Panathinaikos u problemima, derbi pripao CSKA

Bruno Blumenschein • četvrtak, 02.03.2006.

Drugo kolo Top 16 je donijelo nekoliko velikih okršaja i odličnu košarku. Za hrvatskog predstavnika Cibonu je najvažniji poraz Panathinaikosa na gostovanju kod Benettona od 69:76. Derbi kola između CSKA i Tau Ceramice je pripao Moskovljanima sa 82:76, dok je domaću pobjedu zabilježio i Lietuvos...

"Ne znam što se večeras dogodilo"

Tako je započeo pressicu Željko Obradović poslije večerašnjeg poraza od Benettona. Vjerovalo se kako je Panathinaikos u Zagrebu imao lošu večer, ali nakon drugog poraza, ovaj puta u Trevisu kod Benettona može se zaključiti kako se radi o promašenom tempiranju forme. Benetton je u svih 40 minuta pokazao kako je trenutno raspoloženija momčad i sa 76:69 su došli do važne pobjede koja ih vraća u utrku za četvrtfinalom.

Slika 3 od 3.

U nijednom trenutku ne treba otpisati i Panathinaikos, ali daašnja utakmica je samo potvrdila mišljenje o sve lošijoj formi zelenih, koji su regularni dio euroligaške sezone završili kao prvi favoriti za osvajanje naslova prvaka Europe. Danas su ponovno imali previše izgubljenih lopti (15), a u drugom poluvremenu su postigli samo 24 poena. Jaka Lakovič je odigrao dosta lošiju utakmicu nego u Zagrebu, a prolzanu ocjenu su zaradili Diamantidis, Batiste i Šakota, kojeg trener Obradović drži na klupi umjesto "izgubljenog" Alvertisa.

Benetton je predvodio odlični Drew Nicholas sa 17 poena (6/7 šut za dva), a samo poen manje je postigao Litvanac Šiškauskas. Dimanatidis je bio najbolji strijelac gostiju s 13 poena, dok je Batiste uz 12 poena dodao velikih 15 skokova za double-double učinak. Do poluvremena je PAO još nekako i igrao, ali u drugom poluvremenu nakon što je domaćin smanjio broj izgubljenih lopti i zaigrao agresivnije u obrani, nije bilo povratka za grčkog prvaka. Nalaze se u jako neugodnoj situaciji jer moraju spašavati sezonu u Euroligi, a praktički kreću od omjera 0-2.

CSKA jača u sudaru divova

Slika 2 od 2.

U Moskvi su derbi kola odigrale dvije, u ovom trenutku, najkvalitetnije momčadi u Europi. Svaka čast Maccabiju i Panathinaikosu, ali CSKA i Tau Ceramica su pokazale zašto su među najvećim favoritima za Final Four i naslov prvaka Europe. Domaćin je najveći posao napravio kada je kod vodstva 75:66 uspio iznuditi petu, isključujuću osobnu pogrešku Luisa Scole. To je bila točka poslije koje nije bilo povratka za španjolsku momčad i CSKA završava posao sa 82:76. Prvi čovjek Moskovljana je bio slovenski reprezentativac Matjaž Smodiš, koji je ubacio 21 poen, imao sedam skokova i pet ukradenih lopti.

Uz Smodiša, iskazao se i David Vanterpool s 18 poena, dok je momčad Velimira Perasovića vodio Casey Jacobsen sa 26 ubačaja. Jacobsen međutim, nije imao toliko potporu suigrača kao Smodiš osim u Kornelu Davidu (13 poena). Roko Ukić ponovno nije ulazio u igru, nakon što se isto dogodilo i u prošloj utakmici. CSKA je tako došao do omjera 2-0, dok je Tau na drugom mjestu s omjerom 1-1,koliko ima i Lietuvos Rytas.

Lietuvosu pobjeda u utakmici rookieja

Slika 1 od 1.

Igrači Nevena Spahije su brzo zaboravili samo 48 postignutih poena protiv CSKA i sa 79:67 osigurali prvu pobjedu u skupini G Top 16. Tako je Lietuvos pobijedio Bamberga u utakmici koja je za obje momčadi bila prva u povijesti na ovako visokoj razini. Lietvuos je predvodio Frederick House sa 19 poena, a ispod koševa je Roberts Javtokas bio dominantna figura i sa 15 poena i devet skokova bio "desna ruka" Housea.

Bamberg nije mogao do pobjede na učinku samo jednog igrača, ovaj puta je to bio Spencer Nelson koji je postigao 16 poena i uz Hamanna (11 koševa), bio jedini dvoznamenkasti strijelac gostiju. Nisu išla Bambergu niti slobodna bacanja (20/33), a kada se pridoda i dvostruko veći broj asistencija na strani domaćina onda su lako vidljivi razlozi uspjeha Lietuvosa koji je sada na trećoj poziciji, s istim omjerom kao i Tau Ceramica (1-1), ali s nešto slabijom koš razlikom.