Olimpiji slovenski, a Partizanu gradski derbi

Bruno Blumenschein • subota, 11.03.2006.

U 22. kolu su odigrana dva derbija, onaj slovenski između Geoplin Slovana i Olimpije su dobili gosti sa 86:81, dok je derbi u Beogradu dobio Partizan sa 88:77 ispred FMP-a. Do važne pobjede je došla Bosna, slavivši sa 88:81 kod Pivovarne Laško, a Helios je slavio protiv polufinaliste Uleb kupa...

Union Olimpija je u slovenskom derbiju bila za nijansu bolja od Geoplin Slovana, te sa 86:81 slavila u puno važnijoj utakmici za Slovan nego što je to bila za njih. Slovan je odigrao dosta dobro prvo poluvrijeme, a pali su tek u 27. minuti kod vlastitog vodstva od 51:48. Saša Dončić, jedan od najvažnijih igrača domaćina je prejako protestirao kod sudaca i morao je otići na klupu što je bio šok za Slovan iz kojeg se nisu izvukli.

Olimpija je povukla seriju 13:2 i došla do prednosti od 61:53 koju nisu ispustili do kraja. Istina, imali su mogućnost da u posljednjoj minuti dođu do prednosti, ali mladi Klobučar promašuje tricu kod zaostatka od dva poena i Olimpija hvata pobjedu. Kažu kako ne treba spominjati suce, ali treba istaknuti kako je mješovita sudačka trojka imala u nekim trenucima čudan kriterij koji je osjetno više štetio momčadi Aleša Pipana. Najbolji kod Olimpije je bio Yotam Haplerin sa 22 ubačaja, koliko je imao i najbolji strijelac Slovana, Miha Zupan.

Drugi derbi kola, onaj između Partizana i FMP-a je završio pobjedom crno-belih sa 88:77, ali nije bilo tako lagano kao što bi se dalo zaključiti iz konačnog rezultata. Naime, nakon 38 minuta punih oscijalcija FMP je došao u mogućnost da kod zaostatka od pola koša (74:75) preuzme vodstvo, ali s dva brzopleta šuta ispuštaju tu šansu što Partizan kažnjava za konačnu pobjedu.

Partizan je mogao riješiti susret već na samom početku jer su već nakon šest minuta imali vodstvo od 18:3. Tada dolazi do pada u njihovoj igri i FMP se vraća, ali ne uspjeva okrenuti ritam utakmice u svoju korist. Kod Partizana je Dejan Milojević bio standardno najbolji s 15 koševa i devet skokova, a Duško Savanović je isti broj koševa ubacio za FMP.

Bosna je na gostovanju kod najlošije momčadi Goodyear lige, Pivovarne Laško došla do 13. pobjede koja joj donosi i šestu poziciju na ljestvici. Studenti su se odvojili tek u drugom poluvremenu preko dalekometnih šuteva svoje vanjske linije. Momčad Bosne je uspjela nadoknaditi manjak skokova preko nešto agresivnije obrane koja je natjerala domaćina na 16 izgubljenih lopti. Kod pobjednika je Lance Williams ubacio 20 poena, a Vukašin Mandić je bio najbolji kod Laškog sa 23 koša.

Najveće iznenađenje kola je priredio Helios, koji je u Domžalama svladao polufinalistu Uleb kupa, Hemofarm sa 79:69. Već na poluvremenu su domaćini imali prednost od osam poena, dok je ta prednost u trećoj četvrtini narasla na velikih 17 koševa prednosti (60:43). Kada su i domaći navijači mislili da prednost njihovih ljubimaca ne može rasti, u posljednjoj četvrtini Krejić pogađa za 68:47. Do kraja je Hemofarm samo uspio smanjiti zaostatak, ali nisu mogli zaustaviti veliko slavlje domaćina. Uz Krejića (15 poena), u pobjedu je najviše ugradio Zagorac (18 poena), dok je Hemofarm pokušao povući Vukoslavljević sa 16 poena, ali danas jednostavno nije išlo.