Nevjerojatni Middlesbrough, Sevilla u produžetku

Marin Vuković • petak, 28.04.2006.

Ako ste pomislili da je Middlesbrough napravio podvig u četvrtfinalu preokretom protiv Basela, kako nazvati priču koja se večeras odvijala na Riversideu. Priča iz snova nastavlja se za englesku momčad koja se plasirala u finale, a tamo će je čekati momčad Seville koja je u produžetku svladala Schalke...

Slika 1 od 2.

Prije točno tri tjedna Middlesbrough se plasirao u polufinale utakmicom kakva se dugo pamti i zbog koje je nogomet najpopularniji sport na ovom planetu. Utakmica protiv Basela imala je sve, uvod, zaplet, dramatični vrhunac i nevjerojatan rasplet. Basel je iz Švicarske donio prednost od 2:0 i zatim poveo 1:0 na Riversideu. Činilo se nedostižnim, no Boro je nanizao četiri pogotka i u 90. minuti susreta osigurao prolaz u polufinale. Massimo Maccarone bio je heroj te večeri, a nije ni slutio da će mu samo tri tjedna kasnije život pripremiti najljepši dejá vu.

Prije tjedan dana u Bukureštu Middlesbrough nije izgledao kao momčad koja može do finala Kupa Uefe. Steaua je u potpunosti nadigrala goste iz Engleske i slavila sa samo 1:0 iako je mogla do vrha napuniti mrežu gostujućeg vratara. Ipak, na uzvrat su stigli kao favoriti što su u početnih 25 minuta utakmice i opravdali. Strijelac iz prve utakmice Nicolae Dica načeo je mrežu Middlesbrougha u 16. minuti, a u 24. minuti gosti su imali već 0:2 zgoditkom Dorina Goiana.

Slika 2 od 3.

Middlesbrough se ponovno našao pred ponorom, ali bogatiji za iskustvo iz utakmice s Baselom koje je govorilo - sve je moguće. I zaista jest. U sljedećih sat vremena Middlesbrough je ponovio priču započevši preokret već u 33. minuti golom Maccaronea. Povratnik u momčad Mark Viduka izjednačio je na 2:2 u 64. minuti, a već devet minuta kasnije bilo je 3:2 za domaće, strijelac ovaj put Chris Riggott. Lijepa nogometna priča još je jednom zaključena pogotkom u 89. minuti. Pogađate, ponovno je strijelac bio - Massimo Maccarone.

Sevilla je uspjela osposobiti stadion nakon pravog potopa koji mu se dogodio proteklog vikenda kada je i odgođen susret između Seville i Barcelone. Ugostili su Schalke s kojim su u prvoj utakmici odigrali ulogu u pravoj antipropagandi nogometa, odigravši neodlučeno bez pogodaka, pa je putnik u finale i dalje bio neizvjestan. Međutim, igračima obje momčadi nije bilo dovoljno niti 180 minuta da pronađu put do protivničke mreže, pa su se morali igrati produžeci.

Slika 3 od 4.

Napokon, u 101. minuti torturu gledatelja prekinuo je Antonio Puerta, pogodivši mrežu Franka Rosta za vodstvo španjolskog domaćina od 1:0. Bilo je to dovoljno za prolaz u finale jer se do kraja susreta rezultat nije mijenjao. U finalu 10. svibnja u Eindhovenu igrat će Middlesbrough i Sevilla.