Velika jesen, ali ipak uz zrno gorčine

Bojan Purić • ponedjeljak, 11.12.2000.

Vrhunac sezone - trijumf u Beču (dp)

Osijekova europska jesen je završena brodolomom u Pragu, no bez obzira na ružan završetak i misao kako se moglo još i više - treba odati priznanje osječkim nogometašima za sve što su postigli minule jeseni. U šest europskih nastupa Osijek je pobijedio četiri puta, jednom remizirao i jednom izgubio, uz omjer postignutih i primljenih pogodaka 9:7. Za čitatelje Sport Neta pripremili smo još mnoštvo zanimljivih brojki koje upotpunjuju europsku turneju najuspješnijeg hrvatskog nogometnog kluba u dosadašnjem dijelu sezone...

Osijek je ovogodišnji nastup u Kupu UEFA izborio osvajanjem trećeg mjesta u hrvatskom prvenstvu. Treća pozicija omogućila je i određenu privilegiju: izravno preskakanje pretkola, dok je četvrtoplasirana Rijeka morala u preliminarne borbe.

Jedan od najboljih u Europskim utakmicama- Almir Turkovic (Snimio: Dražen Patarčić)

Ždrijeb prvog kola odveo je 14. rujna Osječane u daleku Dansku. Prvi protivnik je bio Bröndby, klub iz danske metropole Kopenhagena. Igrači trenera Stanka Mršića poveli su već u 32. minuti pogotkom Joze Gašpara, nekoliko minuta kasnije izjednačio je Jonson, a trijumf Osijeku donio je Dumitru Mitu u 55. minuti. Tako je stvoren vrijedan kapital (2:1) uoči uzvrata u Gradskom vrtu. Osijekove boje u Kopenhagenu branio je sastav: Malovan, Grnja, Beširević, Vuica, Beljan, Neretljak, Brkić (Balatinac), Gašpar, Prišč, Bjelica (Zebić), Mitu (Vuka).

Drugi dio ogleda s Dancima, odigran 28. rujna napunio je Osijekov stadion. Pred približno 12000 gledatelja bijelo-plavi su znalački održali povoljnih 0:0 i po prvi put u povijesti ušli u drugo kolo nekog europskog kupa. Bio je to i prvi europski nastup vratara Vladimira Balića i odmah uspješan - mreža je ostala netaknuta. Mršić je tada izveo ovaj sastav: Balić, Prišč (Grnja), Beširević, Vuica, Beljan, Neretljak, Brkić, Gašpar, Turković, Bjelica (Ergović), Mitu (Jukić).

Ždrijeb druge runde ponovo je razveselio Osječane. Iako je austrijski predstavnik Rapid iz Beča klub s bogatom tradicijom, razloga za zadovoljstvo je bilo jer su u "bubnju" bila i mnoga druga eminentnija imena europskog klupskog nogometa. 24. listopada Mršić je pred poslovično puni Gradski vrt izveo identičan sastav onom iz prošlog kola: Balić, Prišč, Beširević (Jukić), Vuica, Beljan, Neretljak, Brkić, Gašpar (Ergović), Turković, Bjelica, Mitu (Vuka). Ostvarena je tijesna pobjeda 2:1, a najbolji pojedinac susreta bio je playmaker Nenad Bjelica koji je postigao oba pogotka, u 27. i u 90. minuti (s bijele točke). Pogodak za Bečane postigao je Radović. Slavonci su tada bili i vrlo korektni, te im je pokazan samo jedan žuti karton (Vuica).

Domagoj MALOVAN 1 90 0

U uzvratu, 7. studenog u Beču, na stadionu koji nosi ime Rapidovog velikana iz prošlosti, ing. Gerharda Hanappija, Osijek je odigrao vjerojatnu svoju najbolju partiju europske jeseni. Rezultat 2:0 odjeknuo je Europom. Pogotke su postigli Bjelica u 14. minuti i Jukić u 90. minuti, a proslavio se i vratar Balić obranivši jedanaesterac crnogorskoj zvijezdi na zalazu, Dejanu Savićeviću. Igrali su: Balić, Prišč, Neretljak, Vuica, Beljan, Ergović, Beširević, Brkić (Balatinac), Grnja, Bjelica (Vuka), Mitu (Jukić). "Grad na Dravi opet slavi", orilo se Slavonijom čekajući ždrijeb trećeg kola.

Uz Grnju, u Pragu je i Osijek "pocrvenio" od sarama (Snimio: Dražen Patarčić)

I ovaj put svi su bili zadovoljni vijestima iz sjedišta krovne organizacije nogometa na Starom kontinentu. Osijek je za protivnika dobio prašku Slaviju, još jedan srednjoeuropski klub s bogatom tradicijom. Dodatni razlog za zadovoljstvo stigao je i 23. studenog, nakon prvog susreta. Pred rekordnih 16000 gledatelja Osijek je igrao odlično i pobijedio 2:0, pogocima Turkovića (33. minuta) i Neretljaka, koji je oduševio gledatelje maestralnim prodorom (82. minuta). Jedini preostali hrvatski predstavnik u Europi nastupio je u ovom sastavu: Balić, Prišč (Jukić), Beširević, Vuica, Beljan, Neretljak, Gašpar (Brkić), Ergović, Turković (Mitu), Bjelica, Grnja.

Dva tjedna raslo je uzbuđenje uoči uzvrata u Pragu. Na žalost, 7. prosinca čarolija je nestala. Česi su pokazali svoje pravo lice i već nakon pola sata anulirali prednost pogocima raspoloženog Tomaša Došeka i drugog napadača Ludeka Zelenke. Smanjio je Almir Turković na samom kraju prvog poluvremena.

Početak drugog dijela donio je i novo vodstvo Čeha, opet je mrežu zatresao Došek. Čak i tih Slavijinih 3:1 značilo je prolazak Osijeka u 4. kolo i proljeće u Europi i bilo je tako sve do 90. minute kada je Osijekov bunker puknuo. Zelenka i Kuchar rastužili su mnogobrojnu Kohortu, prisutnu na praškom stadionu Strahov. Nesretan poraz (1:5) doživjeli su: Balić, Grnja, Neretljak, Zebić (Gašpar), Beljan, Ergović, Beširević, Brkić, Prišč, Bjelica, Turković (Mitu, Jukić). Na toj utakmici Osječani su dobili i prvi crveni karton; u 88. minuti teren je morao napustiti Ronald Grnja.

Samo dva igrača odigrali su svih 540 euro-minuta: braniči Mato Neretljak i Ivica Beljan. Po šest nastupa još imaju i Prišč, Beširević, Bjelica, Brkić i Mitu. Ukupno je nastupilo 18 igrača, a statistički kuriozitet predstavlja pet nastupa vječnog "jokera" Stjepana Jukića koji je u svih pet utakmica ulazio s klupe, tako da je odigrao samo 30 minuta, ali je postigao i jedan pogodak. Najbolji strijelac je "desetka" Nenad Bjelica s 3 zgoditka, a dvaput je poentirao Almir Turković. Najviše žutih kartona (tri) dobili su Bakir Beširević, Nenad Bjelica i Damir Vuica.

Osijek se nakon, unatoč razočaravajućem rezultatu u posljednjoj utakmici ipak uspješne europske jeseni, okreće domaćim natjecanjima. Zadnju službenu utakmicu u ovom tisućljeću Osijek će igrati u Hrvatskom kupu, protiv Orijenta, a u veljači se nastavlja i natjecanje u Prvoj HNL.