Zürich prvak, kaos u Baselu

Boris Marić • nedjelja, 14.05.2006.

Basel je izgubio titulu u 93. minuti utakmice sa direktnim rivalom FC Zürichom. Nakon primljenog pogotka nastao je pravi kaos na terenu u kojem su navijači napali strijelca pobjedničkog pogotka, no ni on nije ostao dužan...

Sudbina je htjela da se u posljednjem kolu odlučuje o prvaku Švicarske. Lider na tablici, Basel, imao je niz od 59 pobjeda na domaćem terenu i dočekao je FC Zürich, koji je imao tri boda manje na drugom mjestu na tablici, ali bolju gol razliku. S obzirom na ovosezonsku nadmoć Basela u švicarskom prvenstvu (bježao je i osam bodova Zürichu), malo tko je očekivao da domaćin neće izvući barem bod. Ipak, dogodio se nevjerojatan preokret koji je rezultirao najvećom sramotom u švicarskom nogometu u posljednjih desetak godina.

Basel je dominirao većim dijelom utakmice, no domaće navijače ohladio je Keita golom u 30. minuti. Basel i dalje napada i u 70. minuti Petrić izjednačava na 1:1. Kada se očekivao posljednji sučev zvižduk i proslava titule u Baselu, igrač gostiju Iulian Filipescu u 93. minuti ostaje sam u šesnaestercu i udarcem iz blizine donosi titulu Zürichu. Sudac istovremeno svira kraj i tada nastaje kaos.

Navijači Basela ulaze na teren i počinju tući Filipescua. Udarci pljušte na sve strane, a Rumunj se bijegom bukvalno bori za život. Ni Filipescu nije ostao dužan te je udario jednog navijača Basela, što je ove navelo na još žešći napad na protivničke igrače. Gostujući igrači pokušavaju pobjeći u svlačionicu, dok policija vodi pravi rat na terenu s domaćim navijačima. Kaos na terenu je trajao skoro dva sata i onda se proširio na ulice Basela. Nakon nekoliko sati, igrači Züricha su na jedvite jade napustili grad. Baselov "krvnik" Filipescu samo je izjavio: " Večeras je sreća bila na mojoj strani - i ona nogometna i ona životna".