Italija: Rimski derbi "vukovima"

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 18.12.2000.

Tablica Raspored i rezultati

Nezaustavljivi pohod Rome nastavljen je i u 11. kolu. Devet pobjeda, uz jedan remi i poraz, bilansa su sjajne jeseni squadre Fabija Capella. Pobjeda protiv Lazija uvijek je značajnija od tek 3 boda na papiru, to je pobjeda "za dušu", posebno kad se Laziovi navijači kočopere titulom prvaka Italije osvojenom prošle sezone. Derbi je bio čvrst i borben, možda nije ponudio onoliko ljepote, koliko se od njega očekivalo, no to je i shvatljivo s obzirom na pritisak koji je bio na prsima svakog od 22 igrača na travnjaku. Riješen je pogreškom Laziove obrane, 20 minuta prije kraja utakmice, kad je Nesta u želji da raščisti situaciju pred svojim vratima, napucao svog suigrača Paola Negra, od čijih se prsiju lopta otkotrljala u mrežu. Veliko slavlje "romanista" i još jedna potvrda da je Roma jedan od glavnih favorita za ovogodišnji "scudetto".

Nedjelja je bila vrlo čudan dan, s nekoliko iznenađenja, ali i s jednom lako uočljivom karakteristikom, već na prvi pogled. U 7 utakmica niti jednom nisu slavili domaćini. Štoviše - od 21 mogućeg boda, osvojili su samo 2, uz tek 3 postignuta pogotka!? 5 pobjeda gostiju, tek su Inter i Verona uspjeli sačuvati barem bod na svom travnjaku. No, malo će promatrača, još manje navijača pohvaliti Inter za to dostignuće, jer igrao je protiv Brescije, koju do kraja sezone čeka teška borba za opstanak, usprkos Robertu Baggiju. Je li sreća ili nesreća što je Dario Šimić prosjedio utakmicu na klupi i nije sudjelovao u novom neuspjehu Morattijevih milijardera - osobna je prosudba.

"Hrvatski derbi" pripao je Igoru Tudoru, čiji je Juventus prilično lako prošao kroz Lecce. Davor Vugrinec igrao je 59 minuta, no nije se naigrao pored Tudora. Juventus se diže, u uzlaznoj je putanji forme i već puše za vrat uvjeljivoj Romi na čelu. Drugi dvoboj naših igrača očekivao se u Veroni. Mario Cvitanović odigrao je svih 90 minuta za domaćine, no Zvoni Bobanu pripalo je tek posljednjih 10. Verona je povela pogotkom Bonazzolija nakon nedosuđenog zaleđa već u 4. minuti, izjednačio je Ambrosini u 21.

Najveće iznenađenje priredila je Vicenza pobjedom u Parmi. Stjepan Tomas napokon je dobio prigodu i u prvoj postavi i odigrao vrlo dobru utakmicu. Nije se očekivala ni prilično uvjerljiva pobjeda Fiorentine u Udinama, no očigledno je da Udinese ipak ne može pratiti snažni ritam koji su nametnuli vodeći, 4. uzastopni poraz udaljio ih je izvan euro - zone. Puno bolje stoji Atalanta koja još ne popušta. Zrelost su dokazali i pobjedom na teškom gostovanju u Bologni, pobjedonosni pogodak djelo je veterana Ganza 6 minuta prije kraja. U subotu je duše 35 000 navijača razgalio Napoli, visokom pobjedom nad fenjerašem Regginom i tako dao nadu svojim pristalicama da se mogu izboriti za opstanak u društvu najboljih.

Rezultati 11. kola: Napoli - Reggina - 6:2, Perugia - Bari - 4:1, Bologna - Atalanta - 0:1, Inter - Brescia - 0:0, Lecce - Juventus - 1:4, Parma - Vicenza - 0:2, Udinese - Fioretnina - 1:3, Verona - Milan - 1:1, Lazio - Roma - 0:1.