Efesov poraz u Trevisu zakomplicirao Ciboninu skupinu

Bruno Blumenschein • srijeda, 15.03.2006.

Tražite li najneizvjesniju skupinu u Top 16 možete ju pronaći već u Zagrebu. Nakon visokog poraza Cibone u Ateni, situaciju u skupini G je dodatno zakomplicirala pobjeda Benettona na vlastitom terenu protiv Efes Pilsena od 94:87...

Tek pobjeda Benettona (94:87) nad Efes Pilsenom je pokazala koliko bi veliki minus za Cibonu moglo biti 19 koševa zaostatka u Ateni. Naime, Cibona i dalje predvodi skupinu G s omjerom 3-1, a slijede ju Efes Pilsen i Benetton sa 2-2, te probuđeni Panathinaikos sa 1-3, ali po lako mogućem scenariju bi sve tri momčadi mogle završiti s omjerom od tri pobjede i tri poraza pri ćemu bi odlučivala koš razlika, koja je nakon četiri utakmice na strani Panathinaikosa (najbolji u tom pogledu sa razlikom od plus sedam koševa).

Stoga su se Cibonini navijači nadali kako turska momčad može iznenaditi Benetton na njegovom parketu. Počelo je odlično za takva nadanja i unatoč činjenici da su Talijani izgubili samo jedan susret u ovogodišnjoj Euroligi na svom parketu, šanse za Efes su rasle. Predvodio ih je nepogriješivi Nikša Prkačin, koji je uz Antonia Grangera bio pokretač većine Efesovih akcija.

Prka nije mogao promašiti iz igre, te je utakmicu završio s 20 poena (9/9 šut za dva), te sa četiri skoka, pet ukradenih lopti i dvije asistencije. Najveći problem su mu bile osobne pogreške. Dok nije bio opterečen osobnim pogreškama Efes je imao konce utakmice u svojim rukama. Tako je Kaya Peker zabio u 24. minuti za visokih 42:51, ali slično kao Cibona, Efes nije izdržao do kraja.

Odlično je za goste izgledalo i u 28. minuti kada Granger pogađa tricu za 53:60, ali drugi Amerikanac tada stupa na scenu. Drew Nicholas, koji ima gripu je očito bio kvalitetno zbrinut od klupskih liječnika jer je pokrenuo seriju od 10:0 u samo dvije minute i već na kraju treće četvrtine Benetton je ponovno vodio. Vratio se Efes u 36. minuti kada Prkačin pogađa za zaostatak od pola koša (80:79), ali već u slijedećoj obrani zarađuje petu osobnu pogrešku i mora na klupu.

Od tada Benetton puno lakše dolazi do poena, ponajviše s linije slobodnih bacanja, koja Efes nije izvodio niti približno kvalitetno kao oni. Pivari su promašili čak 13 od 28 slobodnih bacanja što je nedopustivo u neizvjesnoj završnici na tako teškom gostujućem terenu. Na kraju, zasluženo slavlje Benettona kod kojeg je Ramunas Šiškauskas ubacio 21 poen, koliko je na kraju imao i odlični Nicholas. Od Prkačinovih 20 poena, bio je jedino bolji Granger sa 30 ubačaja (12/17).