Slavlje SiCG u sjeni "svađe i tučnjave"

Zoran Zdelar • četvrtak, 25.05.2006.

Današnje kolo donijelo nam je uvjerljive pobjede Srbije i Crne Gore te Francuske. Naši istočni susjedi pobijedili su domaćina Portugal s 2:0, dok je Francuska slavila još uvjerljivije, svladali su Nijemce s čak 3:0. Francuzi su velikim koracima krenuli prema polufinalu Europskog prvenstva U21...

Francuzi su uspjeli ostvariti željeno i nakon dva kola imaju pun plijen. U prvom kolu svoje skupine minimalnim rezultatom pobijedili s domaćina Portugal, a večeras su s tri pogotka u mreži otpratili s terena ne odveć uvjerljive Nijemce, koji su nešto pokazali tek u prvom dijelu utakmice.

Domaćini prošlog Eura Nijemci morali su nastupiti i bez svog jedinog strijelca dosad na ovom prvenstvu, Eugena Polanskog, koji je donio pobjedu u susretu protiv Srbije i Crne Gore. Utakmica je krenula loše po Francuze, prvu ozbiljniju priliku kreirali su tek u 35. minuti, dok su Nijemci nekoliko puta dotad već opasnije zaprijetili. Ipak, Francuzi spretno dolaze do vodstva u 45. minuti kad Sinama-Pongolle gađa mrežu iz slobodnog udarca.

I drugi pogodak pao je nakon slobodnog udaraca, iako ne izravno. Slobodnjak je izvodio Toulalan, ne uspijeva matirati vratara, ali tada na loptu nalijeće Gouffran, koji je praktički samo gura u mrežu u 71. minuti. Četiri minute kasnije mogla se vidjeti relativno velika razlika u klasi kad je Mavuba iz igre izbacio kompletnu njemačku obranu i s lakoćom efektno zabio za konačnih 3:0.

Nešto kasnije od Francuza i Nijemaca, susret su započeli Portugalci te Srbi i Crnogorci. Nažalost, domaći portugalski mediji pobrinuli su se za stvaranje negativne atmosfere prije same utakmice. Danas je u medijima osvanula vijest o svađi, pa čak i tuči u taboru mlade reprezentacije Srbije i Crne Gore, ali ne navodi se između kojih igrača, već samo da su se sukobile dvije osobe. Iz susjedne nam države odmah su stigle optužbe kako se pokušava psihički destabilizirati njihova ekipa, dok je službena reakcija izostala. Zasad nije poznato ima li istine u tvrdnjama domicilnih medija ili je ovo ipak bila tek podla namjera destabilizacije protivnika.

Bio je to još samo jedan hendikep SiCG nakon što su u prvom kolu ostali bez svog ponajboljeg igrača, Mirka Vučinića, koji je ozlijedio ligamente koljena i predviđa se da će pauzirati oko dva tjedna.

Reprezentativci Srbije i Crne Gore uspjeli su ipak u naumu da zadrže svoje šanse za plasman u polufinale Europskog prvenstva zahvaljujući 0:2 pobjedi nad Portugalom. U 17. minuti SiCG je već povela, iako ne svojom zaslugom. Naime, Zé Castro je uspio zabiti autogol nakon što je loše reagirao na jedan ubačaj i tad je odaslao loptu u vlastitu mrežu. Bio je to drugi autogol Portugala u dvije utakmice. No, Portugalce božica Fortuna ipak nije napustila, barem ne u potpunosti. U 63. minuti u kaznenom prostoru Portugalac Semedo radi teži prekršaj na Krasiću i sudac odlučuje iz igre isključiti Semedoa i dosuditi najstrožu kaznu. Rezultat je ipak ostao isti. Milijašu je udarac s bijele točke skinuo vratar Vale, koji je u prošlom kolu skrivio poraz svoje reprezentacije autogolom.

Ipak se nije moralo još dugo čekati na drugi pogodak. U 65. minuti Basta šalje centaršut s boka u kazneni prostor, a Ivanović glavom postavlja konačni rezultat. Nesumnjivo, Portugal je definitivno večeras mogao i teže stradati.