Osijek - Zagreb: Skender sačuvao bod u Gradskom vrtu

Vedran Stilin • subota, 09.09.2006.

U šestom kolu 1. HNL Osijek je na svom terenu dočekao hit prvenstva Zagreb koji je i u ovom susretu pokazao zašto nosi taj epitet jer su realno gledajući gosti zaslužili i više od osvojenog boda...

Mini derbi kola između Osijeka i Zagreba igran je večeras u Gradskom vrtu gdje su obje momčadi na kraju došle do jednog boda iako je realna slika utakmice govorila o nadmoći gostiju iz Kranjčevićeve.

Iz dosadnog prvog poluvremena teško je bilo što izdvojiti jer su obje momčadi nakon aktivnijeg početka krenule izmjenjivati posjed lopte oko sredine igrališta tako da su vratari ostajali gotovo bez posla. Možda bi iz svega trebalo ipak spomenuti vrlo dobru akciju Osijeka kada su u tri poteza Vojnović i Mostarlić izigrali zagrebačku obranu, međutim Pavličić je bio prekratak tako da je Stojkićeva mreža ostala netaknuta.

Osim ove prigode iz prvog dijela treba izdvojiti jedan vrlo dobar udarac Lajtmana s nekih 20 metara što Skender bez većih problema brani te priliku na drugoj strani kada aktivni Mostarlić puca iskosa, ali bezopasno za vrlo dobrog Stojkića.

Sve ono što je 3500 gledatelja propustilo vidjeti u prvom dijelu, današnji akteri su im nadoknadili u drugih 45 minuta. Prvo Dinjar sjajno nalazi Mostarlića koji izlazi sam pred Stojkića, ali se bez razloga odlučuje na jedan potez viška te obrana Pjesnika uspijeva izbiti loptu u korner.

Igrala se 58. minuta kada lopta stiže na desnu stranu za Mujdžu, a ovaj šalje poluvisoku loptu u sredinu za Mandžukića koji je u maniri pravog strijelca prima na prsa i iz voleja šalje u desni kut Skenderovog gola za slavlje gostujuće momčadi.

Sedam minuta kasnije Vrdoljak oštro puca, ali nedovoljno dobro za već uobičajenog najboljeg osječkog igrača - Skendera. Po završetku akcije Brazilac Lopes, koji je do tog trenutka bio jedan od najboljih pojedinaca na terenu, pravi nevjerojatnu glupost. Isprovociran dotrčava do Mandžukića i pred sucem ga udara što glavni djelitelj pravde Edi Šunjić zasluženo "nagrađuje" crvenim kartonom.

Nemoćni domaćin ostao je u tim trenucima samo na neugodnim povicima iz gledališta jer malo tko je vjerovao da će s ovakvom igrom, igračem manje i rezultatskim zaostatkom na kraju doći do boda. Ipak, sreća se osmjehnula u 71. minuti kada Nađ šalje loptu "s očima" za Mostarlića čiji ulazak u kazneni prostor Zagreba završava rušenjem od strane jednog gostujućeg igrača te sudac bez previše dvojbe pokazuje na bijelu točku.

Domaći kapetan Milardović preuzima odgovornost na sebe i odmjerenim udarcem šalje loptu u jednu, a Stojkića u drugu stranu za izjednačenje na 1:1. Nakon izjednačenja gosti su krenuli u totalnu ofenzivu što je moglo završiti zaista kobno za Osijek da su igrači Miroslava Blaževića bili malo prisebniji u završnicama akcije, ali isto tako ponovno treba spomenuti fantastičnog Skendera.

Od tih silnih prilika treba izdvojiti "mrtvu" šansu Ibričića, udarac Mandžukića pored desne stative, Lajtmanov pokušaj sa 16 metara, nespretnost Ivankovića i Čuture kada ih je samo Skender dijelio od gola te dalekometni šut Mujdže uz naravno obranu - pogodite koga. Osječani su samo jednom u tom periodu zaprijetili iz kontre, međutim Mostarlić je neprecizan te lopta odlazi iznad gola.

Na kraju treba spomenuti nezadovoljstvo osječke publike i mnoštvo zvižduka kojima su "opjevali" svoje nogometaše. Iako, prema prikazanoj igri, ovaj bod je zaista velik.