Prijateljska utakmica, 03.06.2006., Wolfsburg, stadion Volkswagen Arena, gledatelja: 10.000
Suci: Florian Meyer, Henschel, Kadach (svi Njemačka)

Bernard Jurišić • subota, 03.06.2006.

Nakon pobjede protiv Austrije i remija protiv Irana, stigao je i prvi poraz hrvatske reprezentacije u pripremama za Svjetsko prvenstvo. Bez Prše, Tudora i Nike Kovača, naša je momčad prikazala najslabiju igru u tri dosadašnja susreta, u prijateljskom ogledu u kojeg su obje reprezentacije ušle s pola snage...

Sebastian Mila
64'
5
Kamil Kosowski
74'
19
Bartosz Bosacki
76'
21
Ireneusz Jelen
84'
18
Mariusz Lewandowski
85'
11
Grzegorz Rasiak
90'
Pawel Janas

Hrvatska je doživjela poraz koji ne treba zvoniti na uzbunu, ali je izborniku Zlatku Kranjčaru mogao otkloniti i posljednje dvojbe glede igrača od kojih može očekivati maksimum na Svjetskom prvenstvu. Poljska je pobijedila Hrvatsku, iako gotovo da nije ni stvorila neku veću opasnost pred Butinom, a ono što najviše brine je što smo i ovog puta primili pogodak iz vlastite pogreške i praktično - poklona.

Slika 2 od 3.

Vezane vijesti

U 6. minuti Srna ubacuje loptu na prvu vratnicu, u padu su Olić i Jop, poljski igrač zahvaća loptu i stavlja na muke svog vratara Boruca, koji dobro reagira.

Tri minute kasnije, najopasniji Poljak Krzynowek prijeti s 18 metara po zemlji, Butina je spreman.

Slika 1 od 2.

Kranjčar ubacuje iz slobodnog udarca u 22. minuti, Šimić dodiruje loptu koja ide prema mreži, vratar Boruc uz puno muke odbija loptu i raščišćava ispred Klasnića.

Krzynowek ponovno prijeti snažnim udarcem u 26. minuti, lopta odlazi malo pored lijeve vratnice. U protunapadu trokut Kranjčar - Modrić - Kranjčar završava udarcem potonjeg, no preko gola.

Slika 3 od 4.

Zatišje pred oba gola okončava Darijo Srna, odličnim slobodnim udarcem u 43. minuti. Lopta uz pomoć poljskog vratara odsjeda na gredi, a nakon kornera Kranjčar glavom slabo zahvaća loptu na drugoj vratnici.

Kranjčar prigodom i završava poluvrijeme. Soloprodorom u 44. minuti vara Sobolewskog i puca u bliži kut, no neprecizno.

Na poluvremenu Kranjčar ispunjava obećanje i prigodu daje trojici koj nisu igrali u Beču i Osijeku. Ivan Leko, Buljat i Bošnjak odmorili su Kranjčara, Srnu i Olića i unijeli mnogo živosti u početnih nekoliko minuta drugog dijela.

Upravo je odlična lopta Leke za Bošnjaka u 50. minuti stvorila najbolju našu prigodu na utakmici, no najbolji strijelav HNL-a neprecizno puca u situaciji "jedan na jedan" protiv vratara Boruca.

Dok se igra plela oko poljskog šesnaesterca, gol je pao na drugoj strani. Korneru Poljaka prethodio je nesporazum između Šimića i Butine, a iz kuta lopta dolazi do usamljenog Smolareka u srcu šesnaesterca, koji glavom pogađa suprotni kut Butine za 0:1. Zaspali su i Šimić i Robert Kovač koji su bili pored poljskog napadača.

Slika 4 od 5.

U nastavku su naši pokušavali preko desnog boka, odakle je Buljat slao upotrebljive lopte prema sredini, no bez efekta. Bošnjak u 66. minuti loše reagira glavom, isti ishod dogodio se i nakon izleta Šimunića u napad minutu kasnije.

U 72. minuti Modrić se oslobodio na 18 metara i pucao, lopta pogađa Jopa i umalo vara poljskog vratara, odlazi nekoliko centimetara od desne vratnice.

Tražite poljske prigode? Nije ih bilo. Tek je Žurawski u 78. minuti slučajno prebacio loptu na gornji dio grede iz pokušaja ubačaja, a Rasiak glavom slabo puca u drugoj minuti sudačke nadoknade.

Posljednju prigodu da se spasimo poraza sam si je stvorio Balaban, driblingom i udarcem sa 18 metara, no poljski vratar kupi loptu i slavi pobjedu.