Zagreb - Varteks: Nastavljena Ćirina renesansa

Ivor Krapac • subota, 26.08.2006.

Nogometaši Zagreba proslavili su četvrtu ovosezonsku prvenstvenu pobjedu. Momčad Miroslava Blaževića je u petom kolu u Kranjčevićevoj s 3:0 bila bolja od gostujućeg Varteksa, uz ključne trenutke u ranoj fazi oba poluvremena...

Varaždinci su stigli u Zagreb znatno oslabljeni izostancima ozlijeđenih Pape i Melnjaka, kao i Halilovića, koji traži angažman u inozemstvu, a ta tri minusa u sastavu odrazila su se na propuhu po bokovima u ranoj fazi susreta. Domaći su upravo iz akcije koja je krenula s boka došli do ranog vodstva - Mario Mandžukić je već u trećoj minuti oduzeo loptu Pokrivaču i s desne strane nabacio do Lovreka, koji je, potpuno sam, u sredini 16-erca mirno realizirao veliku priliku i doveo Zagreb do 1:0.

Osim kod pogotka, Zagrebaši su još dvaput opasno priprijetili nakon centaršuteva s bočnih pozicija. Lovrek je u osmoj minuti nakon Vrdoljakovog nabacivanja s desne strane pucao pokraj gola, a Brkljača je minutu kasnije na Pejićevo dodavanje slijeva pokušao glavom, no bilo je to preslabo za gostujućeg vratara Mađarića.

Varteksovi igrači su u prvih pola sata najozbiljnije priprijetili s dva pokušaja izdaleka, no Šafarić i Pokrivač nisu naciljali okvir vrata. No, u nastavku su dodatno pritisnuli sve povučenije Zagrebaše i stvorili puno opasniju šansu. Nakon Novinićevog dodavanja, Pokrivač se u 37. minuti probio po lijevoj strani 16-erca i dvaput neugodno pucao, prvi put uz Stojkićevo odbijanje lopte, a drugi put uz blok domaćih obrambenjaka i završetak akcije izborenim udarcem iz kuta.

Već u sljedećem napadu Zagrebaši su imali veliku priliku za 2:0 - Mujdža je s desnog boka nabacio do Mandžukića, a domaći napadač je udarcem glavom ozbiljno testirao Mađarićevu spremnost. Do kraja prvog poluvremena vidjeli smo još po jednu prijetnju sa svake strane. Stojkić je u 44. odbio Golikov centaršut iz slobodnjaka s lijeve strane ravno do Pokrivača, koji s ruba 16-erca gađa iznad vrata, a Ibričić je u 45. s desne strane kaznenog prostora snažno pucao i prislio Mađarića da izbije loptu u korner.

U drugom poluvremenu nismo dugo čekali na novu promjenu rezultata. Već u početnim minutama Lovrek je nakon kontakta s Ipšom pao u 16-ercu i izborio jedanaesterac, a Ibričić u 50. iskoristio taj kazneni udarac za Zagrebovih 2:0.

Konačni ishod i neuspješan kraj za goste potvrđen je u samo dvije minute. Golik je u 57. propustio idealnu priliku za Varteks promašajem u povoljnoj poziciji na lijevoj strani 16-erca, a Ibričić je minutu kasnije postavio završnih 3:0, sigurnom realizacijom nakon Mujdžine asistencije s desne strane. Dvostruki strijelac ubrzo je i zamijenjen uz zasluženi pljesak s tribina.

Do kraja su Zagrebaši imali nekoliko šansi za još uvjerljiviju pobjedu, a najveća od svih bila je Mandžukićeva stativa nakon prodora i udarca s desne strane kaznenog prostora. No, više od 3:0 domaćima nije bilo ni potrebno - i ovako su imali razloga za veliko zadovoljstvo nakon drugog ovosezonskog testa u Kranjčevićevoj.

Zlatko Dalić, trener Varteksa: "Čestitam Zagrebu, bili su bolji, agresivniji i čvršći, dok smo mi ušli prekomotno i rano primili gol koji je usmjerio utakmicu tamo gdje nismo htjeli, a nakon toga se nismo uspjeli vratiti. Ovaj poraz mi nije teško pao; moji igrači su talentirani, ali moraju vidjeti i shvatiti da bez maksimalnog angažmana i borbe ne mogu do uspjeha na gostovanjima."

Miroslav Blažević, trener Zagreba: "Imali smo dosta sreće i zabili u psihološki važnim trenucima, u ranoj fazi oba poluvremena, a Varteks se nakon toga nije mogao reparirati. I dalje držimo korak s vodećima i trudit ćemo se da to traje što duže, zasad nemamo razloga da ne budemo zadovoljni... Naša najbolja utakmica sezone? Moglo bi se reći da je, konstantan napredak u igri je očit i bili smo još bolji nego u svim prethodnim susretima."