Liverpool preko Chelseaja do prvog trofeja

Marin Vuković • nedjelja, 13.08.2006.

Tradicionalno otvaranje nove sezone Premiershipa i ove je godine odrađeno na Millenium stadionu u Cardiffu. U prvom ovosezonskom odmjeravanju snaga Liverpoola i Chelseaja engleski superkup, tzv. Community Shield, po deveti je put pripao igračima Liverpoola...

Trener Liverpoola Rafael Benitez iznenadio je mnoge svojim početnim sastavom. Na klupi je ostavio Hyypiu, Gerrada, Alonsa, Aurelija i Bellamyja, dok je s druge strane Jose Mourinho na travnjak poslao gotovo najjače što u svojoj svlačionici ima. Od prve minute u plavom su dresu zaigrale i dvije najveće zvijezde ljetnog prijelaznog roka, Andrej Ševčenko i Michael Ballack.

Nakon početnog ispitivanja snaga u devetoj je minuti uslijedio šok za navijače Chelseaja. Poslije kornera pred golom Liverpoola u vlastitom je šesnaestercu loptu primio John Arne Riise, povukao loptu preko cijelog terena i uputio snažan udarac s preko 20 metara svladavši Carla Cudicinija za 1:0 Liverpoola. Sjajan pogodak igrača kojeg se tijekom prijelaznog roka povezivalo upravo s Chelseajem.

Slika 1 od 2.

U 25. minuti još jedan problem za Josea Mourinha. Zbog ozljede kuka utakmicu nije mogao nastaviti Michaeal Ballack te umjesto njega ulazi još jedna prinova u redovima Chelseaja, Salomon Kalou. Ulaskom Kaloua Chelsea je počeo izgledati znatno bolje, a posebno je blistao Andrej Ševčenko, koji je bio konstantna prijetnja vratima Liverpoola. Upravo je on bio i strijelac izjednačujućeg pogotka koji je stigao u najbolje moguće vrijeme: prije odlaska na odmor. Frank Lampard je lijepom loptom pronašao Ukrajinca, ovaj je primio na prsa i preciznim udarcem svladao Liverpoolova vratara.

U drugom poluvremenu krenulo se još otvorenije, pa je u 55. minuti Jose Reina dvaput morao spašavati svoja vrata. Prvo je obranio udarac Didiera Drogbe, a odmah nakon udarca iz kuta i pokušaj Ševčenka. Uvidjevši da Chelsea preuzima konce igre u svoje ruke Benitez u samo dvije minute obavlja tri izmjene, ubacivši u igru Aurelija, Gerrarda i Alonsa, a ubrzo nakon toga i Craiga Bellamyja budući da je u Community Shieldu dozvoljeno obaviti čak šest izmjena.

Spomenuti Bellamy pokazao se jezičcem na vagi koji je odlučio utakmicu. Igrala se 80. minuta kada je prošao lijevom stranom onako kako samo on to zna, ubacio savršenu loptu u šesnaesterac, a tamo ju je dočekao liverpulski toranj Peter Crouch i glavom je smjestio iza leđa Chelseajeva vratara.

Chelsea do kraja susreta nije uspio ozbiljnije zaprijetiti Joseu Reini, te je prvi trofej sezone 2006/2007 otišao u ruke igrača Liverpoola, točno tri mjeseca nakon što su na ovom istom stadionu osvojili FA kup. Što se Mourinhove momčadi tiče, očito je da se (pre)skupe prinove još uvijek nisu na najbolji način uklopile u sustav engleskog prvaka, pa je pred portugalskim trenerom tjedan dana analize. Jer, Premiership počinje idućeg vikenda.