Prijateljska utakmica, 23.05.2006., Beč, stadion Ernst Happel, gledatelja: 22.000
Suci: Herbert Fandel, Kadach, Müller (svi Njemačka)

Bernard Jurišić • utorak, 23.05.2006.

Hrvatska nogometna reprezentacija uvjerljivom je predstavom i pobjedom otvorio niz od četiri pripremne utakmice uoči odlaska na Svjetsko prvenstvo. Austrija je u Beču pobijeđena s 4:1...

Roland Linz
64'
14
Ferdinand Feldhofer
66'
16
Michael Mörz
73'
13
Christian Fuchs
83'

Zlatko Kranjčar

Naša reprezentacija utakmicu je otvorila pomalo pospano, gotovo nezainteresirano. Dvaput je najbolji Austrijanac Andreas Ivanschitz prijetio Pletikosi, koji je bio priseban.

Slika 2 od 3.

No, čim su se naši malo posložili i "pohvatali konce", stigao je i vodeći pogodak. Babić je poslao loptu u prostor za Pršu, ovaj tutnji pored domaće obrane i ubacuje Klasniću u sredini. "Killer" se okreće i zakucava loptu iza leđa Payera za 0:1.

Dok se još raščišćavao dim stvoren od standardne grupice idiota u hrvatskim dresovima na tribinama, kojima nikako u glavu kakvu jadnu sliku šalju paljenjem i ubacivanjem baklji u teren prekidajući susret, Austrijanci su izjednačili.

Ivanschitz je lukavo ubacio loptu iz kornera direktno prema gol-liniji, istrčali Pletikosa vratio se i pokupio loptu, no suci su pokazali da je s njom u rukama prešao i gol-liniju. I da nije, Scharner je loptu izbio iz Pletikosinih ruku i ubacio u mrežu, no pogodak za 1:1 pripisan je austrijskoj "desetki".

U 25. minuti Srna izvodi korner, Niko Kovač puca glavom, a Stranzl vadi loptu s gol-linije. Minutu kasnije, proradio je napadački tandem Pršo - Klansić, Pršo puca s ulaza u šesnaesterac, ravno u Payera.

Ugodno je bilo vidjeti odličnu suradnju Prše i Klasnića, koji su bili naši najaktivniji igrači u prvom dijelu. Tako je bilo i u 35. minuti, Pršo proigrava Klasnića koji radi pravi "show" u zadnjem redu domaćina, prolazi kroz četvoricu, zaobilazi i vratara i vraća nam prednost za 1:2.

Slika 1 od 2.

Na poluvremenu Kranjčar u svlačionici ostavlja junaka i tragičara prvog dijela, a mjesto u momčadi dobivaju Olić i Didulica.

Već u 47. minuti Aufhauser zagrijava Didulicu. U 53. minuti Stranzl nespretno glavom pogađa svoju desnu vratnicu nakon kornera za Hrvatsku, a u nastavku akcije Niko Kranjčar puca snažno, no Payer hvata.

Treći pogodak mogao se naslutiti već pola minute prije negoli je pao. U munjevitoj akciji s brzim izmjenama dodavanja, stvoren je prostor za Marka Babića, koji cilja desnom nogom s 18 metara, lopta dodiruje i jednog austrijskog igrača u bloku i odsjeda u mreži za 1:3.

Nastavak je donio potpunu dominaciju naše momčadi, uz tek povremene bljeskove domaćina, isključivo preko Ivanischtza iz velikih udaljenosti. No, Didulica je bio vrlo koncentriran i spreman za sve njegove trikove.

U 60. minuti Srna iz kornera pronalazi usamljenog Olića na sedam metara od vratiju, no Olić slabo zahvaća loptu glavom i ona od poda odlazi preko grede.

Stranzl u 69. minuti ruši Olića na 25 metara od vratiju. Boško Balaban namješta loptu i lijepim udarcem prebacuje živi zid i povećava prednost Hrvatske na 1:4.

Olić kreira još jednu prigodu, sjureći se po lijevom boku sve do vratara domaćih, traži Balabana u sredini, no Austrijanci uspijevaju odbiti. U nastavku akcije Babić snažno puca, no netko od domaćih loptu skreće u korner.

U 77. minuti Kranjčar je pokazao dio raskoši svog znanja i još jednom začepio usta svim svojim kritičarima. Promiješao je cijelu austrijsku obranu unutar šesnaesterca i poslužio Olića koji je blokiran, lopta stiže do usamljenog Šimića na desnoj strani, koji oštro puca prema praznim vratima, ali neprecizno.

Utakmicu okončava trokut Kranjčar - Balaban - Olić, potonji puca s ulaza u šesnaesteac, a lopta je fijuknula preko grede domaćina.

Hrvatska je u prvoj pripremnoj utakmici izgledala vrlo dobro, iako je bilo jasno da je razlika u klasi naspram pomlađene momčadi Austrije bila očigledna. Sljedeću utakmicu naša reprezentacija igra u nedjelju u Osijeku, protiv Irana.