Favoriti uvjerljivi, Zürichu derbi

Petar Plevnik • srijeda, 26.07.2006.

Nakon što je Dinamo jučerašnjom uvjerljivom pobjedom otvorio drugo pretkolo Lige prvaka, večeras je odigrano preostalih 13 susreta. Favoriti su opravdali očekivanja, dok je u najzanimljivijem dvoboju drugog pretkola Zürich osigurao prednost pred uzvrat u Salzburgu...

Četiri godine nakon izbivanja iz Lige prvaka, moskovski Spartak svoj pokušaj proboja ka eliti započeo je na gostovanju je kod moldavskog prvaka, Sheriffa iz Tiraspola. Iako su Rusi, pogotkom Radoslava Kovača 76. minuti, bili na najboljem putu da se u Moskvu vrate s punim plijenom, pogotkom Omotoyossia u posljednjoj minuti Moldavci uspijevaju doći do remija koji im ostavlja kakvu takvu nadu za uzvrat u Moskvi.

U drugom "sovjetskom obračunu" nije bilo nikakve dvojbe. Pogocima Rincona, Šackiha, Verpakovskisa i Gavrančića, Dynamo iz Kijeva sa 4:1 slavio je na gostovanju kod latvijskog prvaka Metalurgsa, za kojeg je počasni pogodak postigao Kolonas.

Prvak Bosne i Hercegovine, Široki Brijeg, vrlo se dobro držao prvih 45 minuta na gostovanju u Edinburghu. Stvari su za Širokobriježane krenule po lošem u nastavku susreta, kada najprije Anić u 53. minuti trese vlastitu mrežu, da bi potom Škoti pogocima Talla u 79. i Bednara u 84. minuti došli do uvjerljivih 3:0.

U najzvučnijem dvoboju drugog pretkola, srazu švicarskog prvaka Züricha i austrijskog viceprvaka, Red Bull Salzburga, slavili su Švicarci. Domaćini su otvorili susret na najbolji mogući način, došavši u vodstvo već u drugoj minuti preko Keite. Samo osamnaest minuta kasnije situacija je za Švicarce izgledala još bolje, budući da je Souza udvostručio vodstvo domaćina. Ipak, kako to obično biva, Švicarcima je presudio upravo njihov čovjek. Naime, u 32. minuti, ovosezonsko pojačanje Salzburga iz PSV-a, Johann Vonlanthen, smanjuje na 2:1. Iako su Austrijanci u 37. minuti ostali bez isključenog Aufhausera, Zurich do kraja susreta nije uspio postići treći pogodak, tako da će u uzvratnom susretu momčad Nike Kovača imati dobru prigodu za prolaz u treće pretkolo.

Ugodan posao pred uzvrat napravio je česki prvak, Mlada Boleslava, koji je sa 3:1 kod kuće svladao norvešku Valerengu. Domaćini su furiozno otvorili susret te su nakon samo 19. minuta igre, pogocima Pecke i dvaput Matejovskog imali vodstvo od 3:0. Ipak, da Norvežanima ostane kakva takva nada za uzvrat pobrinio se Sevinsk, autogolom u 67. minuti.

Velik dio posla oko plasmana u treće pretkolo riješile su i dvije "zvijezde". Ona beogradska slavila je na gostovanju kod Cork Citya, autogolom Bennetta u 37. minuti, dok je Steaua, pogocima Dice u 54. i Iacoba u 66. minuti., sa 2: 0 slavila na gostovanju kod prvaka Slovnije, HIT Gorice.

Za jedino svojevrsno iznenađenje pobrinuo se makedonski prvak, Rabotnički, koji je na gostovanju kod Hajdukovog "krvnika", Debrecena, izvukao vrlo povoljnih 1:1. Makedonci su preko Stankovskog u 44. minuti došli u vodstvo, no ono je trajalo nepunu minutu budući da su Mađari pogotkom Zsolnaia došli do konačnih 1:1.

Od ostalih rezultata treba još izdvojiti najuvjerljiviju večerašnju pobjedu, onu Fenerbahcea, koji je sa 4:0 svladao goste sa Islanda, Hafnarfjordur.