CSKA već u četvrtfinalu, Tau na dobrom putu

Bruno Blumenschein • četvrtak, 16.03.2006.

Osim skupine G, u kojoj igra i hrvatski predstavnik Cibona, večeras su se igrala oba susreta iz skupine F. CSKA je u Moskvi svladao Lietuvos Rytas sa 79:69, dok je uvjerljivija bila Tau Ceramica protiv Bamberga sa 71:51...

Lietvuos je ponovno osjetio snagu obrane CSKA iz Moskve, koji su ih limitirali na 69 poena i tako došli do četvrte pobjede u Top 16 i s maksimalnim učinkom već sad osigurali nastup u četvrtfinalu najjačeg europskog klupskog natjecanja. Činilo se kako je SKA već u šestoj minuti napravila odlučujuću prednost kada J.R. Holden pogađa za deset razlike (17:7), ali se litvanska momčad vraća na krilima Fredericka Housea do kraja prve četvrtine.

Slika 1 od 2.

CSKA je demonstraciju obrambene snage imala u drugoj četvrtini kada dopuštaju gostima da zabiju dva poena u osam minuta igre. Preko dvojca Papaloukas-Langdon dolaze do vodstva od 10 poena prednosti i zadržavaju je sve do treće četvrtine. Igrači Nevena Spahije se odlučniji vraćaju iz svlačionice i šuterskom serijom potpuno preokreću rezultat u svoju korist, a tricom mladog Jasaitisa i vode na kraju treće četvrtine sa 52:51.

Držali su se gosti sve do posljednje dvije minute u koje ulaze s dva poena zaostatka, ali Langdon i Smodiš pogađaju u seriji za naizgled laganu pobjedu Moskovljana 79:69. Kod CSKA je najviše zabio Smodiš (16 poena), a Lietuvos, koji je nasupio bez Mujezinovića i Nielsena je predvodio Jasaitis (17 poena).

Neven Spahija, trener Lietuvosa: "Izgubili smo šansu u posljednjih nekoliko minuta kada su nam svi visoki igrači završili izvan terena zbog osobnih pogrešaka, a uz to je već bilo čudo da se toliko držimo uz izostanke Mujezinovića i Nielsena.".

Ettore Messina, trener CSKA: "Igrali smo prilično dobro prvih 20 minuta kada smo izgradili vodstvo, ali smo u se u drugom dijelu previše pokušavali prilagoditi igri protivnika što se pokazalo kao greška.".

Slika 2 od 3.

Tau Ceramica je imala puno lakši posao protiv njemačkog Bamberga. Slavili su sa 71:51, a najzaslužniji za trijumf Španjolaca je bio Casey Jacobsen sa 17 poena. Već u prvih pet minuta je momčad Velimira Perasovića uspjela postaviti stvari na svoje mjesto kada tricom Jacobsena dolaze do vodstva od 12:2. Nastavili su s jakom obranom i u 11. minuti je na semaforu svjetlilo velikih 24:6 za domaćina.

Prednost se povećavala sve do plusa od 24 koša za keramičare, ali uporni Nijemci uspjevaju smanjiti na podnošljivih 13 koševa zaostatka u 30. minuti (50:37). Domaćin se pokazao kao prejaka momčad za Bamberg, kojem je svaka utakmica u Top 16 nova prilika za slavlje velikog uspjeha ulaska među 16 najboljih ekipa Starog kontinenta. Konačan rezultat je tricom postavio Roko-Leni Ukić, koji je na parketu proveo 13 minuta i uspio postići pet poena (2/6 šut), čemu je dodao jednu asistenciju. Bamberg je predvodio Robert Garrett s 11 koševa.

Velimir Perasović, trener Tau Ceramice: "Bila je ovo dobra prilika da minutažu dobiju igrači koji inače manje igraju, a sad idemo u Vilnius s pobjedom u mislima jer razmišljati o porazu od sedam poena i manje bi bilo samoubojstvo.".

Dirk Bauermann, trener Bamberga: "Počeli smo vrlo mekano u prvoj četvrtini i nije nam uspjela taktika da s visokom postavom napravimo probleme njihovim glavnim igračima. Želim čestitati Tau Ceramici, odlična su momčad i želim im sve najbolje.".