Nizozemci nadmoćno do europskog zlata

Zoran Zdelar • ponedjeljak, 05.06.2006.

Mlada nizozemska nogometna reprezentacija sljedeće dvije godine nosit će titulu najboljih Europljana, nakon uvjerljive 3:0 pobjede nad Ukrajinom. Već od samih početaka utakmice moglo se naslutiti da će europsko zlato otputovati u zemlju najpoznatiju po tulipanima, vjetrenjačama i - nogometnoj školi...

Nizozemska nogometna škola napokon je nagrađena europskim zlatom! Nizozemski stručnjaci već godinama, desetljećima bruse nogometne bisere u svojim omladinskim školama, ali tek sad su postigli onaj najveći rezultat, da njihove generacije napokon mogu reći - "Najbolji smo!".

Nizozemci su s lakoćom došli do zlata, Ukrajinu mladim članovima Oranja nije bilo teško svladati, a već 2008. godine medalju će moći braniti s prednošću domaćeg terena.

Slika 1 od 2.

Mladi Nizozemci s napadima su krenuli u prvim sekundama utakmice, nije bilo potrebno čekati niti 30 sekundi za prvi udarac prema vratima ukrajinskog vratara, no ipak za pogodak se moralo pričekati još malo. U 11. minuti Klaas Jan Huntelaar uspio je lijepo primiti visoku dugu loptu, a zatim je niskim i snažnim udarcem lako svladao ukrajinskog čuvara mreže, Andriya Pyatova, za vodstvo od 1:0.

Kako se Ukrajinci na ovom turniru nisu nikad našli u situaciji da moraju loviti nečiju prednost, nije im bilo lako, a iskustvo zasigurno nije bilo nešto na što su se mogli osloniti i pouzdati. U 43. minuti novi hladan tuš za ukrajinskog izbornika, sve njihove navijače, ali i igrače. Olexandr Yatsenko odlučio je rukom zaustaviti loptu koja je išla prema Huntelaaru, a sucu to nije promaknulo te pokazuje rukom na bijelu točku. Sigurni izvođač bio je ponovno Huntelaar, koji puca u jednu stranu, a vratar odlazi u drugu. Drugi pogodak nesuđenog nizozemskog putnika na Svjetsko prvenstvo u Njemačku, ukupno četvrti za titulu najboljeg strijelca.

Slika 2 od 3.

Još jedan udarac Ukrajina je primila u 77. minuti, kada Olexandr Romanchuk zarađuje crveni karton, nakon drugog žutog, zbog prekršaja na asistentu kod prvog pogotka, Nickyu Hofsu. U 88. minuti Hofs trese vratnicu, ali šest minuta kasnije, u četvrtoj minuti sudačke nadoknade i on se upisuje u listu strijelaca svojim golom s osam metara udaljenosti za konačno 3:0 slavlje.

Ukrajinci su imali svojih prilika tijekom utakmice, pogotovo u drugom poluvremenu, no efikasnost im je ovog puta zakazala i morat će se zadovoljiti "tek" srebrom s ovog turnira.

Nesumnjivo, Klaas Jan Huntelaar i Nicky Hofs već sad su veliki igrači koji bi zasigurno mogli pomoći i A reprezentaciji Marca Van Bastena, ali vrijeme radi za njih i lako moguće da će do sljedećeg turnira za dvije godine to biti nogometaši svjetske klase.