Cibona - Bosna ASA BHT: Toliko toga u samo 40 minuta

Bruno Blumenschein • subota, 27.01.2007.

Gostovanje Bosne u Draženovom domu u sklopu 19. kola NLB lige je donijelo zanimljivih 40 minuta u kojima je Bosna imala prednost na poluvremenu, da bi zatim sustigli i više od 20 poena prednosti domaćih košarkaša. Kraj utakmice na parketu nisu dočekali Brent Wright i trener Bosne Nenad Marković zbog isključenja...

Gosti iz Sarajeva su u Zagreb došli bez ponajboljeg igrača Edina Bavčića, ali su zahvaljujući raspoloženom Clarenceu Gilbertu bili u prilici iznenaditi nezainteresiranu Cibonu, kojoj je za pobjedu bilo dovoljno deset minuta treće četvrtine koju su dobili s uvjerljivih 43:18.

Od početka se vidjelo da Cibonu zanima samo što lakša pobjeda u 40 minuta, ali su svi tražili da netko drugi odradi taj posao. Bosna je pak ušla sramežljivo u utakmicu, ali su se brzo košarkaši iz Sarajeva privikli na teren Draženovog doma i preko Gilberta i Rahimića držali egal. Cibona se uspjela odvojiti tek na 29:25, nakon čega su gosti došli do 37:35 na poluvremenu.

Prvih 20 minuta je Wright potrošio na loše isprobavanje vanjskog šuta, dok je Marton Bader već nakon četiri minute igre bio na klupi zbog lošeg posla, prije svega u obrani. Početak druge četvrtine je označio i početak Ivana Tomasa u dresu Cibone. Vidjelo se da bivši igrač Zagreba želi pokazati kako je prije svega playmaker, ali se u obrani na Saši Vasiljeviću primijetio evidentan manjak fizičke pripremljenosti.

Slika 1 od 1.

Izlazak nakon odmora je donio i angažiraniju Cibonu koja je preko trice Bariše Krasića i kontre Andrewa Wisniewskog preuzela vodstvo za 49:42, a prvi poeni za Ivana Tomasa su došli na isteku 25. minute za 53:44. Kada je Cibona prvom tricom Tomasa stekla 69:55, činilo se kako utakmica ide prema mirnijem završetku.

Kako se takav scenarij ne bi dogodio pobrinuo se strateg Bosne, Nenad Marković, koji je prežestoko pobunio na jednu odluku sudaca, što je sudačkoj trojci, uz prigovaranje tijekom cijelog susreta, bilo dovoljno za dosuditi tehničku pogrešku, a zatim i isključujuću. Cibona je imala svog "izgrednika" u Brentu Wrightu, koji u 35. minuti također prežestoko kritizira suca Beloševića, a zatim dodaje nešto u odlasku na klupu zbog čega završava na tribinama.

Tomasova trica za 78:55 na kraju treće četvrtine je prelomila utakmica za sve osim za Bosnine košarkaše, koji početkom posljednje dionice dalekometnim ubačajima dolazi na 85:71 uz punih pet minuta igre. Došli su gosti i na 87:76, ali tada Gilbert upućuje jedan nerezonski šut za tri poena s osam metara, a na minus deset nije realizirao priliku za kontra napadom.

Neugodnost za vukove je došlo minutu i 16 sekundi prije kraja kada Gilbert zabija tricu, a "voda do grla" nakon novog Gilbertovog ubačaja od table za 94:89. Ipak, iskustvo Davora Kusa, koji je završio susret kao najbolji strijelac susreta sa 24 poena (4/5 trica), donosi mirnoću u završnici i trener Anzulović je mogao upisati petnaestu pobjedu sezone.

Pobjeda je to koja se očekivala, ali je pitanje zašto se Zula odlučio da Kus provede u igri 33 minute, a vrati ga kod plus 18, kao i Wisniewskog. S druge strane, Lukša Andrić je igrao samo devet minuta, dok je Nihad Đedović, veliki talent Bosne igrao 34 minute. Bodovi su najvažniji, ali je utakmica trebala poslužiti kao relaksacija i priprema za europski dvoboj sezone u Rimu.