Zadranima derbi, Imotskom vrh

Petar Plevnik • ponedjeljak, 18.09.2006.

Derbi petog kola Druge HNL donio je sudar bivših prvoligaša, Zadra i Hrvatskog Dragovoljca, koji su u svoju korist riješili domaćini, što je iskoristio Imotski te slavljem u Zagrebu protiv Naftaš HAŠK-a došao do liderske pozicije...

Najzanimljivi dvoboj petog kola donio je ogled nekadašnjih prvoligaša, Zadra i Hrvatskog Dragovoljca, u kojem su lakše od očekivanog slavili domaćini. Iako su susret bolje otvorili gosti, između ostalog pogodivši gredu, u vodstvo su došli Zadrani, pogotkom Terkeša u 16. minuti. Sjajan postotak realizacije Zadrani su nastavili i u drugom dijelu, kada je u 62. minuti Župan sa 15-ak metara preciznim udarecem svladao gostujućeg vratara Vidakovića, da bi sve dvojbe oko pobjednika riješio je iskusni Surać u 71. minuti. Sve što su gosti uspjeli do kraja susreta bio je počasni pogodak Garbe u 75. minuti.

Poraz do ovog kola vodećeg Hrvatskog Dragovoljca sjajno je iskoristio Imotski. Momčad Maria Čutuka slavila je sa 1:0 u Zagrebu na gostovanju kod Naftaš HAŠK-a, došavši tako do prvog mjesta na tablici. Od samog početka gosti su dali do znanja da su u Zagreb došli po tri boda, a do njih su došli zahvaljujući pogotku sjajnog Brazilca Pinheira u 48. minuti. Najbolju priliku da dođu do boda domaćini su propustili u drugoj minuti sudačke nadoknade, kada nakon gužve Milašinović sa svega tri metra promašuje gol gostiju.

Prošlogodišnji prvoligaš Inter nastavio je sa lošim igrama na gostujućim terenima. Drugi prvenstveni poraz momčad Srećka Bogdana doživjela je u Solinu. Div iz predgrađa sjajno je otvorio susret, došavši u vodstvo već u trećoj minuti preko Gulića, koji je udarcem sa preko 30 metara iznenadio domaćeg vratara Domjanovića. Gosti su vodstvo držali sve do 74. minute, kada Solinjani preko Biuka dolaze do izjednačenja. Preokret domaćina uslijedio je u 84. minuti, kada pogrešku gostujuće obrane koristi Bačić, da bi pobjedu Solina samo dvije minute kasnije potvrdio Karabatić, na zadovoljstvo oko 300 domaćih navijača.

Pomorac je u Kostreni pred oko svega 200-tinjak gledatelja dočekao goste iz Žrnovnice, momčad Mosora. Pogocima Kajkuta u 14. i 27. te Salibašića u 19. minuti, Kostrenjani su vrlo brzo došli do velike prednosti. Ipak, gosti pogocima Bačka u 36. i Brokete u 65. minuti vraćaju rezultatsku neizvjesnost, no sve dvojbe oko pobjednika riješava Petrović u 68. minuti.

Marsonia je u Slavonskom Brodu protiv gostiju iz Koprivnice upisala drugu prvenstvenu pobjedu. Oko 700 gledatelja na Stadionu uz Savu prvi pogodak vidjelo je u 29. minuti, kada Kljaić dovodi domaćine u vodstvo. Koprivnica se ne predaje te u 62. minuti preko Sabolića dolazi do zasluženog izjednačenja. Samo tri minute kasnije Marsonia dolazi do novog vodstva, zahvaljujući pogotku Kuzmanovića. Pobjedu domaćina potvrđuje isti igrač u 87. minuti, a konačnih 4:1 djelo je Bogdanovića u 90. minuti.

Do druge prvenstvene pobjede došla je i Moslavina, uvjerljivom pobjedom nad gostima iz Čakovca, u susretu odigranom pred nešto više od 500 gledatelja. Domaćini su sve dvojbe oko pobjednika riješili u nešto više od pola sata igre, kada su pogocima Hodalja u 17., Cerkovečkog u 28. te Anušića u 35. minuti došli do visokih 3:0. Pobjedu Moslavine potvrdio je Mesiću 82. minuti, u jednom od svojih prvih dodira po ulasku u igru.

U dvoboju između Bjelovara i Croatia iz Sesvete, oko 200-tinjak gledatelja vidjelo je dva različita poluvremena, od kojih je po svaku pripalo jednoj momčadi, s tim da više razloga za zadovoljstvo svakako imaju gosti, koju su slavili sa 2:1. Unatoč boljim prigodama gostiju, Bjelovarci na odmor odlaze s vodstvom i to zahvaljujući pogotku Ciglara iz 26. minute. Gosti do preokreta dolaze u posljednjih 15 minuta susreta. Najprije Jurakić pogađa za izjednačenje u 75. minuti, da bi deset minuta kasnije Šiklić Croatiji donio sva tri boda.

Jedini susret u kojem gledatelji nisu vidjeli pogodak odigran je u Belišću, gdje su snage odmjerili istoimeni domaćin i Vukovar'91. U susretu koji se neće dugo pamtiti, najbolju prigodu za pogodak propustili su gosti, u 22. minuti, kada udarac Vuke s gol linije spašava Hannich.

Druga HNL, peto kolo:
Zadar - Hrvatski dragovoljac 3:1, Solin - Inter 3:1, Moslavina - Čakovec 4:0, Bjelovar - Croatia Sesvete 1:2, Belišće - Vukovar '91 0:0, Naftaš HAŠK - Imotski 0:1, Pomorac - Mosor 4:2, Marsonia - Koprivnica 0:0