Barcelona korak do Pariza

Tomislav Pacak • utorak, 18.04.2006.

Prvo poglavlje polufinalnog sudara divova, Milana i Barcelone, pripalo je gostima koji su pobjedom u Milanu napravili ogroman korak prema finalu Lige prvaka. Obje momčadi imale su periode odlične igre, nedostajalo je tek mirnoće u završnici da bi otvorena utakmica bila još bogatija pogocima. Ovako, pogodak Ludovica Giulyja noćas će slaviti cijela Katalonija...

Pompozno najavljivani milanski spektakl opravdao je očekivanja - prepuni San Siro i milijuni gledatelja pred malim ekranima vidjeli su puno dobrih poteza s obje strane, borbenost, kvalitetu i niz prilika s obje strane od kojih je samo jedna pretočena u pogodak. Taj zlata vrijedan gol, koji je Barceloni donio vrlo ugodnih 1:0 uoči uzvrata na Nou Campu, postigao je Ludovic Giuly u 57. minuti utakmice, nakon krasnog proigravanja ponovno briljantnog Ronaldinha.

Barcelona je zaigrala bez četvorice standardnih, Xavija, Messija, Deca i Larssona, no njihove zamjene bile su na visini zadatka - Iniesta je bio među najboljima, Edmilson je u sredini osujetio dosta napada Milana, a Giuly je postigao odlučujući pogodak. S druge strane, Gilardino, koji je igrao umjesto bolesnog Inzaghija, zaslužio je epitet tragičara dvoboja, večerašnji niz promašaja vjerojatno će dugo pamtiti.

Milan je bolje otvorio susret, a nakon početnog odmjeravanja snaga domaći su u 15. minuti imali dva 'mrtvca'. Prvo se Gilardino izborio za loptu na petercu Barcelone, iskosa je spretno pucao, no naciljao je - stativu. Ubrzo zatim, Seedorf je nabacio s desne strane, Ševčenko bježi Puyolu i iskosa puca glavom u prvi kut, a Valdes odlično skreće loptu u korner.

Potom je uslijedilo razdoblje Barcelone koja je konačno uspjela nametnuti svoju igru, pa je tako do kraja prvog dijela složila nekoliko izglednih situacija. U 23. minuti Eto'o s 22 metra puca u Didu, čime je navijestio da ovo nije njegov pucački dan - Kamerunac je imao nekoliko čistih situacija za udarac, ali 'ciljnici' večeras nisu bili dobro kalibrirani. Sjajno je u 30. minuti raspoloženi Iniesta odigrao za Giulyja, no Francuz ne štopa loptu pa prvi do nje dolazi Dida. Poluvrijeme je zaključio Eto'o udarcem s 18 metara, tresla se mreža, ali ona zaštitna iza gola Milana.

Drugo poluvrijeme započelo je još jednom dobrom prilikom za Gilardina - najbolji Milanez, Kaka, vješto je izbjegao zaleđe i potom nesebično dodao Gilardinu, no potpuno neprecizan udarac upropstio je i tu priliku. Kazna je stigla šest minuta kasnije - Ronaldinho je, ne prvi puta, izvrtio nekoliko čuvara, odigrao dugu loptu za Giulyja, koji odlično utrčava između Neste i Kaladzea, te s pet metara iskosa lijevom nogom 'iz prve' odlično pogađa prvi Didin kut za 1:0 Barcelone.

Ako je netko očekivao pritisak Milana nakon gola Katalonaca, očito ne poznaje Barcin mentalitet. Pogodak je dao krila gostima, Barca je zaigrala svoj 'čarobni' nogomet, a Milan se teško sastajao s loptom. Ronaldinho, Iniesta, Eto'o i društvo fino su vezli po sredini travnjaka, a ni Ancelottijeve zamjene, Ambrosini, Maldini i Cafu nisu poremetili gostujući ritam.

U 66. minuti je tako Iniesta nakon duge akcije s puno dodavanja opalio s 20-ak metara, ali dobro brani Dida. Potom je Ronaldinho odigrao za Eto'oa, Kamerunac vara Stama, no udarac je opet neprecizan. Milan je svoju posljednju priliku za spašavanje 'boda' imao u 81. minuti kada je Kaka savršeno izbacio Barcinu obranu i dodao Ambrosiniju, no ovaj katastrofalno loše puca iz odlične situacije.

Barcelona tako kući putuje s velikom prednošću, no daleko od toga da je sve gotovo. Milan je pokazao da može stvoriti nered obrani Barcelone, nedostajao je tek Inzaghi da prilike pretvori u pogodak. A u uzvratu će biti i Inzaghija... Nema sumnje, čeka nas spektakl na Nou Campu za tjedan dana...