Vodeni sportovi

Jug - Savona: Dubrovačko ludilo!

Hrvoje Vuković • petak, 19.05.2006.

Po tko zna koji put nevjerojatna drama u Dubrovniku. Iako momčad Savone pršti od najvećih zvijezda u vaterpolskom svijetu, veliko srce Jugaša dovelo je Dubrovčane do velike pobjede u polufinalu vaterpolskog Final Foura, pobjede koja ih je dovela na korak do europskog trona...

Jug - Savona 9:8 (3:3, 1:3, 2:0, 3:2)

Dubrovnik, Bazen u Gružu. Gledatelja: 3.000

Jug: Volarević, Car, Komadina 1, Bošković 1 (1), Računica, Kržić, Smodlaka 2, Marković, Bušlje, Karač 1, Dobud 1, Drobac, Fatović 3, trener: Emil Nikolić

Savona: Ferrari, Antona, Onofrietti, Bovo, Mistrangelo, Temellini 1, Rizzo 1, Jelenić, Santamaria, Šapić 2, Rath 2, Jokić, Kasas 2, trener: Claudio Mistrangelo

Peterci: Jug 1/1, Savona -/-

Jugaši su krenuli s dosta nervoze i "drhtavom rukom" te odmah na startu ne koriste igrača više. Na drugoj strani Volarević brani prvi protivnički udarac, ali Savona je ipak došla do prednosti zahvaljujući sporom vraćanju domaćina zbog čega Rath ostaje sam na desnoj strani i pogađa za 0:1.

Jug se odmah vraća u egal nakon što kapetan Elvis Fatović s igračem više gađa desni gornji kut, da bi potom svojim drugim pogotkom doveo domaćine u vodstvo. Sjajni Tamas Kasas uzvraća neobranjivim šutom za 2:2, a novu prednost Dubrovčanima donosi Komadina, također s igračem više koji je u prvih osam minuta funkcionirao odlično. Ipak, Talijani su uspjeli izjednačiti na 3:3 sjajnim udarcem Šapića.

Početak druge četvrtine donio je i novi pogodak danas sjajnog Fatovića, koji je sjajno prevario Ferrarija, navukao ga na desnu stranu gola i potom smjestio loptu u suprotni kut. No, realizacija igrača više nije u tom periodu bila na razini i Talijani to odmah kažnjavaju golovima Temellinija, Ratha i Šapića. Neugodnih 4:6 na poluvremenu Jug je smanjio u trećoj četvrtini kada Jokić zarađuje dvostruko isključenje, a Miho Bošković pogađa s pet metara.

Domaćin igra sve bolje i bolje, a jedini preostali gol u tih osam minuta postigao je Frano Karač s lijeve strane za izjednačenje i dramatičnu posljednju četvrtinu. U zadnjoj minuti treće dionice Šapić je nakon što se lopta odbila od prečke smjestio loptu u gol iz blizine, ali su suci dosudili potopljenu loptu, uzrokovavši ogromne prosvjede talijanske klupe. Lukavi Kasas na startu posljednje četvrtine napravio je veliku stvar za svoju momčad kada je presjekao jednu lošu loptu Volarevića, zaradio isključenje Kržića i potom u čistoj kontri "1 na 1" matirao Jugovog golmana.

Jug uzvraća golom Mile Smodlake na asisistenciju Fatovića, a samo minutu kasnije ista kombinacija za najljepši gol utakmice donijela je minimalnu prednost Dubrovčanima i veliku šansu za finale. Nažalost, Dobud je propustio veliku priliku da odvede svoju momčad na dva razlike, a to im se osvetilo u samoj završnici kada puca pri isteku vremena, lopta se odbija Rizzu u čistu kontru i Savona je ponovno u egalu.

Minutu prije kraja Talijani imaju igrača više, ali sjajni Volarević osigurava posljednjih 17 sekundi za napad i eventualnu pobjedu Juga. Nikolić zove predah i potom Jug zarađuje igrača više, a nakon što Dobud zabija iz blizine za 9:8, devet sekundi prije kraja, tribine su proključale. Šokirani gosti ne uspijevaju izjednačiti, a nakon sučevo zvižduka veselje na tribinama preselilo se i u bazen gdje su Jugaši proslavili veliku i teško izborenu pobjedu vrijednu finala Final Foura.

Iako su gotovo cijelu utakmicu igrali bez Dobuda koji je u prvoj četvrtini zaradio posjekotinu ispod oka i samo na trenutke ulazio u bazen, želja za pobjedom i velika požrtvovnost pokazali su se ključnim protiv iznimno jake Savone koja nakon presinga na Šapiću i Kasasu nije pronašla dovoljno raspoloženih igrača koji bi odveli Talijane u finale. Sve u svemu, velika i zaslužena pobjeda Dubrovčana kojima tek predstoji najveća utakmica sezone.