Bordeaux i Nancy stopostotni

Ivan Detelić • subota, 12.08.2006.

Nakon početnog, prvog kola u kojemu je bilo dosta zanimljivih rezultata , danas je odigran i dio utakmica drugog kola Le Championnata.Ulogu favorita potvrdio je Bordeaux, dok su neki, poput, Monaca, Lyona, te PSG-a, podbacili...

Prvi su na teren izašli novi prvoligaš, trenutno trećeplasirani Lorient, te drugoplasirani Bordeaux, koji u novu sezonu ulazi sa gotovo identičnim kadrom kao i prošle sezone. Klub je napustio jedino Denilson, a doveden je Fernando iz talijanske Siene, te kao veliko pojačanje, Johan Micoud iz Werdera. Kada se činilo da će ekipe krenuti na odmor bez pogodaka, J. Micoud je u 45. minuti zabio za vodstvo Žirondinaca.1:0.

U drugom poluvremenu nije bilo pogodataka, a nervoza igrača Lorienta rezultirala je da do kraja susreta ostanu sa samo devet igrača na terenu. Izravne crvene kartone dobili su Ciani u 69. i Mansouri u 85. minuti.

Lyon je, nakon osvajanja prvog trofeja u novoj sezoni, Superkupa, u prvenstvu kiksao i na domaćem terenu, odigrao razočaravajućih 1:1 sa Toulouseom. Strijelac za Lyon bio je Malouda u 83. , a izjednačio je Fabinho u sudačkoj nadoknadi.

Monaco je u Kneževini ugostio St.Etienne, te potvrdio malu krizu na početku novog prvenstva. Monaco je krenuo sa četvoricom izrazito napadački orijentiranih igrača ( Di Vaio, Gapke, Kallon, Koller), ali vrlo brzu su platili cijenu svog stila igre, pa je tako već u 11.minuti St.Etienne poveo pogotkom P.Feindouna. Nove glavobolje svome treneru zadao je Mohammed Kallon dobivši crveni karton u 45. minuti. F.Piquionne povećao je vodstvo St.Etienna u 71. minuti, a poraz je ublažio Gerard iskoristivši jedanaesterac u 86.minuti. Valja napomenuti da je hrvatski reprezentativac Jerko Leko ušao u igru u 65. minuti umjesto Plasila.

Sedan je otišao na gostovanje na sjeveroistok Francuske, točnije u Nancy, te poveo protiv istoimenog domaćina u 14. minuti preko G.Pujola. Međutim, pred kraj prvog poluvremena, igrač Sedana, C.Bastien, dobiva drugi žuti karton i ostavlja svoju momčad na cjedilu. Do kraja susreta, Nancy je okrenuo sve u svoju korist, te je pogocima Gavanona u 77. , Curbela u 79. i Dosunmua u 88. minuti pobijedio s uvjerljivih 3:1.

I Nice i Nantes doživjeli su poraz u prvom kolu, te su im bodovi bili potrebni, kako ne bi pali u psihološku krizu. Unatoč dominaciji Nice, na poluvrijeme se otišlo bez pogodaka. Nice je ipak odmah na početku drugog poluvremena okrunila svoju dominaciju, te povela preko u 54. minuti. Bod svojoj momčadi donio je Rossi u 88. minuti.

Sochaux je na svom stadionu dočekao Auxerre, koji ima bod iz prve utakmice, i u kojem se naslućuje financijska kriza, jer nije dovedeno niti jedno pojačanje, a klub je, između ostalih, napustila i glavna uzdanica kroz prošlih nekoliko sezona, Gustavo Poyet. Poveo je Auxerre u 13. minuti, pogodak je djelo Mathisa. Nakon razdoblja ravnopravne igre, i rezultat na semaforu se izjednačio, V.Birsa zabio je za Sochaux u 52. minuti. Tako je i ostalo do završnog sučevog zvižduka.

Susret Troyesa i Le Mansa prošle bi sezone bio okarakteriziran kao derbi začelja, no oba kluba su i dalje u prvoj ligi, Le Mans je u prvom kolu ostvario pobjedu, Troyes poraz. Činilo se kao će Le Mans odnijeti pobjedu i u drugom kolu, jer je već na poluvremenu, vodio sa uvjerljivih 2:0, a pogotke je postigao Ismael Bangoura. Međutim, Troyes se trgnuo u drugom poluvremenu, te pogotcima Sanza u 49. i džokera s klupe, Ibrahima Bangoure, došao do prvog boda u novoj sezoni prvenstva.

Zasigurno najveća enigma ovogodišnjeg Le Championnata jest Valenciennes, klub koji je na mala vrata ušao u elitno društvo, te u prvom kolu iščupao bod Auxerru. Na domaćoj premijeri, ugostio je čudljivi PSG, koji može parirati Lyonu, ali i prosuti bodove, kao protiv Lorienta u prvom kolu. Ravnopravna utakmica završila je bez pogodaka, a PSG je ponovo pokazao koliko "šumast" zapravo može biti i kod novog prvoligaša uzeti samo bod.

Sutra se igraju preostale dvije utakmice: Lille - Lens, te Marseille - Rennes.

Le Championnat, 2.kolo: Lorient - Bourdoux 0:1, Lyon - Toulouse 1:1, Monaco - St.Etienne 1:2, Nancy - Sedan 3:1, Nice - Nantes 1:1, Sochaux - Auxerre 1:1, Troyes - Le Mans 2:2, Valenciennes - PSG 0:0.