Olić i Rapaić dvostruki strijelci

Petar Plevnik • srijeda, 09.08.2006.

Ako već hrvatski klubovi imaju epizodne uloge na europskoj sceni, zato su barem u naslovnim ulogama hrvatski igrači. Tako su u večerašnjim prvim susretima trećeg pretkola Lige prvaka dvostruki strijelci za svoje momčadi bili Ivica Olić i Milan Rapaić...

Večeras je iz Liega stigla još jedna potvrda da informacije koje stižu iz Belgije, o životnoj formi Milana Rapaića, nisu samo puste priče. Povratnik u kockasti dres sa dva je pogotka donio kakvu takvu šansu svom Standardu pred uzvrat u Bukureštu. Iako je Steaua, pogotkom Paraschiva već u osmoj minuti došla u vodstvo, pogocima Rapaića u 16. i 51. minuti Standard dolazi do preokreta. Ipak, da Rumunji neporaženi napuste Belgiju pobrinuo se Marin u 78. minuti.

Osim Rapaića iznimno je raspoložen bio i Ivica Olić. U dvoboju njegovog CSKA protiv gostiju iz Slovačke, Ružomberoka, Ola je bio prvo ime susreta. Iako je prvih 45 minuta završilo bez golova, pogocima u 58. minuti (glavom) i 65. minuti te asistencijom za Lovea, Olić dovodi Moskovljane na korak od Lige prvaka.

Još jedna momčad s prostora bivšeg SSSR-a imala je uspješnu večer. Kijevski Dynamo sa 3:1 svladao je vrlo jaki Fenerbahce. Kijevljani su susret otvorili na najbolji mogući način, pogotkom Rincona već u prvoj minuti. Na gotovo identičan način drugi dio otvaraju Turci te nakon tri minute nastavka, pogotkom Aurelia, dolaze do izjednačenja. Novo vodstvo Ukrajnicima ponovno donosi Rincon u 67. minuti, a stvari za tursku momčad dodatno komplicira i crveni karton Serkana u 75. minuti, što koristi Yussuf u 83. minuti te postavlja konačnih 3:1. Svih 90. minuta u redovima Dynama odigrao je Goran Sablić.

Za razliku od Fenerbahcea, veliki rival Galatasaray puno je bliže povratku u Ligu prvaka. Nakon točno sat vremena igre protiv Mlade Boleslave, Turci su imali velikih 4:0, da bi gosti iz Češke u samo dvije minute došli do obećavajućih 4:2. Ipak, za ugodniji put na uzvrat pobrinuo se Sarioglu, pogotkom u 90. minuti, za konačnih 5:2.

Nakon što je izbacivanjem Debrecena kreirao jedno od najvećih iznenađenja drugog pretkola, Rabotnički ipak nije imao snage za nešto više. Lille se pokazao kao previsoka prepreka te će na uzvrat u Skopje putovati gotovo bezbrižno. Makedonci su se odlično držali sve do posljednjih pola sata, kada Francuzi autogolom Jovanovskog te pogocima Fauvergeua i Bastosa dolaze do 3:0.

Da bugarski klupski nogomet napreduje iz sezone u sezonu, svima je poznato. Onaj dodatni korak, ulazak u Ligu prvaka, vrlo je vjerojatno večeras napravio Levski. Bugari su sjajno iskoristili činjenicu da je Chievo tek na početku priprema te pogocima Domovchiskog i Bardona na uzvrat u Veronu putuju sa kapitalom od dva pogotka.

Iako već godinama slove za najbogatiji klub sjevera, čini se kako će FC Kobenhavn i ove sezone društvo najboljih promatrati samo preko malih ekrana. Iako daleko od svojih najboljih dana, slavni Ajax večeras se pokazao prevelikom preprekom za Dance. Kao i mnogo puta do sada, pobjedu Kopljanicima donio je Huntelaar, pogocima u 38. i 84. minuti, za konačnih 2:1 za Ajax.

Za razliku od Danaca, Austrijanci su na dobrom putu da sljedeće godine imaju predstavnika u Ligi prvaka. Momčad Nike Kovača, Salzburg, zahvaljujući pogotku Pitaka, u Valenciju će putovati sa minimalnih ali iznimno vrijednih 1:0.

Možda i najuzbudljivije od svih terena bilo je u Edinburghu, gdje su snage odmjerili Hearts i AEK. U dvoboju dvaju viceprvaka svojih zemalja, uspješniji su bili Grci. Iako su Škoti, pogotkom Mikoulinasa, do 89. minute imali vodstvo od 1:0, Grci u posljednje dvije minute, pogocima Kapetanosa i Berre dolaze do potpunog preokreta, bacivši domaćine u očaj.

Na korak od senzacije bio je Maccabi iz Haife. Iako su na Anfield doputovali s mislima usmjerenim daleko od nogometa, Izraelci su pružili sjajan otpor slavnom Liverpoolu. Moguću senzaciju najavio je Bokoly u 29. minuti, no već četiri minute kasnije Bellamy vraća stvari na počtak. Sjajan otpor gostiju slomljen je tek dvije minute prije kraja, kada Gonzalez zabija za pobjedu Redsa.

Šahtar, za koji je svih 90 minuta odradio Darijo Srna, dok je Stipe Pletikosa ponovno bio na klupi, minimalnim je rezultatom svladao neugodne goste iz Varšave, momčad Legije. Jedini pogodak na susretu djelo je Francelina, iz 11-erca u 40. minuti susreta.

Iako su nogometaši Crvene zvezda imali velika očekivanja uoči gostovanja na San Siru i ovakav Milan pokazao se prejakim za prvaka Srbije i Crne Gore, kojeg je od većeg poraza spasio golman Ranđelović. Strijelac za Milan, pogađate, Pippo Inzaghi.