Drama u Readingu, kiks Arsenala

Ivan Detelić • subota, 19.08.2006.

Odigran je dio utakmica prvog kola petnaestog izdanja Premiershipa, po mnogima najboljeg, a zasigurno najpopularnijeg nogometnog natjecanja na svijetu...

Premierligašku su sezonu otvorili povratnik u najelitnije društvo, Sheffield Utd. i Liverpool. Iako prvo poluvrijeme nije donijelo pogotke, u velikim se problemima našao trener Liverpoola, Rafa Benitez, jer su zbog ozlijeda teren morali napustiti prvo Riise u 26. , a potom i Carragher u 34. minuti. Ohrabreni Sheffield odmah je na početku drugog poluvremena, točnije u 46. minuti, pogotkom Hulsea došao u vodstvo. Liverpool je unatoč neigranju Petera Croucha, okrunio terensku inicijativu, te izjednačio u 70. minuti. Fowler je bio siguran sa bijele točke. Liverpool do kraja nije uspio zabiti drugi pogodak, ponajviše zahvaljujući vrataru Sheffielda, Patricku Kennyu koji je bio ponajbolji igrač susreta sa čak osam obrana, te su obje ekipe uzele po bod.

Dosad najzanimljiviju utakmicu ovoga kola odigrali su Reading i Middlesbrough. Middlesbrough je otišao u goste novom premierligašu , te na brzinu došao u vodstvo od dva razlike, u 11. minuti strijelac je Downing, a deset minuta kasnije i Yakubu trese Readingovu mrežu. Međutim, igrači Readinga nisu očajavali nego su žestoko napadali, tako da je australski reprezentativac na vratima Middlesbrougha, Mark Schwarzer, do poluvremena imao čak šest obrana. I kada se mislilo da će se na poluvrijeme ići sa velikom prednošću Middlesbrougha, Reading je Schwarzeru utrpao dva komada , prvo u 43. minuti Kitson, a potom u 44. minuti Sidwell. Reading je dobio krila te poveo u 55. minuti preko zamjene Leroya Lite, koji je na poluvremenu ušao umjesto strijelca prvog pogotka, Kitsona. Reading je do kraja sačuvao vodstvo i uzeo prva tri boda u Premier ligi.

Arsenal i Aston Villa odigrali su prvu službenu utakmicu na novom Arsenalovom zdanju, Emirates stadionu. Dva kluba koji su u prijelaznom roku najmanje trgovali, odigrali su solidnu utakmicu u kojoj se pokazalo da Ashburton Groveu (Emirates stadion) neće biti neosvojiva tvrđava, jer je Villa pogotkom švedskog internacionalca, Olofa Melberga, sve do 84.minute držala sva tri boda, a onda je bod Arsenalu osigurao Gilberto Silva.

Slika 1 od 1.

Everton je odmah na početku pokazao Watfordu da im neće biti lako ove sezone. U 15. minuti mijenja se rezultat na semaforu. Pogodak za vodstvo Evertona djelo je A.Johnsona. Pobjedu Evertona potvrdio je Arteta osam minuta prije kraja, udarcem sa bijele točke, a poraz je ublažio Francis u sučevoj nadoknadi.

Newcastle je ugostio Wigan, a 'Svrake' su pokazale da i bez svoje ikone i dugogodišnjeg kapetana, Alena Shearera, mogu pobjeđivati. Najzvučnije Wiganovo pojačanje ovoga ljeta, Emile Heskey, istaknuo se odmah u osmoj minuti, ali ne pogotkom već žutim kartonom. Da se na odmor ne ode bez pogodaka, pobrinuo se Newcastleov igrač S.Parker zabivši pogodak u 38. minuti. Izjednačio je McCulloh u 59. minuti, a pobjedu za Newcastle donio Ameobi u 64. minuti.

Portsmouth je dočekao jednog od bivših osvajača Premier lige, Blackburn. Na poluvrijeme se otišlo sa vodstvom domaćina, strijelac je u 26. minuti bio Todorov. U drugom poluvremenu na scenu je stupio Kanu, ovogodišje Portsmouthovo pojačanje koji je ušavši s klupe, zabio dva pogotka, u 62. i 84. minuti. Do kraja utakmice igrači Blackburna su izgubili živce, pa su tako pocrvenili Neill i Todd.

Utakmica između West Hama i Charltona počela je bolje za goste, koji su i poveli u 15. minuti golom Benta iz jedanaesterca. Najnovije Charltonovo pojačanje, D. Traore ostavio je svoju novu momčad na cjedilu dobivši drugi žuti karton već u 26. minuti. Charlton je do kraja poluvremena izdržao, ali je u drugom djelu West Ham iskoristio brojčanu nadmoć, te pogocima Zamore u 52. i 66. minuti i Colea u sučevoj nadoknadi, došao do sva tri boda.

U posljednjem susretu dana Bolton je s 2:0 svladao Tottenham. Sve je bilo vrlo brzo riješeno. Već u devetoj minuti Kevin Davies dovodi domaćina u vodstvo 1:0, a četiri minute kasnije Ivan Campo podiže na 2:0 što će biti i konačan rezultat susreta.

Sutra i preostale četiri momčadi izlaze na travnjak, Manchester City ide u London na noge aktualnom prvaku, Chelseaju, a Manchester United dočekuje Fulham.

Premiership, 1.kolo: Sheffield Utd. - Liverpool 1:1, Arsenal - Aston Villa 1:1, Everton - Watford 2:1 , Newcastle - Wigan 2:1 , Portsmouth - Blackburn 3:0, Reading - Middlesbrough 3:2 , West Ham - Charlton 3:1, Bolton - Tottenham 2:0.