Slavia - Osijek: Potop Osijeka u Pragu

Bojan Purić • četvrtak, 07.12.2000.

Černý je uspio obraniti slobodni udarac Bjelice (Snimio: Dražen Patarčić)

Pred polupraznim stadionom, na kojem su tako Osijekovi navijači činili značajan udio, počela je uzvratna utakmica 3. kola Kupa UEFA između praške Slavije i ove jeseni našeg najboljeg kluba Osijeka. Igrače je na teren izveo Dermot Gallagher, naš "stari znanac", koji je ove sezone našima predstavnicima sudio dvaput, Dinamu protiv Parme u Zagrebu i Hajduku protiv Dunaffera u Györu. Može se reći da je to bio dobar znak, jer ni na jednoj od tih utakmica naš klub nije izgubio.

Travnjak stadiona Strahov bio je vrlo loš, a u šesnaestercima, u vratarskom prostoru, bilo je i dosta blata. Još jedan detalj: Osijek je nastupio u bijelom kompletu dresova, a Slavia u pričuvnom plavom. Naime, na prvu utakmicu Česi su došli u svojoj crveno-bijeloj, što je značilo da Osijek mora nastupiti u plavoj garnituri, pa su dva kluba dogovorili "uzvrat".

Već u trećoj minuti pokušao je Prišč, ali češki vratar Radek Černý nije imao težak zadatak. Uzvratio je na drugoj strani Ulich, nakon dodavanja Zelenke, no izgledna situacija za domaće prekinuta je zbog zaleđa. Za svaki slučaj, junak Osijekove euro-jeseni Vladimir Balić bio je spreman. Svoju dobru igru Česi su okrunili već u 15. minuti. S lijeve strane loptu je dodao Tomaš Kuchár, a Tomaš Došek postiže pogodak. 1:0. U ovom razdoblju Osijekova igra bila je daleko od one na koju su nas bijelo-plavi naviknuli ove sezone, pa se svela na grčevitu obranu, popraćenu grubljim startovima, pa je tako startom na strijelca Došeka žuti karton zaradio visoki Zebić. Povećati vodstvo potom je pokušao Kuchár, ali je s 20-ak metara promašio vrata. Ipak, Česi su ubrzo došli do cilja. Ludek Zelenka spretno je prokrstario osječkom obranom i poentirao. 2:0.

Najveću priliku u dotadašnjem tijeku utakmice Osječani nisu realizirali. Beširević je stigao s lijeve strane, ubacio pred vrata, ali su Slavijini braniči su onemogućili Prišča da stigne do lopte i postigne pogodak. Ipak, nakon što je već isteklo 45 minuta, nitko nije mogao zaustaviti naše nogometaše. Nenad Bjelica je s približno 25 metara izveo slobodni udarac, Černý je obranio, ali blizu se našao Almir Turković i smanjio na 2:1!

Slavijini igrači bili su uspješniji (Snimio: Dražen Patarčić)

Početak drugog dijela uvelike je nalikovao prvom poluvremenu. "Invaziju" na Balića najavio je udarcem glavom Jiři Skála, nakon ubačaja Ive Ulicha. Srećom, lopta je prešla preko grede. Sreće za Osijek nije bilo u 53. minuti kada je Zelenka odlično asistirao Tomašu Došeku za 3:1. Slavia se tako ponovno odvojila na dva pogotka prednosti, no ovakav ishod ipak bi značio prolazak Osijeka u 4. kolo. Dvostruki strijelac T. Došek malo kasnije je odlučio "proslaviti". Divljački je startao na Matu Neretljaka i izvukao se samo sa žutim kartonom.

Pritisak Slavije se nastavio - Kuchár je imao dobru priliku u 60. minuti, a potez dana napravio je Adam Petrouš odličnim udarcem iz voleja, srećom, lopta je ponovo otišla pored gola. Također, u 69. minuti preko vrata tukao je Dostálek. Na klupi je vodstvo Osijeka počelo odbrojavanje minuta do kraja, a igrači su se držali svojeg dijela igrališta i opstruirali igru. Izveli su i jednu kontru, osam minuta prije kraja Mitu je stigao vrlo daleko, ali kad se našao pred obranom Slavije napucao je loptu, pa "kako ispadne". Ispalo je loše. U 88. minuti igru je morao napustiti Ronald Grnja zbog drugog žutog kartona. I onda još jedan hladan tuš. Najbolji pojedinac susreta Tomaš Došek zdesna je izvrsno "pronašao" Zelenku, Beljan nije dobro reagirao i bio je to četvrti pogodak Slavije. Sve se okrenulo - sada je Osijek pokušavao igrati, a Slavia odugovlačila. No, sudbinu hrvatskog nogometa u Europi za ovu sezonu zapečatio je Kuchár efektnim pogotkom kada je 90. minuta već istekla.

Na žalost - Osijek je svoj europski bljesak okončao s neugodnih 1:5 na blatu praškog Strahova...