Cibona ponovno pokorila Istanbul!

Bruno Blumenschein • srijeda, 01.03.2006.

U 2. kolu Top 16 Cibona je sa 69:63 ponovno slavila u Istanbulu protiv Efes Pilsena!! Predvođeni fantastičnim Scoonijem Pennom, koji je postigao 23 poena, igrači Cibone su priredili još jedno odlično iznenađenje u Euroligi i pokazali kako mogu igrati jako kvalitetnu košarku...

Na početku izvještaja volimo približiti našim čitateljima trenutak ili period u utakmici koji ju je i odlučio, ali danas nije bilo tog trenutka već je to bio playmaker Cibone- Scoonie Penn! Uzeo je loptu u svoje ruke svaki puta kada bi Efes Pilsen priprijetio i što je najvažnije svaki puta je pogodio. Šut za tri poena 5/7 dovoljno govori kakva je to bila večer Penna.

Pogodio je tricu za dotad najvećih 54:64, da bi u idućem Ciboninom napadu ponovno ubacio tricu za maksimalno vodstvo Cibone od 67:56, a sve završio odličnim prodorom s krila i polaganjem za 69:60, 20 sekundi prije utakmice. Međutim, koliko god je Penn bio pokretač cijele momčadi, svim igračima i stručnom vodstvu na čelu s Draženom Anzulovićem treba skinuti kapu.

Slika 2 od 3.

Momčad je uspjela u trenucima kada je Penn bio potpuno zatvoren izvući minus od pola koša i pretvoriti ga u plus od deset poena na početku posljednje dionice. Tada je Bennett Davison zakucao na odličnu asistenciju Damira Markote za 55:45 i utišao publiku u Istanbulu. Zakucavanju atraktivnog Davisona su prethodile dvije trice Markote i jedna Levoura Warrena, koji je pokazao koliko je stvarno pojačanje Ciboni.

Sada kada smo Vam opisali samu završnicu i glavne aktere treba napomenuti odličan ulazak u utakmicu Cibone koja je odmah došla do vodstva 11:4 nakon četiri minute igre u što je Penn ugradio tri pogođene trice s više od sedam metara. Cibona se nametnula kao kompaktnija momčad, imali su potpunu dominaciju u skoku, a sve su upotpunili vrhunskom obranom na najjačim šuterima Efesa, Domercantu i Grangeru.

Tijekom cijelog susreta Cibonu je služio šut za tri poena, dok je domaćin dosta forsirao, a trener Oktay Mahmuti odustao nakon treće četvrtine od akcija za vanjski šut. Dovoljno je reći da su završili sa šutom za tricu od 31% (4/13). Zato je najviše lopti išlo na unutarnju liniju, prvenstveno Nikšu Prkačina koji je uspješno probijao Matu Skelina i zabijao ili asistirao suigračima. Zbog toga se Efes Pilsen i vraća na 16:16, na kraju prvih 10 minuta.

Slika 1 od 2.

Vidjelo se kako Penn igra light verziju obrane na Arslanu za kojeg se procijenilo da ne može zabiti kao ozlijeđeni Marko Popović, ali je turski reprezentativac poništio sva takva razmišljanja s 10 poena (2/2 trice) u prvoj četvrtini. Prvo pitanje mogućnosti je došlo u drugoj četvrtini kada izlazi Penn, a ulogu organizatora preuzima Davor Kus. Upravo Riječanin u dresu Cibone pogađa dvije vrlo važne trice za 27:26 u 16. minuti.

Do kraja poluvremena vukovi još pojačavaju skok (tada 9-19), a priliku za odvajanje Efes Pilsenu daje Kus nepotrebnom nesportskom pogreškom minutu prije odlaska na odmor. Vraća se tada Penn, odmah krade loptu i završava kontru, čime postavlja i konačan rezultat na odmoru- 30:29 za zagrebačku momčad.

Pobojali smo se kako bi Cibona mogla lošije ući u drugi dio, ali najiskusniji u redovima hrvatskog doprvaka nas negiraju. Kus pogađa tricu, a Davor Marcelić ubacuje još jednu tricu i odigrava odličnu akciju sa Skelinom za 38:31 u 23. minuti. Igralo se koš na koš dok se nije razigrao Kaya Peker. U periodu od 25. do 28. minute, sam zabija osam poena i vraća prednost Efesu (41:40). Tada na scenu stupa Markota i piše već opisani scenarij za vrhunsku pobjedu Cibone!

Uz najzaslužnijeg Penna s 23 poena, Kus je zabio devet koševa, a Markota, Davison i Warren su dodali po osam poena. Efes Pilsen je predvodio Peker s 15 ubačaja, a naš Nikša Prkačin je završio na devet poena. Odlična obrana na vanjskoj liniji domaćina je donijela i kombinirani šut dvojca Granger-Domercant od samo 33% (7/21).

Treće kolo je na rasporedu u slijedeću srijedu (8. ožujka) kada u Domu Dražena Petrovića gostuje talijanski Benetton. Ne moramo niti naglasiti koliko bi vukovima značila treća uzastopna pobjeda u sklopu Top 16, ali sada trener Anzulović mora stati na loptu i smiriti euforiju koja je skoro pa neizbježna. Jer Cibona će provesti tjedan dana kao vodeća momčad skupine G! Tko je to mogao uopće zamisliti?