Zadra Vlado Vanjak se morao "boriti" s Josipom Sesarom i njegovom željom da sam pobijedi Cibonu. Sesar je izašao nakon manje od tri minute utakmice, što zbog već druge osobne, što zbog brzopletih pokušaja u napadu. Cibona to nije koristila već je forsiranjem vanjskog šuta održavala egal loše utakmice.

Slika 1 od 2.

Zadar se odvojio kada su loptu počeli spuštati na svoje centre Gečevskog, Lalića i Čolaka. Upravo je Lalić napravio najviše nakon ulaska u drugoj četvrtini kada je za šest minuta ubacio sedam poena, ali i skupio četiri osobne pogreške. Koliko je trener Zadra mogao prije reagirati s vađenjem raspoloženog Lalića upitali smo poslije utakmice. "Patterson je imao lošu utakmicu, ali nismo imali deficit niti u obrani niti u napadu, kao niti u skoku.", objasnio je Vanjak.

Tijekom cijelog susreta niti jedna momčad nije se uspjela rezultatski odvojiti. Najviša prednost Zadra iznosila je pet poena i to početkom drugog poluvremena (43:38), a Cibona je isto dostigla na koncu susreta.

Odluka je bila u posljednjih sedam sekundi. Tada Davor Marcelić ubacuje tricu, tek treću Ciboninu u cijelom susretu, i dovodi Cibonu na velikih 74:71. Zadar ima napad, a Kus radi brzi prekršaj kako ne bi gosti došli u situaciju šutiraju za tri poena. S linije slobodnih bacanja Zadrani su večeras bili dosta neprecizni (24/39) pa tako niti Tvrdić nije ubacio prvo bacanje, a drugo je namjerno promašio.

Cibona hvata loptu, ali i da su Zadrani došli do skoka, lopta bi pripala "cibosima" obzirom da je Gečevski prerano ušao pod koš. U posljednjih pet sekundi Penn prenosi loptu, dodaje Marceliću koji polaže sa sirenom za Ciboninu pobjedu.