Prijateljska utakmica, 16.08.2006., Livorno, stadion Armando Picchi, gledatelja: 16.000

Bernard Jurišić • srijeda, 16.08.2006.

Hrvatska nogometna reprezentacija još je jednom potvrdila ulogu koju je protiv Italije stekla u proteklom desetljeću. Iako su u susret u Livornu ušli s drugom postavom, dok su svjetski prvaci još na odmoru, to ne može umanjiti činjenicu da Italija jednostavno ne može protiv Hrvatske...

Franco Semioli
46'
21
Angelo Palombo
58'

David Di Michele
58'
8
Andrea Caracciolo
65'
15
Massimo Gobbi
75'
22
Antonio Di Natale
85'
Slaven Bilić

Mirnom i začuđujuće sigurnom igrom, kad se zna da je ovo prvi put da je hrvatska reprezentacija istrčala u ovom sastavu, Hrvatska je gotovo rutinski pobijedila Italiju s 2:0. Na taj način domaćini su "kažnjeni" zbog činjenice da u utakmicu nisu ušli s najjačim snagama, a momčad koju je na teren poslao novi izbornik Slaven Bilić očitala je lekciju reprezentaciji koja nosi titulu svjetskog prvaka.

Slika 2 od 3.

Većina debitanata u našoj momčadi odigrala je prilično sigurno, a zrelost i besprijekornost Josipa Šimunića samo su još jednom pokazali kako će bez njega biti teško u Moskvi. Iako su i Knežević i Ćorluka i Sablić odigrali korektno, gazda čitavog zadnjeg reda bio je Šimunić, koji je u drugom dijelu ponio i kapetansku traku.

Utakmica je otvorena nepreciznim pokušajem Srne u 7. minuti. Na drugoj strani najviše je prijezio Laziov napadač Rocchi. U 11. i 13. minuti spona Liverani - Rocchi izrodila je dvije prijetnje, no Pletikosa i nepreciznot sačuvali su našu mrežu.

U 19. minuti Modrić cilja s dvadesetak metara dalji kut, no lopta odlazi malo preko gola. U protunapadu Sablić i Knežević su neodlučni u startu, lopta dolazi do Rocchija u šesnaestercu, no njegov udarac sigurni Pletikosa brani. Isti igrač prijeti i u 22. minuti, malo pored desne vratnice.

Slika 1 od 2.

U 27. minuti stiže vodstvo. Modrić ostavlja loptu Šeriću na lijevom boku, ovaj sjajnim ubačajem pronalazi glavu Eduarda da Silve u petercu, koji bolje skače od Terlizzija i Falconea i šalje loptu iza Amelie za 0:1.

Legenda domaćeg Livorna Lucarelli prijeti u 31. minuti, no Pletikosa je spreman. Isti je ishod i s dalekometnim pokušajem Ambrosinija u 41. minuti.

Pred kraj poluvremena stiže i povećanje hrvatske prednosti. Milan Rapaić sjajnim udarcem sa 25 metara tjera Ameliu na odbijanje lopte, na nju na drugoj vratnici natrčava Modrić i od grede je šalje u mrežu za autoritativnih 0:2. Odličan rezultat na kraju prvog dijela.

Drugi dio bio je prošaran brojnim izmjenama, a naša reprezentacija opet je bila bliža pogocima i Italija je mogla doživjeti pravi debakl. Raspoložen i rastrčan bio je Petrić, Kranjčar je prodavao "minijature" talijanskim obrambenim igračima, a Luka Modrić spretno je dirigirao igrom naše momčadi.

Semioli u 54. minuti dobiva duboku loptu i puca iz okreta, Pletikosa je spreman. Dvije minute kasnije Da Silva i Klasnić izmijenili su dvostruko dodavanje, u posljednji trenutak ispred Eduarda u korner izbija Terlizzi.

Slika 3 od 4.

Odmah nakon ulaska, Petrić cilja s 15 metara suprotni kut, lopta ide preko gola. Još veći "nered" obrani Italije stvorio je Modrić u 68. minuti, a treći pogodak naših spriječio je sjajnom intervencijom treći talijanski vratar sa Svjetskog prvenstva. Modrić je "promiješao" Falconea i Zenonija i naciljao ispod grede, Amelia paradom vadi loptu i odbija u korner.

U 79. minuti Di Michele pokušava prevariti Pletikosu "škaricama", lopta prolazi malo pored lijeve vratnice. Sablić nonšalancijom gubi jednu loptu na sredini igrališta u 88. minuti, opet Di Michele cilja suprotni kut Pletikose, no lopta prolazi istim putem kao i prije desetak minuta.

U posljednjom minuti Balaban je imao dvije prigode "zaokružiti" pobjedu Hrvatske trećim pogotkom, no obrana Italije spasila je u posljednji trenutak još teži poraz.

Slaven Bilić tako je postao šesti hrvatski izbornik koji je svoj mandat započeo pobjedom. Pobjedom u Italiji priključio se svom učitelju Miroslavu Blaževiću, koji je također startao s 2:0 protiv Španjolske u Valenciji.