Sjajan dan za Slovence, favoriti vise

Branimir Korać • nedjelja, 16.07.2006.

Prvi susreti trećeg kola Intertoto kupa ponudili su nekoliko iznenađujućih rezultata. Najveće iznenađenje priredio je Maribor pobjedom kod Villarreala, a u sferu neočekivanih rezultata spadaju i tek remiji Marseillea i Newcastle na domaćem terenu...

Marseille nije uspio osigurati kvalitetan rezultat za uzvrat s Dniprom. Prvi susret u Francuskoj završen je bez pogodaka, a domaćin nije realizirao brojne prigode. Najizrazitije prilike Marseille je imao krajem prvog dijela kada Maoulida i Pagis pogađaju vratnicu. U sastavu Dnipra u drugom dijelu zaigrao je i naš napadač Denis Glavina koji je imao veliku priliku u kontranapadu donijeti pobjedu Ukrajincima.

Grasshoppers je s 2:1 na svom travnjaku bio bolji od Genta. Belgijci su poveli već u trećoj minuti preko Poljaka Zewlakowa, ali domaćin pogocima Ristića u 50. i Salatića u 57. minuti radi preokret. U gostujućem sastavu svih 90 minuta odradio je Dario Smoje.

Austrijski Ried bio je uvjerljiviji protiv moldavskog Tiraspola i s 3:1 mirnije odlazi na uzvrat. Ried je poveo s 2:0 pogocima Drechsela i Martineza, a prednost domaćina smanjio je 20 minuta prije kraja Aleksejev. Ipak, Korejac Seo devet minuta prije kraja pogađa za 3:1 i manje brige po Vladu Cvjetkovića, trenera Rieda, nekadašnjeg igrača Osijeka i vinkovačkog Dinama.

Zagrebački Dinamo na pripremama je uspio svladati Auxerre, a Francuzi su u trećem kolu Intertoto kupa sredili u prvom susretu rumunjsku Farul Constantu sa 4:1. Mathis i Pieroni već u prvih deset minuta doveli su Auxerre u vodstvo 2:0, a u 17. smanjio je Gurita. U drugom dijelu Kahlenberg i Traore postižu po pogodak za visokih i mirnih 4:1.

Švedski Kalmar nosi minimalnu prednost 1:0 na uzvrat kod Twentea. Trenutak odluke dogodio se u 51. minuti kada Zomer skrivljuje jedanaesterac, zarađuje crveni karton, a Blomberg s 11 metara dovodi domaćina u vodstvo.

Spremniji Lilleström iznenadio je na St. James Parku Newcastle i odigrao 1:1. Norvežanima je prvenstvo u punom zamahu i spremniji su dočekali ovaj dvoboj što se osjetilo i na travnjaku. Poveli su u 24. minuti pogotkom Slovenca Roberta Korena, a Newcastle je spasio jedini napadač na kojeg Roeder trenutno može računati, Alberto Luque pogotkom u 50. minuti.

Osim Roberta Korena koji je zabio Newcastleu, sjajan dan za Slovence nastavio je Maribor. Slovenski prvoligaš svladao je u gostima Villarreal s 2:1 i priredio najveće iznenađenje dana. Krajem prvog dijela Rakič je nagovijestio iznenađenje pogotkom za 1:0, a ono je postalo izvjesnije početkom drugog poluvremena kada je isključen Josico. U 72. minuti Diego Forlan poravnava na 1:1, ali Maribor ipak uzima pobjedu pogotkom Jeliča u 83. minuti.

Ciparski Ethnikos Achnas nakon što je izbacio naš Osijek, na najboljem je putu da izbaci i izraelski Maccabi iz Petah Tikve. U prvom susreti Ethnikos je u Izraelu slavio 2:0 pogocima Schlichtinga i Kebadzea.

Danski Odense s minimalnih 1:0 svladao je Hibernian pogotkom Sorensena iz jedanaesterca dok su Larisa i Kayserispor odigrali bez pogodaka.

Rezultati trećeg kola, prve utakmice:
Kalmar - Twente 1:0, Maccabi Petah Tikva - Ethnikos Achnas 0:2, Newcastle - Lillestroem 1:1, Odense - Hibernian 1:0, Grasshoppers - Gent 2:1, Ried - Tiraspol 3:1, Larisa - Kayserispor 0:0, Marseille - Dnipro 0:0, Auxerre - Farul Constanta 4:1, Villarreal - Maribor 1:2.