Danci pokleknuli, Ukrajina uvjerljiva

Zoran Zdelar • četvrtak, 25.05.2006.

Napokon, gledatelji su mogli uživati u efikasnim utakmicama. Nakon jučerašnjih minimalnih pobjeda, večeras je postignuto čak 9 pogodaka u dvije utakmice. Italija je uspjela povesti protiv Danske, ali Danska preokreće, da bi na kraju Italija ipak došla do boda u posljednjoj minuti. Ukrajina je svladala Nizozemsku s 2:1...

Ukrajinci i Nizozemci krenuli su vrlo borbeno, prekršajima već u prvim minutama igre, pa je svaka reprezentacija u prvih desetak minuta imala već nekoliko promašenih prilika više na svom kontu iz slobodnih udarca. Ukrajinski vratar Pyatov u nekoliko je navrata spašavao svoju momčad na početku utakmice. Oni koji su malo upoznatiji s nizozemskim mladim igračima, vjerojatno će i bez izvještaja znati tko je bio njihov najopasniji igrač. Naravno, sa svih strana Ukrajincima je prijetio član Ajaxa, Klaas Jan Huntelaar, kojeg izbornik A reprezentacije unatoč pritisku javnosti nije poveo na Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj.

Nizozemska je dominirala terenom i vjerojatno je bilo samo pitanje trenutka kad će i povesti, no tada dolazi do nepromišljenosti u obrani Oranja nakon što rade prekršaj za najstrožu kaznu u svom šesnaestercu. Ukrajinac Artem Milevskiy pucao je ne odveć snažno nisko po sredini gola, dok je vratar otišao u lijevu stranu i bilo je to 1:0 u 39. minuti.

U 51. minuti Ukrajinci povećavaju prednost na 2:0. Strijelac prvog pogotka Milevskiy odlično proigrava Fomina, koji iz blizine snažno puca za novi pogodak. S druge strane, ukrajinski vratar Pyatov branio je sve što su Nizozemci slali prema njegovim vratima, ali je na kraju ipak u 92. minuti i on savladan od strane Luirinka, koji je postavio konačan rezultat od 2:1. Ukrajinci su pokazali odlično naličje, iako je nekoliko njihovih velikih aduta ostalo na klupi ovu utakmicu.

Susret igran između mladih Talijana i Danaca sadržavao je sve što bi se moglo poželjeti i bio je sve samo ne dosadan. Italija kreće furiozno, danski vratar mora reagirati već u prvoj minuti da bi rezultat zadržao na nuli i to mu je uspijevalo sve do 16. minute. Tada je branitelje naslova u vodstvo doveo Potenza. Ipak, da je "lopta okrugla" dokazali su Würtz i Kahlenberg nakon što su preokrenuli rezultat u svoju korist golovima u 21. i 33. minuti.

Pred kraj prvog poluvremena Danska dolazi i do još većeg vodstva. Za 1:3 u 41. minuti zabio je Andreasen. Činilo se da je utakmica odlučena i da će Danci to mirno privesti kraju s dva pogotka prednosti u mreži, ali u 61. minuti nova lopta odsjela je u mreži Danaca. Pogodak Palladina ostavio je još samo jedan gol prednosti Dancima, koji su podlegli pritisku snažnog branitelja naslova u samom završetku utakmice. Možda zlata vrijedan bod Talijani u 90. minuti mogu zahvaliti Bianchiju koji je uspio izjednačiti rezultat na 3:3. Italija je krenula neuvjerljivo, ali su kasnije se ipak trgnuli te pokazali zašto su prije dvije godine osvojili zlatnu medalju.