Loše poluvrijeme odnijelo pobjedu

Branimir Korać • srijeda, 22.03.2006.

Cibona nije uspjela iskoristiti drugu meč loptu za prolaz u četvrtfinale Eurolige. U Trevisu je poražena od Benettona 88:80, a najveće "zasluge" za to ima loša obrana "cibosa" u prvih 20 minuta kada je Benetton iz svih pozicija nesmetano šutirao i pogađao. Dobra stvar u ovom porazu je da je Cibona poražena s manjom razlikom nego što je Benetton poražen u Zagrebu što im donosi prednost u eventualnom krugu s Talijanima...

Nakon Atene, Cibona je propustila još jednu priliku za osiguranje četvrtfinala Eurolige. U Trevisu je poražena od Benettona 88:80 iako je pet minuta prije kraja imala aktivan rezultat i mogla čak i do pobjede. No, u razdoblju od 35. do 38 minute ponestalo je snage i koncentracije i Benetton se odvojio.

Prvo poluvrijeme bilo je ključno. Tih 20 minuta potpuno je pripalo Talijanima koji su osigurali vodstvo 48:37 što je još i dobro obzirom da su za tricu šutirali strašnih 9/11. Sredinom druge četvrtine trica im je bila na 7/7, a krajem poluvremena na 9/10. U takvim uvjetima zaostatak od desetak poena još i nije tako tragičan.

Ono što je zabrinjavalo nakon tih prvih 20 minuta igre bila je Cibonina igra u obrani. Trudili su se Zagrepčani, ali nikako nisu imali rješenja za Benettonov raznovrsni napad. Ciboninu obranu probijali su iz svih pozicija, a najviše problema stvarao je očekivano Drew Nicholas koji je prvo poluvrijeme okončao šutom za tri poena 3/3.

Početkom drugog poluvremena proradio je Scoonie Penn i Cibona se počela vraćati u igru. U nekoliko navrata dolazi do osam-devet poena zaostatka uz napad, ali sve do 33. minute ne uspijeva preći tu granicu. Tada večeras solidni Rozić s linije slobodnih bacanja smanjuje na 72:65. S druge strane Skelin čisto uzima loptu Popoviću, ali suci to vide kao prekršaj i Cibonin centar zarađuje petu osobnu pogrešku. To je bila samo jedna u nizu sudačkih pogrešaka, a došla je u trenucima kada je Cibona bila u lovu na potpuni povratak. Popović ubacuje jedno bacanje, a na drugoj strani još jedan sudački previd i to prekršaj na Kusu prilikom šuta za tri poena. No, nisu suci krivci za ovaj poraz jer su jednostavno griješili na obje strane. Posebice se tu isticao iskusni Brazauskas koji je u nekoliko navrata kompenzacijski rješavao previde kako na jednoj tako i na drugoj strani.

Na točno pet i pol minuta prije kraja susreta Penn s linije slobodnih bacanja smanjuje na 73:69 i sve izgleda odlično po "cibose". Tada na scenu stupa Ramunas Šiškauskas koji u Benettonovoj seriji 10:2 ubacuje sedam poena i vraća visoku prednost na stranu Talijana.

U posljednju minutu Benetton ulazi s plus 13, ali Cibona tricom Davisona i ubačajem Kusa s linije slobodnih bacanja smanjuje na podnošljivih, a možda na kraju i vrijednih minus osam.

Da bi Ciboni ovaj poraz od "svega" osam poena zaostatka imao ikakav značaj, Benetton mora u Ateni svladati Panathinaikos i tada bi Cibona u slučaju pobjede nad Panathinaikosom išla dalje kao prvoplasirana zbog boljeg omjera s Benettonom. No, ne treba kalkulirati već odigrati na pobjedu protiv Efesa koja sigurno donosi sigurno prvo mjesto u skupini i prolaz dalje. Svaki poraz Cibonu najvjerojatnije izbacuje iz četvrtfinala.

U večerašnjem susretu kod Cibone su se istakli Scoonie Penn s 24 poena (7/17), Marin Rozić sa 14 poena (4/4) i Bennet Davison sa 16 poena (6/9) i šest skokova. Kod Benettona Drew Nicholas 18 poena (6/14) i Marcus Goree 19 poena (7/11) i pet skokova.