Katalonija slavi, Milan tuguje

Tomislav Pacak • srijeda, 26.04.2006.

Barcelona je uspjela! Momčad koja je cijelu sezonu igrala najbolji nogomet u Europi izborila je finale Lige prvaka odigravši kod kuće 0:0 s velikim Milanom. Ključnim se tako pokazao pogodak Giulyja u Milanu, Katalonija će taj pogodak slaviti do dugo u noć. No pred Ronaldinhom i društvom još je ostala najveća utakmica, Pariz će 17. svibnja vidjeti veličanstveno finale između Barcelone i Arsenala...

Najveća bitka na Nou Campu nije bila ona između Ronaldinha, Deca, Eto'oa i ostalih s jedne, te Ševčenka, Kake i društva s druge strane. Naime, dojam je da su najveću borbu vodili Rijkaard i Ancelotti, a taktički 'rat' dobio je na kraju ipak Barcelonin trener. Prepuni Nou Camp vidio je veliku, otvorenu utakmicu, no velikih prilika je nedostajalo, a samim time i golova.

Kako je krenulo, činilo se da bi mogla biti prava golijada. Već u 35. sekundi utakmice Kaka je pobjegao po desnoj strani, snažno pucao, a lopta je fijuknula pored suprotne vratnice. Odmah je uzvratio domaćin krasnom akcijom, Iniesta je gurnuo Eto'ou koji okreće Costacurtu, ali Dida mu dobro ulazi u udarac i spašava svoj gol.

Kamerunac je i u 16. minuti pokazao da mu protiv Milana jednostavno ne ide, koliko god dobro igrao. Milan je izgubio loptu, Eto'o je krenuo sam prema Didi, ali dao si je predug for, pa Dida opet izlazi kao pobjednik. Barcelona je dobro blokirala igru Milana, posebno dobro bio je odsječen Pirlo, a najopasnije su gosti izgledali dok su Katalonci pokušavali raditi "ofsajd zamke".

Jednu takvu izbjegao je Inzaghi u 20. minuti, međutim, loše je primio loptu. S druge strane snažno je pucao Ronaldinho (fijuknulo blizu gola), a potom Ševčenko koristi loše postavljenu zamku i ostaje sam s desne strane, no puca u vanjski dio mreže. Do kraja poluvremena Barcelona je bila bolji suparnik, ali osim nekoliko nepreciznih udaraca Eto'oa i Deca pravih prilika nije bilo te se s 0:0 otišlo na odmor.

Milan je preuzeo više rizika u drugom dijelu, Ancelotti je pokušao zamjenama, kako kadrovskim tako i taktičkim, nauditi Barci, no Rijkaard je uzvraćao svojim šahovskim potezima. Tako smo gledali Cafua na desnom krilu, a čuvao ga je - Eto'o, i slične varijante na temu.

Milan je iz igre najbolju šansu kreirao u 50. minuti - Ševčenko je malo pobjegao Puyolu, pucao glavom iz vrlo teške situacije, ali Valdes je bio na mjestu. Uzvratila je Barcelona šansom utakmice - Ronaldinho je idealno podvalio loptu za Giulyja koji ubacuje nisko na peterac, ali Bellettijevo "radno mjesto" ipak nije pozicija centarfora - Brazilac je reagirao početnički i potratio najbolju šansu utakmice.

Barcelona se polako povlačila na svoju polovicu, Milan je imao inicijativu, ali ne i pravu ideju kako probiti Barcinu obranu. Možda će sporna ostati 69. minuti - Ševčenko je nadvisio Puyola u skoku, postigao i pogodak, ali Merk je već prije udarca svirao prekršaj na kapetanu Barcelone.

Sve je mogao riješiti Henrik Larsson u 75. minuti, no njegov dobar udarac glavom iz blizine sjajno brani Dida. Pokušao je i Deco nakon dodavanja Ronaldinha, opet je na mjestu bio Dida. Milan je dao sve što je imao, ali jednostavno nije bilo dovoljno; rosonerri nisu imali prave ideje u napadu, Barcelona je pokazala da može pobjeđivati i čvrstinom, taktikom i disciplinom, a ne samo napadačkom čarolijom.

Kataloncima je ostao još jedan izazov na putu da postanu prvaci Europe. Arsenal i Barcelona u ova dva dana pokazali su da mogu odigrati na rezultat, no do sada viđeno govori da su do finala došle uistinu dvije najbolje momčadi. A to se već dugo nije dogodilo, i zbog toga će Pariz biti domaćin finala iz snova...