Crvena zvezda - Cibona: Hrabrost nedovoljna zamjena za sva zla

Bruno Blumenschein • subota, 24.02.2007.

Osam igrača Cibone je u 40 minuta 22. kola protiv Crvene zvezde pokazalo kako hrabrost, želja i motiv mogu parirati brojčano nadmoćnijem protivniku čak i kada vas prati nesreća kao što je to u slučaju vukova. Častan poraz nakon kojeg navijači zagrebačke momčadi mogu samo zapljeskati...

Svih 40 minuta je Crvena zvezda lomila otpor upornih vukova. Dražen Anzulović je na terenu imao osam motiviranih igrača, koji su uspjeli suprostaviti se domaćinu uz velike probleme zbog ozljeda glavnih i lošu formu visokih igrača.

Nije dugo trebalo proći u utakmici kako bi se zaključilo da se jako loša forma Ciboninih centara nastavlja i protiv Crvene zvezde. Petar Popović je u potpunosti dominirao reketom i već u prvom poluvremenu ubacio devet poena, dok je na vanjskim pozicijama, umjesto neraspoloženog Milana Gurovića najviše problema vukovima stvarao Stevan Marković.

Upravo je vanjska linija pokrivala mizernu predstavu Brenta Wrighta i tri osobne pogreške u prve četiri minute susreta Lukše Andrića. Već standardno najistaknutiji bekovi u redovima Cibone su bili Andrew Wisniewski i Chris Warren, koji su uz Ivana Tomasa ubacili 27 od 45 poena u prve dvije četvrtine.

Slika 1 od 2.

Tako je Crvena zvezda uz dosta rotacije i kredita Gurovića kod sudaca u posljednjim minutama stvorila prednost od šest poena (51:45) s koliko se otišlo na odmor. Nastavak je donio nove muke za Dražena Anzulovića jer je već u 21. minuti ostao bez Wrighta, koji je izašao iz igre držeći se za vrat.

Ipak, rezultatski treća četvrtina nije bila tako loša kao što je počela ozljedom Wrighta. Pobjegla je Crvena zvezda na 59:52 zahvaljujući Peri Antiću, koji je u svakoj prilici koristio nižu postavu Cibone i činjenicu kako Andrić igra s četiri prekršaja. Napad je pak izvukao Cibonu i preko ubačaja Tomasa, trice Warrena i Bariše Krasića vratio zagrebačku momčad na 64:64 u posljednjim trenucima treće dionice.

Buđenje Gurovića i dalekometni ubačaj Antonia Burksa odlijepilo je domaćine na 75:66 u 33. minuti i činilo se kako Cibona nema snage za povratak. Međutim, Warren povlači svoje suigrače, Wright je pogodio jedini šut iz igre, a tricu je ubacio Marin Rozić za ponovno približavanje na 78:74.

Novi problemi za Cibonu su došli kada ulaze u bonus i jedan po jedan igrač ispada s pet osobnih pogrešaka. Unatoč tome, Warren i Tomas drže Cibonu do 83:80 u 38. minuti, Antić gubi jednu loptu, a Wright unatoč činjenici što je do tog trenutka pogodio samo jednu od sedam lopti, pokušava opet i promašuje - opet.

Priliku za veliko iznenađenje vukovi su pokušali zaraditi preko brzih prekršaja, ali su domaći igrači bili precizni i koncentrirani s crte za slobodna bacanja, a nakon što Wisniewski zarađuje peti prekršaj u igru je morao ući i ozlijeđeni Marijan Mance. Sve opisano je bilo dovoljno za poraz 93:89 u kojeg je Wisniewski ugradio 23 poena, Tomas dodao 18, a Warren poen manje.

Kod Zvezde je Gurović završio na 19 poena (1/7 šut za tri poena), 17 koševa je dodao Popović, a po 12 su zabilježili Dragičević i Burks. Ukoliko hrvatski prvak s ovakvim pristupom uđe i u preostale četiri utakmice mogli bi zadržati prvo mjesto koje bi u doigravanju donijelo prednost domaćeg terena.