Schalke osvojio Barcelonu, tragični produžeci za AZ

Filip Galić • petak, 24.02.2006.

Odigrane su sve uzvratne utakmice trećeg kola UEFA Kupa. Velika, šokantna iznenađenja su izostala, ali je bilo mnogo neočekivanih rezultata. Osmina finala će stoga biti veoma zanimljiva.

Zaostatke su nadoknadili Palermo, Hamburger SV, a prednost iz prvog je susreta zadržao Basel. Palermo je u tvrdoj utakmici golom Godeasa porazio Slaviju i tako osigurao osminu finala Kupa UEFA. Hamburger SV je bio vrlo učinkovit i brzo preokrenuo minus protiv švicarskog Thuna. Daniel van Buyten je bio učinkovit u ofanzivnim zadaćama i sa dva gola donio prolaz Nijemcima. Jiri Jarolim je devet minuta prije kraja zaradio crveni karton i tako donio malo napetosti u susret. Basel je u vrlo zanimljivoj utakmici uspio izdržati u Kneževini i tako ostvariti najveći uspjeh u Europi nakon plasmana u Ligu Prvaka pred tri godine. Vieri je izjednačio rezultat u 21. minuti iz kaznenog udarca, da bi Švicarce na 1:1 i konačni prolaz dalje osigurao Majstorović.

Slika 1 od 2.

AZ Alkmaar je opet pao u produžecima. Doduše, ne tako tragično kao prošle sezone kada ih je eliminirao gol Simaa u 120. minuti, već u 94. minuti. Vodili su 2:0 protiv Betisa, golovima Arveladzea i Jaliensa da bi sve pokvario Melli i odveo Španjolce dalje. Drugi Španjolci se nisu tako dobro proveli. Espanyol je bio čak i lagani favorit protiv Schalkea (koji ga je jedva dobio u prvom susretu). No Schalke je sada pokazao svu svoju moć i sa visokih 3:0 dokazao da Njemačka ima još što za reći u Europi. Kuranyi, Sand i Lincoln su riješili utakmicu golovima u drugom poluvremenu.

Konsolidaciju za ispadanje su dobili Heerenveen, Stuttgart i Lens. Minimalnim pobjedama protiv Steaue, Middlesbrougha i Udinesea su se dostojno oprostili od Europe, jer su u prvim utakmicama poraženi dosta teško i nije više bilo nade da se vrate u igru.

Marseille i Lille su ostali jedini francuski predstavnici u UEFA Kupu ovog časa. Marseille je teže od očekivanog prošao Bolton, dok je Lille, suprotno svim najavama uspio izdržati kod jakog Šahtara i proći dalje, odigravši 0:0, rezultat kojim su prolazili i u Ligi Prvaka toliko puta ove sezone.

Svoje pobjede i prolaz dalje su potvrdili redom Levski, Rapid Bukurešt, Zenit, Roma i Sevilla. Balaban i Ivan Leko su nastupili za Club Brugge.